Varikosel Neden Olur?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Varikosel erkeklerde görülen ergenlik döneminden itibaren ortaya çıkan testis damarlarındaki varisleşmeye damar genişlemesine verilen isimdir. Varikosel hastalığı erkeklerin %15 inde görülür ve erkek kısırlığının en sık rastlanan nedenidir.

Varikosel hastalığı ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlar ve yaşın ilerlemesiyle kendini belli etmeye başlayan bir toplardamar hastalığıdır.Varikosel testislerde sıcaklığın artması ve kan akışının bozulması sebebi ile sperm sayısının azalmasına ve sperm kalitesinin düşmesine neden olur ve döllenme sorunları ortaya çıkmaya başlar. Varikosel hastalığı, skrotum yani yumurtalık torbalarında yumurtalıkların etrafında varlık gösteren varisli damarlardır. Çok fazla belirti vermezler. Ağrı şikayeti olmasa bile spermlere olan olumsuz etkisi nedeni ile tedavi olunması gereklidir.

%90 oranından sol testiste görülen varikosel hastalığı nadir de olsa her iki testiste ya da sağ testiste de oluşabilir. Varikoselin sol tarafta görülüyor olmasının bazı sebepleri vardır.

  • Testisin sol damarının uzunluğu daha fazladır.
  • Ana damar ile soldaki toplar damarın boşaldığı dik açı yaptığı için kan tam anlamıyla boşalmaz.
  • Soldaki toplar damarın içerisindeki kapakçıklar daha az ve yetersiz olduğu kanı da ileriye pompalamakta yetersiz kalır.
  • Soldaki damarda basıncın daha fazla olması nedeni ile de kan ileriye pompalanamaz.

Varikosel Nedenleri

Varikosel hastalığı neden olur konusunda net bilgiler bulunmamaktadır. Varikosel nedenlerini sıralayacak olursak;

Varikosel Neden Olur? 1

  • En önemli nedeninin genetik olduğu ifade edilir. Varikosel hastalarının yakınlarında bakıldığında %54 lük bir kısmında da varikosel hastalığı varlığı tespit edilmiştir.
  • Beslenme alışkanlıklarına baplı olarak doğrudan bir ilişki kurulması zor olmasına rağmen, varikosel hastalığının oluşma sebeplerinden biri de karın içi baskıdır. Yani kabızlık gibi durumlarda karın içi baskının artması sebebi ile varikosel olabilmektedir. Özellikle katı gıda ağırlıklı beslenenlerin bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır.
  • Ayakta çok fazla duran erkeklerde özellikle uzun süre ayakta uzun süre durmayı gerektiren meslek gruplarında örneğin öğretmenler, müfettişler gibi hareketsiz olan kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz