Vajinada Kaşıntı Neden Olur, İlaçları, Nasıl Geçer, Neyin Belirtisi ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Vajinal kaşıntıya yol açabilecek çok sayıda unsur söz mevzusudur. Bunlar içinde; mantar, alerjik sebepler veya bakteriler olabilir. Bunun haricinde kanser şeklinde ciddi sorunlara da işaret edebilir. Bundan dolayı ne olursa olsun bir doktora görünmek ve lüzumlu tedaviyi sağlamak gerekir. Kaşıntı problemi için bitkisel tedavilerin ya da kürlerin denenmesi problemi daha da kötü yapmış olacaktır.

Vajinada kaşıntı yanma ve bu gibi emareler olması, birbirinden farklı hastalığın da habercisi olabilmektedir. bu sebeple de kadınlar tarafından çok önemsenmese de, vajinal kaşıntı problemleri muhakkak bir uzmana danışılması gereken sorunlar arasında yer almaktadır.

Şundan dolayı kaşıntıya yol açan unsur tespit edilmeli ve derhal daha sonra uygun tedaviye başlanmalıdır. Şayet kaşıntı kaynağı bulunursa bu kaynağa bakılırsa bir tedaviye başlanır. Kaşıntının en yaygın sebebi mantardır. İlaç tedavisi ile bu kaşıntı 2 hafta içinde geçer.

[reklam id=1]

Vajinada Kaşıntı İlaçları

Herhangi bir sebebi olmayan ya da cilt problemleri sebebiyle yaşanmış olan kaşıntılar için ilk gün kullanımı ile rahatlama sağlatan ilaçlar kullanılabilir. Daha ondan sonra ise probleminin kaynağı daha rahat ve geniş çaplı araştırılarak asıl tedavi sağlanmalıdır. Vajinada kaşıntı yanma ve kanama gibi problemler için özel olarak üretilmiş olan çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar ağızdan alınabildiği gibi aynı zamanda haricen uygulanabilecek çeşide de sahip olmaktadır.

Vajinada Kaşıntı Neden Olur, İlaçları, Nasıl Geçer, Neyin Belirtisi ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri 1

Vajinal kaşıntının ortadan kaldırılması için; organik vajen pH ve bakteri dengesinin tekrar sağlanması gerekmektedir. Bunun haricinde kanserojen problemler da kendini kaşıntı ile gösterebilir. Şundan dolayı ne olursa olsun bir hekim teşhisi konmalıdır.

Vajinada Kaşıntı Nasıl Geçer?

Vajinada geçmeyen, şiddeti artan, akıntılı kaşıntının sebebi çoğu süre mantardır. Mantar bir tek cinsel ilişki esnasında partnerden bulaşmaz. Bir tek derhal muayene olamıyorsanız, örneğin doktorunuzdan derhal buluşma alamıyorsanız, bazı geçici çözümlere başvurabilirsiniz.

Tedavi sebebe yönelik olur. Kimi süre tekrarlayan ve uzun soluklu tedavi gerekebilir. Vajinada kaşıntı ve şişlik, kadınların psikolojik olarak da kendilerini kötü hissetmelerine sebep olabilmekte ve bu sebeple de zaman kaybetmeden bir uzmana gidilmelidir.

Vajinada Kaşıntı Neyin Belirtisidir?

Vajina kaşınmalarının en sık karşılaşılan sebebi vajinanın mantar enfeksiyonlardır. Vajinal kandida enfeksiyonların en önemli sebebi vajen asitliğinin bozulmasıdır (pH).

Vajinada Kaşıntı Neden Olur, İlaçları, Nasıl Geçer, Neyin Belirtisi ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Vajinanın düzgüsel mikrop yapısı değiştiğinde mantarların üremesi için ortam doğar ve mantarlar çoğalır. Bu denge bozulmasının en önemli sebebi antibiyotik kullanımıdır. Vajinada kaşıntı mantar belirtisi olmakta olup, kişilerin bir doktora gitmeden kendi kafasına göre bilinçsiz bir şekilde ilaç alması çok daha ciddi problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir. Bunun haricinde havuz sonrası ıslak mayoyla oturulması veya duş alınmaması şeklinde durumlarda vajen PH’ının bozabilir. Ek olarak cinsel partnerin mantar taşıması da mantarın sebeplerindendir.

Vajinada Kaşıntı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinada kaşıntıyı önlemek için ya da ortadan kaldırmak için çeşitli bitkisel yöntemleri denemek de mümkün olabilir. Papatya çayını demleyerek bir pamuk yardımı ile vajina dışının temizlenmesi, vajinanın rahatlamasını sağlama konusunda etkilidir. Ud yeri terlememeli ve ılık su ile bolca miktarda bolca miktarda yıkanmalıdır. Vücuttaki şeker oranının fazlalığından meydana gelen bu kaşıntı, şeker normale döndüğü süre geçer.

Vajinada Kaşıntı Neden Olur, İlaçları, Nasıl Geçer, Neyin Belirtisi ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri 3

Şekeri yüksek olan kişiler bol miktarda salatalık ve marul yemeli. Bundan dolayı önce beyaz akıntı meydana gelir. Vajinada kaşıntı, yanma ya da akıntı gibi birbirinden farklı problemler olsa da, kadınların düzenli olarak temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz