Varikosel Nedir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Erkekteki testislerden yani sperm üreten yumurtalıklardan kalbe dönen toplardamarlarda meydana gelen bir tür varisleşme yani damar genişlemesi varikosel ne demek sorusunun yanıtıdır. Varikosel erkek kısırlığının yani infertilitesinin en sık görülen ve tedavi edilebilir durumudur. Varikosel genel olarak erkeklerin %15 inde , kısırlık nedeni ile doktora başvuran erkeklerin %40 ında görülmektedir.

Varikosel nedir neden olur, kısaca tanımlamak ve açıklamak gerekirse, testislerde bulunan toplardamarların genişlemesi, uzaması nedeni ile damar kapakçılarının görevini yerine getirememesi sebebi ile kan akışının bozulmasıdır. Damar kapakçığı düzgün çalışmadığı için kan akışı bozulur ve damar genişler yani varisleşmeye başlar. Kan akışının bozulması sebebi ile testis etrafında kan birikmeye başlar. Bu durum kısırlık ve cinsel isteksizliğe neden olur. Ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlayan ve zamanla ileri seviyeye ulaşan bu toplardamar hastalığının neden olduğu konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Varikosel, sol taraftaki toplardamarlar biraz daha uzun olduğu için sıklıkla sol tarafta görülür. Bazen çift taraflı bazen de sağ yalnızca sağ tarafta da çıkabilir. Varikosel genellikle hafif ilerler ve bu dönemde varikosel ağrısı hissedilmez. Fakat teşhis ve tedavi edilmezse zaman içinde ilerler, testislerin şişmesine ve varikosel ağrısı kendini hissettirir.

Varikosel çoğunlukla başlangıç aşamalarından kendini belli etmezken ilerleyen safhalarda varikosel ağrısı yani ilgili bölgede ağrı, terleme şikayeti, sıcak basması gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Varikosel ameliyatı ile tedavi başarısı %95 olup, ameliyat olan erkekler arasında sperm sayısı ve kalitesinin artma oranı da %70 dolaylarındadır.

Varikoselin Zararları

Varikosel nedir neden olur bahsettikten sonra varikoselin zararları nelerdir nelere sebep olur bu önemli konuya değinelim.

 

Testis Sorunu

Ergenlikte ortaya çıkmaya başlayan ve genelde sol testiste görülen varikosel ergenlik dönemin sol testisin fazla büyümesine sebep olduğu gibi ilerleyen yaşlarda da küçülmeye neden olabilmektedir.

Kısırlık

Varikosel hastalarının büyük bir bölümünde kısırlık görülmektedir. Varikosel, sperm sayısının önemli derecede azalmasıne ve sperm kalitesinin düşmesine sebep olur. Kısırlık nedeni ile doktora başvuran hastalara varikosel teşhisi bu esnada konur. Erkekte sperm üretmekle görevli olan testislerde bozukluklara sebep olan varikoselin en önemli zararı kısırlığa sebep olmasıdır. Toplardamarlardaki kanın fazla ısınmasıyla ortaya çıkan varikosel sorunu, sperm sayısının azalmasına ve spermlerin hareketsiz işlevsiz hale gelmesine sebep olarak sperm kalitesinin de düşmesine neden olur.

Varikosel Nedir? 1

Varikosel Ağrısı

Varikosel ağrısı çok sık görülmese de özellikle kasıklarda kendini hissettirirken, bacaklarda da varis oluşumuna neden olur. Bu sebeple hareket ederken

Atrofi

Varikoselin en sık görülen zararlarından biri gıda alımı bozukluğu olan atrofidir. Atrofi, toplardamar kanının testislerde birikmesine neden olur. Bu da testisin önemli oranda küçülmesine yol açmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz