Vajinismus Hamilelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Vajinismus yani bayanların cinsel ilişkiye girememesi sorunu ülkemizde de yaygın görülen bir sorundur. Cinselliğe sıcak bakmayan, cinsel ilişkiden korktukları için evliliklerinde sourn yaşayan bayanların sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Vajinismus Hamilelik

Temelinde korku ve endişe yatan vajinismus, evli çiftlerde bebek sahibi olmayı da olumsuz yönde etkiler. İlişkiye giremeyen çiftler bu nedenle çocuk sahibi olamadıkları için çevre baskısı da yaşamaya başlar ve sorunları daha da fazla büyür.

Vajinismus hastalığı tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavi için ilk önemli olan nokta erkek partnerin kadına karşı olumlu yaklaşması ve tedavisinde destek olmak istemesidir. Tedavi terapilerine birlikte katılmak, partnerine bu konuda destek olmak, daha başarılı bir tedavinin ilk adımıdır. İkinci önemli nokta, kadının bunu gerçekten istemesidir.

[reklam id=1]

Eğer kadın gerçek anlamda cinsel ilişkiye girmeyi istemiyorsa tedavi başarılı olmayacaktır. Üçüncü önemli nokta ise vajinismus sorunun asıl nedeninin belirlenmesidir. Bu konuda kadınlar hayatlarında yaşadıkları kötü cinsel deneyimler ya da farklı olayları çekinmeden tedavi için doktorlarına anlatmalıdır.

Vajinismus hastalığının tam olarak nedeni belli değildir. Ancak hastalık yüksek oranda psikolojik bie kasılmas nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bilinç altında yatan nedenlerin ortadan kaldırılması, hastalığı tedavisinin yarısının tamamlanması demektir.

Vajinismus Hamilelik 2

Vajinismus hastalığı ile ilgili merak edilen sorulardan birisi vajinismus hamile kalabilirmi, sorusudur. Bazı hastalar, zor da olsa, yarım olarak cinsel ilişkiye girerler. Bu ilişki sonrasında erkek üreme hücrelerinin kadın üreme hücresi ile buluşması, gebeliğe yol açabilir. Ancak tamamen cinsel ilişkiye girilemeyen vajinismuslu kadınlarda gebelik söz konusu olamaz.

Vajinismus hamile kalma bebek için her hangi bir sorun teşkil etmez. Annenin cinsel ilişkiye girememesi bebeğin sağlığında hiç bir etkiye sahip değildir. Hasta olan kadınlar hamile olduklarını öğrendiklerinde biraz olsun rahatlar. En azından etrafın baskısından kurtulacağı için sevinir ve stressiz bir şekilde bebeğini karnında taşır. Doğum zamanı geldiğinde ise yeniden vajinismus sorununun incelenmesi gerekir.

Vajinismus sorunu olan kadınların gebelikleri gibi doğumları da sıkıntısız geçebilir. Henüz vajinismus sorunu ile başa çıkamadığı için bu hastaların sezaryen ile doğum yapması gerekir. Aksi halde normal doğum yapmaya çalışıldığında kasılan kaslar nedeni ile bebeğin dünyaya gelmesi de mümkün olmaz ve acil olarak sezaryene alınması gerekir. Buna göre vajinismus hamile nasıl doğum yapar sorusuna kesinlikle sezaryen doğum yapmalı, cevabını verebiliriz.

Vajinismus Hamilelik 3

Vajinismus hastalarının hamile kalmak için özel bir yöntem uygulaması gerekmez. Ancak zor da olsa yarı cinsel birleşme durumu söz konusu olduğunda erkek üreme hücrelerinin kadının vajinası içine boşaltılması gerekir. Hamile kalmak isteyen bayanlar bu spermlerin kendi üreme hücrelerine ulaşması için en az 5 dakika yataktan kalkmamalı, spermlerin dışarı çıkmasını engellemeli. Daha sonraki ilk iki gün çok ağır iş yapmamaya çalışmalı. Bunun dışında vajinismus hamile kalma yöntemleri söz konusu değildir.

Tam birleşme yaşanmayan hastalarda ilk olarak bu durumun çözülmesi gerekir. Her ne kadar sadece kadından kaynaklanan bir sorun gibi görünse de erkeklere de bu konuda büyük pay düştüğünü belirtmek isteriz. Eşinde ya da partnerinde ilişkiye girememe sorunu olan erkekler bu konuda baskıcı olmamalıdır. Cinsellik sırasında kadının kendisini itmesi, bacaklarını kasması ve kapatması tamamen hastalık kaynaklıdır.

Bu nedenle erkekler kendilerini yetersiz ya da kadınlarının istemediği bir eş olarak görmemeli. Yaşanan sıkıntının üstesinden birlikte gelebileceklerine inanıp eşlerine destek olmalıdır. Partnerlerinin destekleri ile vajinismusun üstesinden gelen ve sağlıklı cinsel hayatı olan bayanlar sıkıntısız olarak çocuk sahibi de olabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz