Varikosel Belirtileri

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Varikosel genelde erkeklerin %15 inde görülen bir damar hastalığıdır. Çocuk sahibi olamama nedenlerle doktora başvuran erkeklerin de %40 ında görülen varikosel, yumurtalıkların etrafında gelişen varisli damarlardır. Varikosel ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlar ve zaman içinde ilerler. Genetik yapısı uygun ve ayakta çok duran erkeklerde daha sıklıkla görülmektedir. Hafif olduğu durumlarda bir belirti vermeyebilir ve rahatsızlığa yol açmayabilir.

Erkeklerde en önemli zararı kısırlığa sebep olan varikosel nasıl anlaşılır ilerlemesi durumunda varikosel belirtileri nelerdir bunları aktaralım.

  • İleri aşamalarında varikoselin en genel belirtisi ilgili bölgede yaşanan ağrılardır. Hafif ve orta dereceli olarak hissedilen bu ağrılar, uzun süre ayakta kalma ve oturma durumunda artar. Ayrıca geceleri daha yoğun hissedilebilir. Kişi uzandığından ve dinlendiğinde hafifler.
  • Varikosel ilerledikçe ağrı daha da artar.
  • Varikosel bir çeşit varis hastalığıdır. Bacaklarda görülen varise benzer bir görünüm alabilir ve zamanla dışarıdan görülecek şekilde belirginleşir.
  • Varikosel ergenlik döneminde genel görüldüğü sol testisin büyümesine neden olabileceği gibi, bazen de ilerleyen yaşlarda testislerin küçülmesine neden olabilir.
  • Testislerde çekilme ve şekil bozukluğu ile de kendini belli edebilir.
  • İleri düzeylerde torbalarda şişkinlik olması da belirtiler arasındadır.

Varikosel belirtileri resimli olarak anlatımında da  damarların varlığı farkedilmektedir.

Varikosel tanısı için en önemli yöntem fiziki muayenedir. Fiziki muayenede varikosel elle nasıl anlaşılır merak edenler için detayları paylaşalım sizlerle. Muayene sıcak ortamda ve ayakta iken elle yapılır. Hastadan ıkınması istenir ve gözle görülmeyen genişlemeler hissedilmeye çalışılır.

varikosel-belirtileri-3

Hasta önce yatar pozisyonda muayene edilir. Bu esnada geriye doğru boşaltılır ve hemen ardından hasta ayağa kaldırılır. Boşalan damarların kan ile dolma derecesi kontrol edilir. Bu kontrol esnasında oluşan değişiklikler değerlendirilir. Varikosel elle nasıl anlaşılır muayenesinde sonra değerlendirmeler aşağıdaki skalaya göre yapılır.

1.derece varikosel: Hafif derecede varikosel, ıkınma ile farkedilir.

2.derece varikosel: Orta derecede varikosel, normal solunumda elle muayene ile teşhis edilir.

3.derece varikosel: Büyük varikosel, uzaktan gözle görülebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz