Yumurtlama Kaç Gün Sürer?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Yumurtlama süresi özellikle hamilelik elde etmek isteyen kadınlar için oldukça önemlidir ve yumurtlama dönemi kaç gün sürer en sık sorulan sorular arasındadır.

Yumurtlama, kadınlarda adet döngüsünün ortasındaki günlere denk gelir. Yumurtlama dönemini bir örnekle açıklamak gerekirse, 28 günde bir adet gören bir kadın için yumurtlama 14.günde, 35 günde bir adet gören bir kadın için yumurtlama günü yaklaşık 21.gündür. Yumurtlama yaklaşık adet kanaması başlamadan 14 gün önce olur diyebiliriz.

Yumurtlama dönemi kaç gün sürer? Yumurtlama belli bir sürede tamamlanan bir durum değildir. Yumurtlama olur ve sonlanır.

Ancak yumurta hücresi 12-24 saat yaşayabilir. Atılan yumurta hücresi 24 saat yaşayabildiği için yumurtlama olduktan sonra 12-24 saat içinde cinsel ilişkide bulunulması ile gebelik elde edilebilir. Yumurtlama olduktan 2-3 gün sonrasında cinsel ilişkide bulunulursa, yumurta hücresi canlılığını yitireceği için  gebelik olmaz.

Erkeğin üreme hücresi sperm ise kadın vücudunda ortalama 3 gün yaşar. Yumurtlama olmadan 2-3 gün öncesinde cinsel ilişkide bulunulması halinde, sperm vajinada 3 gün canlı kalabileceği için yumurtlama olması ile, sperm yumurta hücresini dölleyebilir.

Yumurtlama Kaç Gün Sürer? 2

Örneğin bir kadında yumurtlama ayın 10’unda gerçekleşmiş ise,yumurtlamadan 3-4 gün öncesi ve sonrasında ayın 7’si ve 11’i arasındaki cinsel ilişkilerde hamilelik elde etme şansı yüksektir. Böylelikle hamilelik şansı olan dönem ortalama 5 gün en fazla 7 gündür.

Bu sebeple bebek sahibi olmak isteyen çiftlere adet döneminin ortalarında bir hafta boyunca sıklıkla iki günde bir ilişkiye girmeleri önerilir. Hergün cinsel ilişki sperm sayısının azalmasına neden olabileceği için önerilmez.

Yorumlarınızı Bekliyoruz