Varikosel Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Varikosel teşhisi elle bu konuda deneyimli bir uzman tarafından yapılan muayene sonucunda olmalıdır. Doppler ultrasonografi ile varikosel olmayan birçok kişiye konulan teşhis nedeni ile gerekli olmayan ameliyatlar yapılmaktadır. Bu nedenle elle yapılan muayene sonucu varikosel varlığı saptanmıyorsa kesinlikle ameliyat edilmemelidir.

Varikosel değişik belirtiler ile kendini gösterebilir. Bazı durumlarda kasığa vuran künt şeklinde ağrı ve testiste çekilme hissi yaratır. Çok uzun süre ayakta veya oturulduğunda ağrının şiddeti artar. Yatınca azalır. En sık görülen varikosel belirtisidir. Ayakta dururken ve ıscakta testisteki damarlar belirginleşir ve el ile kontrol edildiğinde bir sicim gibi kendini hissettirir. İlerleyen vakalarda testis olması gerekenden daha yumuşak kıvamdadır ve büyüklüğü normale göre daha küçüktür.

Varikosel hastalığının tedavisinde, sperm üretiminde sorun olan, testisi küçülen ve kısırlık sorunu olan kişilere ameliyat uygulanır. Varikosel tedavisinin ilaç veya farklı bir yöntem ile tedavisi bulunmamaktadır. Varikosel tedavisinde en etkili cerrahi girişim mikro cerrahi yöntemidir. Varisli damarlar bağlanır ve testisin üzerindeki birikmiş damarlar çıkarılarak temizlenir. Mikro cerrahi yöntemi dışında uygulanan eski tip varikosel ameliyatları başarısı oldukça düşük bir yöntemdir ve günümüzde yalnızca mikrocerrahi  uygulanamayan yerlerde yapılmaktadır.

Mikro cerrahi ameliyatı bu konu ile özel eğitim almış deneyimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Bu yöntemin başarısız uygulamaları ciddi komplikasyonlara hatta organ kaybına dahi yol açabilir. Ameliyattan 3 ay sonra hastanın sperm değerlerinde yaklaşık %50-60 oranında artış ve düzelme görülür.

Varikosel %2 ila %10 oranında bir ağrıya sebebiyet verebilir. Özellikle ileri safhalarda ağrı olabilmektedir. Hastaların varikosel ağrısı nasıl geçer ve varikosele ne iyi gelir arayışları için ağrısı olan doktor tarafından zaman zaman ağrı kesiciler kullandırılabileceği ifade edilmektedir ancak varikoselin ilaçla tedavisi yoktur. Şikayetlerin tam anlamıyla giderilmesi için cerrahi tedavi şarttır.

Varikosel ağrısı nasıl geçer noktasında geçici çözümleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Ağrı giderici analjezikler kullanılır.
  • Bazı durumlarda ödem giderici ilaçlar önerilir.
  • Yatmak ve istirahat etmek ağrının azalması noktasında faydalıdır.
  • Uzun süre ayakta durulmamalıdır.
  • Ağrı olan bölgeye soğuk kompres yapılması

Varikosel Tedavisi

Varikosel Bitkisel Tedavi

Varikosel hastaları, cerrahi müdahale dışında varikosel bitkisel tedavisi arayışına girmektedir.

Varikosel bitkisel çözüm için damarı koruyucu bir kalkan görevi gören ve varikosele ne iyi gelir dendiğinde ilk önerilen bitki üzüm çekirdeğidir. Üzüm çekirdeğinin damardaki sertleşmeyi önlediği, kalp krizi riskini azalttığı ve kolesterolün düzelmesine etkisi olduğu ifade edilmektedir.

Varikosele ne iyi gelir dendiğinde önerilen diğer bir bitki at kestanesidir. Kılcal damar çatlaklarına ve varislere iyi geldiği ifade edilmektedir. At kestaneleri dış kabuklarından iyice sıyrılır ve kurumaya bırakılır. Kurumuş at kestaneleri bir kahve öğütücüsü yardımı ile un gibi ufalanır 3 gün sabahları 1 çay kaşığı içilir. Diğer bir yöntem de 1-2 tatlı kaşığı at kestanesi unu, parçası veya ağaç yapraklarından bir tutam alınır ve üzerine 1 su bardağı sıcak su ilave edilir. Demlendikten sonra günde 3 kez 1 su bardağı içilir.

Varikosel Tedavisi 2

Varikosele ne iyi gelir için özellikle hint tıp alanında oldukça yaygın kullanılan gotu kola bitkisidir.

Diğer bir varikosel bitkisel çözüm incir bitkisinin yapraklarıdır. Varis, varikosel gibi damarsal sorunlarda destek sağladığı ifade edilmektedir.

1 litre suya 5 adet incir yaprağı konur.10 dakika kaynatılır.1 su bardağı içilir ve geri kalan rahatsız olan bölgeye sürülür. 21 gün bu varikosel bitkisel tedavisi uygulandığında toplar damar genişlemesinin engellenmesinde ve toplar damardaki kan akışının düzenlenmesinde yardımcı olduğu söylenmektedir.

Varikosel bitkisel çözüm arayanlar için doğal yağlardan zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, sandal ağacı yağı, ylang ylang,cananga ve yasemin gibi esanslı yağlar da önerilir. Banyo suyuna bu yağlardan 2-3 damla dökülerek kullanılabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz