Yumurta Takibi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kadın yumurtalıklarında yumurta hücresini içeren küçük keseciklere folikül adı verilir. Kadın yumurtalıklarında çok sayıda folikül bulunur. Her ay adet döneminde bunlardan bir tanesi büyür ve çatlar. İçerisinden de yumurta hücresi yani oosit atılır. Atılan bu yumurta hücresi tüp içerisinde ilerler, sperm ile buluşur ve birleşirse döllenme olur.

Yumurta takibi yani yumurta ölçümü, folikülometri, yumurtalıkta büyüyen folikülün boyutlarının ölçülmesi işlemidir. Yumurtlama takibi , Folikül ölçümü ile folikülün büyümesi takip edilir ve buna göre kullanılan ilaçların dozu ayarlanır. Yeterli büyüklüğe erişmiş ise folikül için çatlatma iğnesi yapılır.

Yumurta Takibi Nasıl Yapılır?

Yumurta takibi yani folikül ölçümü vajinal ultrason yolu ile yapılır. Karından yapılan ultrason muayenesi ile de ki buna abdominal pelvik ultrason denir ölçüm yapılabilir. Fakat transvajinal ultrasonun avantajı daha net görüntü vermesidir. Bu nedenle çoğunlukla transvajinal ultrason yöntemi kullanılır. Ultrason işlemi bilindiği gibi ağrısız bir işlemdir. Uygulama kısa ve rahat sürer.

Yumurta Takibi 1

Yumurta Takibi Neden Yapılır?

Ovulasyon indüksiyonu yumurtlama tedavisine verilen isimdir. Yumurtlama tedavisi gören hastalar için;

  • Yumurta büyütücü ilaçların etkisini takip etmek
  • Folikül büyümesini takip etmek
  • Yumurta tedavisinde kullanılan ilaçların dozunu ayarlamak
  • Folikülün yeterli büyüklüğe erişmesi ile yumurta çatlatma iğnesinin yapılması için uygulanır.

Yumurta tedavisi görmeyen hastalarda da yumurtlamanın kendiliğinden olup olmadığını izlemek amacı ile yapılır.

Yumurtlama takibi sırasında, büyüyen folikülün yuvarlak, keskin kenarlı ve siyah olduğu izlenirken, yumurtlama sonrasında ise şeklinin bozulduğu, küçülmüş ve sönük şekilde olduğu izlenmektedir.

Bunlar dışında tüp bebek tedavisi uygulamalarında opu adı verilen yumurta toplama işlemi için de yumurta takibi yapılır. Yumurtlama takibi ile folikül sayısı ve foliküllerin büyüklükleri belirlenir.

Yumurta Takibi Neden Yapılır?

Yumurtlama takibi yaptıranlarda hamile kalma oranı artar mı özellikle hamilelik elde etmeye çalışan kadınların aklına gelen sorulardandır  Hamile kalma oranı, yumurtlama takibi sırasında uygulanan ilaç tedavisine, aşılama yapılıp yapılmama durumuna ve hamilelik elde edilememesinin sebebine göre değişkenlik gösterir.

Diğer bir soru da yumurtlama takibi ile bebeğin cinsiyetinin belirlenip belirlenemeyeceğidir. Bu sorunun cevabı hayırdır. Bebeğin cinsiyeti folikül takibi ile belirlenemez.

Yorumlarınızı Bekliyoruz