Yalancı Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Yalancı hamilelik halinde, kişi tamamen kendini gebe bir kadın gibi hisseder.  Karnında şişme, mide bulantısı, kusma, adet görememe, kilo alma gibi hamileliğin tüm belirtileri söz konusudur ancak kesinlikle hamile değildir.

Yalancı hamilelik psikolojik bir rahatsızlık olup, ruh sağlığının bedeni etkileyen duruma gösterilebilecek örneklerdendir. Tüm belirtilere rağmen hamile olmadığı kanda yapılan gebelik testi ile saptanır.

Yalancı gebelik belirtileri gerçeğe çok yakındır. Hamile olduğuna gerçekten inanan kişi doktora giden bir kadın için muayene öncesinde doktor dahi hamile olduğundan şüphelenebilir. Bu durum o kadar ciddidir ki kadın 9. aya döneminde  9 aylık hamile bir anne adayı görüntüsüne sahip olabilir ancak maalesef anne karnında bebek yoktur. Bebek sahibi olmayı takıntı haline getiren kadınlarda yaşanan psikolojik bir durumdur.

Yalancı hamilelik için ruhun bedene şekil vermesi gibi bir durum ifade edilir.Hamile olmayı çok isteyen, bu durumu çok fazla düşünen, fakat rahmi çeşitli nedenlerle alınmış rahmi olmayan kadınlarda,tüpleri bağlanmış olan veya bunun gibi durumlardan dolayı hamile kalamayan kadınlar, hamile oldukları düşüncesi ile sık sık doktora başvurmaktadırlar.

Yalancı hamilelik nedenlerinin sebebi tam olarak bilinmektedir. Uzmanlar, bu durumun psikolojik nedenlerin beyine oyun oynaması ile, anne olmayı takıntı haline getiren kadınların hamile gibi hissetmesine, vücutta gebelik belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olduğu ifade edilmektedir.

Yalancı Gebelik

Yalancı Hamileliğin Belirtileri

Yalancı gebeliğin gerçek hamile gibi görülen belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Adet görmeme
  • Göğüslerin hamilelik belirtilerinde olduğu gibi büyümesi, hassaslaşması
  • Meme uçlarının değişmesi
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Kilo alma
  • Karnın büyümesi
  • Karnında bebek varmış gibi hareketlerinin hissedilmesi durumu

Yalancı hamilelik süreci 2 ay sürebildiği gibi, çok ciddi durumlarda 9 ay dahi sürebilmektedir.

Yalancı Hamileliğin Belirtileri

Yalancı Hamilelik Tedavisi

Yalancı hamilelik tedavisi, bir jinekolog ve psikiyatr ile birlikte yürütülmesi gerekir. Hamilelik testi sonucunda, gebe olmadığı belli olan kadına, durum uygun bir şekilde anlatılmalıdır. Yalancı gebeliğin psikolojik nedenleri araştırılmalı,gerekirse ilaç tedavisi de uygulanarak yalancı hamileliğin nedenleri ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz