Yumurta Çatlatma İğnesi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Yumurta Çatlatma İğnesi

Bebek isteyen çiftlerde en fazla 1 yıl boyunca süren korunmasız cinsel ilişkiye rağmen  gebelik gerçekleşmediğinde, akla kısırlık (infertilite) gelmektedir. Kısırlık tedavisinde ise eğer var olan, oluşan ve büyüyen, ancak çatlayamayan yumurtayı çatlatmak için başvurulan yöntemlerden birisi de iğnedir. Yumurta çatlatma iğnesi olarak bilinen ilaç, yumurtayı oluşturmak ve büyütmek amacıyla kullanılan ilaçlar değil, büyümüş yumurtanın çatlamasını ve yumurtlamanın gerçekleştirilmesini sağlayan ilaçlardır. Yumurta çatlatma iğnesi yumurtanın büyümesi ile birlikte tek doz olarak uygulanmaktadır.

Yumurta çatlatma iğneleri HCG (human chorionic gonadotropin) olarak bilinen hormonu içerir. Bu hormonun beta alt birimi ise, kan aracılığıyla gebelik testi  ölçülen hormondur. Bu ilaçlardaki HCG alfa alt birimi, hipofiz tarafından salgılanan LH’ye (luteinizan hormon) çok benzer ve üstlendiği vazife de aynıdır. LH hormon değerleri, kadın vücudunda yumurtlama meydana gelmeden önce 1-1.5 gün evvelinde yükselmeye başlayan ve en yüksek seviyeye geldiğinde yumurtlamanın oluşmasını tetikleyen ya da diğer bir deyişle yumurtanın çatlamasını sağlayan hormondur.

yumurta catlatma ignesi nedir

HCG içerikli ilaçlarla LH hormonunun etkisi birbirlerine benzediğinden, HCG ilacı, yani yumurta çatlatma iğnesi uygulamasından sonra, aşağı yukarı 36 saat sonra yumurta çatlaması, ya da diğer bir deyişle yumurtlama (ovulasyon) gerçekleşir.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl Yapılır

Yumurta çatlatma iğnesi cilt altına yahut kas içine enjeksiyon yapılacak biçimde üretilir. Yumurta çatlatma iğnesi nereden yapılır sorusunu ise; cilt altı uygulama için üretilen ilaçlar genelde göbek etrafı veya üst kol arka tarafa uygulanır, kas içine uygulama amaçlı üretilen ilaçlar ise daha çok kalçaya uygulanır şeklinde cevaplayabiliriz.

yumurta catlatma ignesi3

Yumurta Çatlatma İğnesi Ne Zaman Yapılır

Yumurta çatlatma iğnesi genellikle yumurta 18-20 mm civarı büyüklüğe ulaştığında uygulanır. Ancak çok fazla yumurta oluşmuşsa yahut E2 hormon değeri fazla yüksekse çatlatma iğnesi uygulanmayabilir. Önemli olan yumurtanın ulaştığı büyüklüktür, reglin kaçıncı gününde uygulandığının pek önemi yoktur. Yumurtanın yeterli boyuta ulaşması, genellikle regl kanaması başladıktan sonra 10. ve 17. günler arasına denk gelir. Yumurta çatlatma tedavisi gerçekleştiren ilaçların katiyen doktor kontrolü olmadan uygulanmaması gerekir.

yumurta catlatma ignesi ne zaman yapilir

Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar adet gecikmesi yaşadıklarını anlar anlamaz doktora başvurmalıdır. Kanda gebelik testi veya ultrasonografi sonuçları ile gebelik kesinleştirilir.

Yumurta Çatlatma İğnesinden Kaç Gün Sonra Cinsel İlişki Olmalıdır

Folikül çatlaması, yani yumurtlama, yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan 1.5 gün sonra gerçekleşeceği için, iğneden sonraki ilk cinsel ilişki de bu süre zarfına denk getirilmelidir. İğnenin yapıldığı gün cinsel ilişki tavsiye edilmektedir. İlk cinsel ilişkiden sonra birer gün arayla birkaç kez daha cinsel ilişki önerilir.

Yumurta catlatma ignesinden kac gun sonra cinsel iliski olmalidir

Yumurta Çatlatma İğnesi Yan Etkileri

Yumurta çatlatma iğnesi kullanırken oluşabilecek en ciddi yan etkilerden birisi OHSS’dir. Açılımı “Ovaryan hiperstimülasyon sendromu” olan OHSS; ovulasyon indüksiyonu tedavisine verilmiş aşırı bir cevaptır. Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, nefes darlığı, hızlı kilo alma gibi semptomlar meydana getirir. Ciddi bir durum olan OHSS, bu tür şikayetlerle belirdiğinde acilen doktora başvurmak gerekir. Nadir de olsa alerjik durumlar meydana gelebileceği gibi, yumurtalık kisti oluşumuna sebebiyet verebilir.

Yumurta Çatlatma İğnesi Kaç Defa Yapılır

Yumurta çatlatma iğnesi sadece yumurta büyüdüğünde tek doz olarak uygulanır.

Yumurta catlatma ignesi Kac Defa Yapilir

Yumurta Çatlatma İğnesi Ne Kadar Etkilidir

Hap yahut iğne ile yumurta büyütme tedavisi sonucunda yumurta büyümesi elde edildikten sonra yumurta çatlatma iğnesi uygulamasıyla, her ay gebelik oluşma şansı yaklaşık %15 oranında seyreder. Tabii ki bu durum kısırlık sebebine bağlı olarak değişir. Tedavi genellikle 3-6 ay civarında sürdürülür.

Yumurta çatlatma iğnesi sonrası 1.5 gün sonra yumurtlama gerçekleşmesi beklendiğinden, aşılama işlemi de iğneden 1.5 gün sonra yapılır. Sperm verilmesi işleminin bu süreden önce tamamlanması ve spermlerin bekletilmeden acilen aşılama yapılacak merkeze getirilmesi gerekir.

Yumurta catlatma ignesi ne kadar etkilidir

Yumurta çatlatma iğnesi sonrası çatlama meydana gelse de hamilelik gerçekleşmeyebilir. Hamilelik gerçekleşmediğinde, çatlama iğnesi vurulduktan 14 gün sonra regl kanaması başlar. Ancak bu her zaman, meydana gelen kanamanın regl kanaması olduğu anlamına gelmez. Bu bazı durumlarda hamilelikle alakalı implantasyon, yani yerleşme kanaması da olabilmektedir. Aynı şekilde, adet gecikmesi yaşanması da mutlaka gebelik meydana geldiği anlamına gelmez; zira kullanılan hormon ilaçları adet gecikmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir.

yumurta catlama belirtileri

Yumurta çatlasa da çatlamasa da hamilelik meydana gelmeyebilir. Hamilelik elde edilemediği zaman, genellikle çatlatma iğnesi uygulandıktan 14 gün sonra adet (relg, mens) kanaması başlar. Ancak bu dönemde meydana gelen her kanama, adet kanaması olarak düşünülmemelidir. Bazı durumlarda, hamilelik ile alakalı kanamalar bu döneme denk gelebilir. (implantasyon yani yerleşme kanaması gibi). Aynı bu şekilde adet gecikmesi yalanması da mutlaka hamileliğin elde edildiği anlamına gelmez. Çünkü kullanılan hormon ilaçları, adet gecikmesine sebep olabiliyor. Bu tür çelişkili durumlarda muhakkak doktora danışmak gerekir.

Kasıklarda ağrı, vajinal akıntı, memelerde dolgunluk ve hassasiyet ve vücut ısısında artış gibi belirtiler ise yumurta çatlama belirtileri olarak sıralanabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz