Yumurtlama Dönemi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Yumurtlama Dönemi
Hamilelik için en uygun zamanın belirlenmesi için ovulasyon da denilen yumurtlama döneminin net olarak belirlenmesi gerekir.Yumurtlama dönemine yakın dönemlerdeki cinsel ilişkilerde gebe kalma olasılığı yüksektir. Peki yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır, nasıl bir yol izlenir, yumurtlama günü ne zamandır hepsinin bir cevabı elbette var.

Yumurtlama Hesaplama

Eğer adetleriniz düzenliyse, yumurtlama dönemi hesaplama işlemi oldukça kolay ve belirgindir. Yumurtlama günü, regl kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce gerçekleşir. Adet periyodunun 28 günde bir olduğu düşünülürse, adet döngüleri düzenli olan bir kadının yumurtlaması, adetin 14. günü gerçekleşir. Yani adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren sayıldığında 14. güne denk gelir. Bu günü başlangıç kabul ederek, bu günden 2-3 gün öncesinden başlayıp 1 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmak gebe kalma şansını arttıracaktır. Yani adet başlamadan 17-18 gün önce başlayıp, 1 hafta süresince ilişkiye girmek gerekir. Hekimlerin önerdiği ilişkin sıklığı 2-3 günde birdir. Her gün ilişkiye girmenin sperm kalitesini ve sayısını azalttığı bilinmektedir.Yumurtlama Dönemi4

Bazı kadınlarda adet periyodu 30 günde bir görülür. Böyle bir durumda, adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren 16. gün yumurtlama olması beklenir. Adet periyotları 3 günde bir olan kadınlarda ise yumurtlama zamanı yaklaşık olarak adet kanaması başladıktan sonra 21. gündür.

Adet düzensizliği olan kadınlarda ise yumurtlama gününü tahmin etmek zordur. Ama adet kanaması başlamadan önceki 14. gün, yumurtlamanın gerçekleştiği gündür.

Bu hesaplamalar, bir sonraki adetin başlamasından geriye doğru sayılacak biçimde yapılır. Adet başlamadan 17-18 gün önce ilişkiye başlamak gerekir.Yumurtlama Dönemi1

Hamile Kalma Günleri

Yumurtlama gününe yakın günlerde, kadınlarda serviks (rahim ağzı) ve vajinal salgılarda artış olur ve spermlerin rahim içine doğru rahat bir şekilde ilerleyebilmesi için vücut adeta kendini hazırlar.

Hamile kalma günleri, yumurtlama zamanına yakın günlerdir. Yumurtlama dönemi hesaplama için otomatik hesaplayıcılardan da yararlanabilirsiniz ama gene de kesin ve net bilgi için hekiminize danışmanız en doğru seçim olacaktır. Yumurtlama gününden 3 gün öncesi ile 3 gün sonrası 2 günde bir ilişkiye girmek gebe kalma olasılığını arttırır. İlişki bittikten sonra kadının 15 dakika kadar sırt üstü vaziyette yatması da, spermlerin yumurtaya ulaşması için tavsiye edilen bir yöntemdir.Yumurtlama Dönemi3Ovulasyon belirtileri yani diğer bir deyişle yumurtlama belirtileri de size yol gösterebilir. Yumurtlama dönemine girildiğini belli eden yumurtlama belirtileri vardır ;

  • Servikal (vajinal) akıntıda artış, ovulasyon yani yumurtlamadan birkaç gün önce başlar.
  • Vücut ısısında artış meydana gelir. Bunu genellikle hissedemezsiniz, ancak ölçümle anlaşılabilir. Aşağı yukarı yarım derecelik bir atış olur.
  • Tek taraflı kasık ağrısı da yumurtlama belirtileri arasında gösterilebilir. Bu ağrının sebebi olarak, yumurtlama esnasında folikül içinde bulunan sıvının rahim etrafına sızması gösterilir. Ağrı bir gün sürer ve kaybolur.
  • Göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissedilebilir
  • Karında şişkinlik hissi oluşabilir.
  • Yumurtlama belirtileri arasında ovulasyon olmadan birkaç gün önce cinsel istekte artma hissedilir.
  • Kimi kadınlarda ise ışığa, kokulara ve bazı tatlara karşı hassasiyet gelişebilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz