Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebekler dünyaya geldiklerinde en fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Zamanlarının çoğunu uyayarak geçiren minikler sadece altlarının değiştirilmesi ya da beslenmek için uyanık kalırlar. Dış dünyaya uyum sağlama ve bağışıklık sisteminin gelişme evresi olan bu dönemde yeni doğan bebeklerin uyku düzenleri kendi belirlemeleri ile ortaya çıkar. Anneler her ne kadar bebeklerine uyku düzeni tutturmaya çalışsa da özellikle gece uykusu konusunda başarılı olamazlar.

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır? 1

Yeni doğan bebeklerde uyku hayatlarının ilk ayında en fazla ihtiyaç duydukları şeydir. Her ne kadar size bebeğiniz sürekli uyuyor gibi görünse de bunun gelişimi ve dış dünyaya uyum sağlaması için gerekli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Yeni doğan bebekler 24 saatlik bir günde 6-8 saat arası uyanık kalırlar. Uykuda geçirdikleri zamanları ise kısa kısa ancak sık uykular şeklinde değerlendirirler. İlk aylarında bebekler genelde 2-4 saat kadar uyku uyuyup acıkmış bir şekilde uyanırlar. Annelerini emmek isteyen bebekler eğer altları kirli değilse karnını doyurup gazını çıkardıktan sonra yeniden uykuya geçecektir.

[reklam id=1]

Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni oluşturmak ve gece-gündüz ayrımını yapmaları için gündüz emzirme sırasında anneleri bebeklerin dikkatini çekecek şeyler yapabilir. Örneğin annesi emdikten sonra hemen yeniden uyumak isteyen bebekle konuşarak onu biraz daha uyanık tutabilirsiniz.

Geceleri ise emzirirken çok sessiz bir ortam mümkünse loş ışık tercih edin. Bebeğinizi bu şekilde gece-gündüz ayrımına alıştırabilirsiniz. Tam olarak uyku düzenlerinin oturması için bir kaç ay daha geçmesi gerekir. Bu bir kaç ay 6 aya kadar uzayabilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır? 2

Yeni Doğan Bebekler Kaç Saat Uyur ?

Yeni doğan bebekler ilk aylarında genelde 16-18 saat uyurlar. Bu sürenin dışında ise karınları açtır ve altlarının değiştirilmesi gerekir. İlk aylarında bebekler gece ile gündüzü ayırt edemez, sizin uykuya ihtiyacınız olduğu zamanlarda daha fazla uyanık kalmak isteyebilirler. Bu durumun önüne geçmek için bebeğinizi emzirme saatlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Gece uykusuna yatmadan önce bebeğinizi mutlaka doyurun ve gazını güzelce alın. Bu yeni doğan bebeklerde uyku sorunu için etkili olabilir. Tam anlamı ile gece uykusuna alışamasalar da yine de bebeklerin gece daha rahat uyumasını sağlayabilirsiniz.

Yenidoğan uyku düzeninde ilk zamanlar anneler sadece gece ve gündüz ayrımını bebeklerine öğretmeye çalışabilirler. Gece gündüz ayrımını yapmaya başlayan bebek, gündüzleri daha fazla uyanık kalıp geceleri uyuması gerektiğini anlar ve uygular. Bu daha büyüdüğünde bebeğin çok daha rahat uyumasını sağlar.

Yeni doğan bebeklerin aralıksız uzun süre uyuması ve teninin sarıya yaklaşması yenidoğan sarılığından kaynaklanıyor olabilir. Bunun için çok uzun süre uyuyan ve uykudan kaldırmanın zor olduğu bebekleri doktora götürmekte, sarılık testi yapılmasında fayda vardır.

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır? 3

Genelde bebeklerin büyük kısmında görülen yeni doğan sarılığı erken teşhis ile kısa sürede tedavi edilebilir. Sınıra gelen sarılık seviyelerinde kontrol amaçlı bebekler hastanede yatırılabilir. Sarılık için anne sütünün iyi geldiği bilinmektedir. Bunun için sarılık olan bebeğin sık sık annesini emmesi, güçlenmesi gerekir. Bağışıklığı güçlenen bebekler sarılık ve diğer tüm hastalıklara karşı daha güçlü bünyeye sahip olacaktır.

Yeni doğan bebeğinizi uyuturken kullandığınız yöntemlere dikkat edin. Şu an çok küçük ve hafif olan bebeğinizin ilerleyen dönemlerde de aynı yöntemler ile uyumak isteyeceğini aklınızda bulundurun. Ayakta sallanan ya da kucakta pışpışlanarak uyuyan bebekleri ilerleyen aylarında bu şekilde uyutmak daha zor olacaktır. Bebeğinizi emzirerek ya da yatağına yatırıp sırtını sıvazlayarak uyutma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bu yöntemler biraz daha büyüdüğünde de kullanılabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz