Varikosel Ameliyatı Nasıl Olur, Ameliyat Fiyatı Nedir, Ameliyat Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Varikosel, kısırlık sorunuyla doktora başvuranların averaj %30-40’ında rastlanan, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. Varikosel, testis toplardamarlarının bacaklardaki varis şekil genişlemesine klinikte verilen isimdir. Varikosel testis ile ilgisi olan, rahatsız edici özellikte kendi belli eden bir ağrıdır. Bu ağrı genel olarak kasık bölgesinde ve testiste hissedilebildiği şeklinde süre süre bacağa doğru da yayılabilir.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Olur, Ameliyat Fiyatı Nedir, Ameliyat Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Varikosel ağrıları ağrı kesicilerle geçebilir. Yaşanmış olan ağrı farklı rahatsızlıklarla karıştırılabilir. Varikosel tedavisi için öncelikle kapsamlı bir muayene işlemlerinden geçilmesi gerekmektedir.

Bu tür hastalıkların yarattığı ağrılar varikosel ağrılarıyla karıştırılabilir. Yaşanmış olan her ağrı varikosel olmak zorunda değildir. Ağrı uzun süre ayakta durmak, yol yürümek, egzersiz, cinsel aktivite sonrası daha belirgin olarak hissedilebilir. Varikosel testiste herhangi bir değişim yapmamaktadır. Bir tek ileri evde varikosel hastalarında, aynı bacaklardaki varis şeklinde testislerde damarlar yüzeysel olarak görülür hale gelir. Varisleşmiş genişlemiş damarlar cilt üzerinden ele gelir ve görüntü verir.

[reklam id=1]

Varikoselin sebebi belli değildir. Toplumda çocuk sahibi olan bireylerde erişkin yaşlarda bile %15-20 oranında görülmektedir. Kısırlık sebebiyle başvuran erkeklerde ise yüzde % 30-40 oranında izlenmektedir. İkincil infertilite doğrusu daha önce çocuk sahibi olup tekrar çocuk istemi ile başvuranlarda ise bu oran % 60’a kadar çıkabilmektedir. Varikosel % 90 sol tarafta görülürken % 8-9 oranında iki taraflı (bilateral) olarak izlenir.

Bir tek sağ tarafta görülmesi oranı ise % 1-2 oranındadır. Varikoselin daha çok sol tarafta görülmesi bir ekip anatomik faktörlere bağlıdır.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Olur, Ameliyat Fiyatı Nedir, Ameliyat Sonrası Neler Yapılmalıdır? 2

Varikosel Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Varikosel muayenesi, genital muayenenin bir parçası olarak yapılmaktadır. Hasta 21 -22 derecelik oda ısısında ayakta pozisyonda muayene edilmelidir. Hasta ayakta ve dik olarak dururken testisler ve genital bölge gözlemlenir. Hasta, hem normal pozisyonda bununla birlikte ıkınma manevraları yaptırılarak göz ve elle denetim edilir.

Ameliyat sonucu hastaya göre değişen bir durumdur.  Varikosel ameliyatı fiyatı, bu işlemin yapılacağı hastane ve şehirde farklılık gösterse de ortalama olarak 3 ya da 4 bin TL civarında değişebilmektedir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Varikosel ameliyatına karar verebilmek için muayenede varikosel varlığının ortaya konulması ve hastada kısırlık sorununu olması gereklidir.  Bir tek testis ağrısı yaşayan kişilerde ameliyat kararı verilmesi doğru değildir. Varikosel ameliyatının sperm üzerindeki tesirini değerlendirmek için sperm yapım süresi göz önüne alınmalıdır.

Varikosel ameliyatı sonrası sperm üretimi bakımından en iyi iyileşme 6. Ayda ortaya çıkmaktadır. 6. Ayda sperm parametrelerinde düzelme var ise artışın daha belirgin hale geldiği 9. Ve 12. Aylar beklenmelidir. 6 ay sonra hala bir ilerleme yoksa doktor kontrolünde gerekli müdahaleler yapılabilir. Hastayı öteki tedavi alternatiflerine yönlendirmek gerekir. Ameliyattan daha sonra %60-70 oranında hastanın sperm parametrelerinde düzelme görülür.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Olur, Ameliyat Fiyatı Nedir, Ameliyat Sonrası Neler Yapılmalıdır? 3

% 30 – 40 oranında hastada her hangi bir düzelme görülmezken %1’den daha az hastada varikosel ameliyatından hemen sonra daha fenaya gidiş izlenebilir. Çok nadir görülen bu konum daha çok çift taraflı varikosel yaşayan hastalarda meydana gelmektedir.

Cinsel aktivite için 15-20 gün kadar bir süreç, efor gerektiren spor ve öteki egzersizler için de 4-6 hafta uzak beklenmesi uygundur. Bu şekil şeylerin haricinde doktorun tavsiye edeceği tedavi yöntemlerine uymak gerekir. Bunun yanında bir tek testis ağrısı şikâyeti yaşayan hastaların ameliyat edilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Bu tür hastalarda ağrının altında yatan çok fazla niçin bulunabilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz