Yeni Doğan Bebek Nasıl, Ne Zaman Yıkanır, Neden Kusar, Nasıl Beslenir ve Neden Çok Uyur?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Besledikten ve uykusundan daha sonrasında ya da lüzumlu görmüş olduğunuz diğer zamanlarda altını değiştirin. Islaklığı iyice emen ve nemin cildine zarar vermesini engellemiş olan kaliteli bezler kullanın. Doktorunuz veya hemşireler, bebeğinizin göbek kordonuna nasıl bakım yapacağınızı size gösterecekler. İlk günlerde bebeğinizi her gün yıkamanıza gerek yok. Yeni doğan bebek bakımı son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Yeni Doğan Bebek Nasıl, Ne Zaman Yıkanır, Neden Kusar, Nasıl Beslenir ve Neden Çok Uyur? 1

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Doğumdan sonraki 10 gün ile 3 hafta arasındaki dönemde şu demek oluyor ki bebeğinizin göbek bağı kalıntısının düşmesinden önce, göbek bağı kalıntısının ıslanmasını engellemek için sünger ile banyo yapmış oldurmak en iyisi olacaktır.

Genital organlar ve bez bölgeleri ile ellerine ve ayaklarına dikkat edin. El ve ayak parmaklarının aralarını da denetim edin.  Yüz ve boyun bölgesi de önemlidir.

[reklam id=1]

Bebeğinize banyo yaptırmadan önce bir termometre ile suyun sıcaklığını kontrol etmeniz gerekmektedir. bunun yerine dirseğiniz ile de bebeğiniz için en uygun sıcaklığı ayarlamanız da mümkündür. Bu bölgeler elinize bakılırsa daha hassastırlar. Ilık olması yeterlidir. Bebek banyosu için uygun ısı 32 derece ve altıdır. Unutmamanız ihtiyaç duyulan en önemli şey ise bebeğinize banyo yapmış oldururken onu herhangi bir süre bir tek bırakmamaktır.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?

Bebeklerin yıkanması, yeni doğan bebek ihtiyaçları arasında yer almaktadır.

Yeni Doğan Bebek Nasıl, Ne Zaman Yıkanır, Neden Kusar, Nasıl Beslenir ve Neden Çok Uyur? 2

Yeni doğan bebekler genellikle kusmadıkları için ya da başka bir aktiviteleri olmadıkları için kirlenmez diye düşünülse de, yıkanmaya ihtiyaç duyarlar. Yenidünyaya gelen bebeğinizi haftada iki ya da üç kere yıkamanız kâfi olur.

Yeni Doğan Bebek Neden Kusar?

Yenidünyaya gelen bebeklerin bu kusmasına fizyolojik reflü adı verilir. Belirli bir zaman geçtikten sonra ise, bebeklerin mide ve bağırsak hareketleri düzene girer. Bu ise 6 aylık bir süreyi kapsamaktadır. 6 ay sonrasında, bebeklerde kusma durumları en az seviyeye inmektedir. Ek olarak idrar yolu enfeksiyonları da emare olarak kusma ile kendini izah edebilir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Beslenir?

Yeni doğmuş bebeklerde beslenme çok büyük ehemmiyet taşır. Artık dünyaya gözlerini açmış olan bebeğin temel gereksinim duyan beslenmeyi anneyi emerek sağlaması gerekir. Bu ihtiyacın sağlanması için en önemli etkili olan annenin bakımı ve beslenmesidir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl, Ne Zaman Yıkanır, Neden Kusar, Nasıl Beslenir ve Neden Çok Uyur? 3

Öteki önemli bir mevzuda prematüre bebek, düşük doğum ağırlıklı veya kalp, akciğer, sindirim sistemi şeklinde başka problemleri olan bebeklerin beslenmesi extra ehemmiyet arz eder.

Günümüzde anne sütünün önemi artık tartışılmamaktadır. Yeni doğan bebek nasıl emzirilir? Sorusuna karşın, hastaneden çıkmadan önce hemşireden yardım alınması da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bebeği beslenme yanında bağışıklık yönünden de destek sağlar.

Anne sütü yeni doğmuş sürecinin en önemli problemlerinden sarılığı önleyen en önemli faktörlerdendir. Enfeksiyon ve alerjik hastalıklara karşı koruma sağlar. Ek olarak ilk aylarda görmüş olduğumuz gaz, kabızlık şeklinde şikâyetler anne sütü ile beslenmede daha azca görülür.

Yeni Doğan Bebek Neden Çok Uyur?

Yeni doğan bebek kaç saat uyur? Sorusuna karşın, net bir yanıt vermek mümkün olmasa da, en az 14- 15 saat uyudukları gözlemlenmektedir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl, Ne Zaman Yıkanır, Neden Kusar, Nasıl Beslenir ve Neden Çok Uyur? 4

Gelişen bedenlerinin onları yorduğunu unutmamalısınız. Metabolizmaları özellikle ilk 10 ay için çok hızlıdır. Bu normaldir ve kaygı edilecek bir durum yoktur. Çocuklarınızın bu derin uykularında denetimini, bir aynayı burun ve ağız bölgesine yaklaştırarak nefesinin sebep olacağı buğu yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz