Vajina Kaşıntısı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Vajinadaki kaşıntıların çok sayıda sebebi olabilir. Bunlardan başlıcaları doğum denetim hapları, emzirme ve menopoz dönemlerinde görülebilir. Özellikle genital bölgenizde ileri derecede bir kaşıntı yaşıyor iseniz bunun sebebi ise vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonlarıdır.

Vajina Kaşıntısı

Bu mantar enfeksiyon çeşitleri tıpta “Candida Albicans” olarak adlandırılmaktadır. Oldukça rahatsız edici olan bu enfeksiyon hanımefendilerin %75 inde görülebilmektedir. Vajinal enfeksiyonların bir öteki sebebi ise vajen asitliğinin bozulması sonucunda mantar oluşumudur. Vajina kaşıntısı neden olur? Sorusu da bu sebeple büyük bir sıklıkla yöneltilmektedir.

Vajinanın düzgüsel mikrop yapısı değiştiğinde mantarların üremesi için ortam doğar ve mantarlar vajina iç kısmında üreyerek vajinayı korumuş olan yararlı bakterileri öldürür. Vajinada kaşıntı oluşmasının farklı bir sebebi ise havuz sonrası ıslak mayo ile oturulması ya da sıkça duş alınmaması gibi durumlardır. Ek olarak karşı cinsle ilişkide partneriniz mantar taşıyor ise bu ondan size kolayca geçebilmektedir.

Vajinal kaşıntıların öteki bir sebebi ise vajinal trikomonas denilen hastalıktır. Bu hastalıkta yeşilimsi akıntı ile birlikte kötü kokular oluşabilmektedir. Bu kapsamda vajina kaşıntısı nasıl geçer? Sorusu da yaygınlıkla yöneltilmektedir.

Kılların uzaması, irin ve iltihaplanmalar, stres, kişisel bakım ürünleri, antibiyotik kullanımı, genital bölge temizliğinde aksaklık, doğum denetim hapları, emzirme ve menopoz dönemleri ve daha çok sayıda nedenden dolayı vajina kaşıntısı oluşabilir. Bu kaşıntıların önlenmesinde niçin kaynaklandığının saptanması büyük bir ehemmiyet taşımaktadır.

Vajina Kaşıntısı 2

Kaşıntı çok sayıda nedenden dolayı oluşabileceğinden tedavi öncesinde kaşıntının sebebi bilinmesi gerekir. Bazı vajinal kaşıntılar uzun sürede tedavi gerektirir. Kaşıntının niçin olduğu tespit edilip ona bakılırsa tedavi şekilleri uygulanmalıdır. Vajina kaşıntısı bitkisel tedavi ile de geçse de, muhakkak bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Vajina bölgenizi aşırı kuru ya da ıslak bırakmayın. Her gün yıkanın yalnız vajinanın içini asla yıkamayın. İç çamaşırınızı her gün değiştirin ya da mümkünse bir süre giymeyin. Dar kıyafetlerden uzak durup onun yerine pamuksu ve rahat giysiler giymeyi tercih edin. Herhangi bir sebebi olmayan ya da cilt problemleri sebebiyle yaşanmış olan kaşıntılar için ilk gün kullanımı ile rahatlama sağlatan ilaçlar kullanılabilir. Daha sonrasında ise probleminin kaynağı daha rahat ve geniş çaplı araştırılarak aslolan tedavi sağlanmalıdır.

Vajinal kaşıntının ortadan kaldırılması için; organik vajen pH ve bakteri dengesinin gene sağlanması gerekmektedir. Bunun dışında kanserojen problemler da kendini kaşıntı ile izah edebilir. Çünkü ne olursa olsun bir tabip teşhisi konmalıdır. Şayet kaşıntı, enfeksiyon kaynaklı ise, tedavide tabip tarafınca verilen ilaçlar kullanılır. Kaşıntı kısa süre içerisinde geçer. Geçmeyen ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlarda ise yine doktora başvurmalı ve altta yatan niçin araştırılmalıdır.

Vajina Kaşıntısı 3

Vücudun herhangi bir bölgesinde olabileceği benzer biçimde perineal bölgede de olabilir. Vulvada asimetrik ekzematöz lezyonlar şeklinde görülür. Eksojen ya da endojen olabilir. Endojen olana Atopik dermatit adı da verilir. Astım ve rinit şeklinde öteki alerjik vakalarla birlikte olması ayırıcı tanıda yararlı olur.

Bundan dolayı koruyucu önlemler alındıktan derhal ondan sonra (bileşik çamaşır giyilmemesi, şüpheli petler, deodorantlar, temizleyicilerin kullanılmaması, çamaşırların nötral sabunlarla yıkanması, boyalı baharatlı katkılı yiyecek ve içeceklerden kaçınma şeklinde) sonuç alınamazsa topikal steroid kullanılır.

Vajinal akıntının incelenmesi Vajinal akıntının direk mikroskobik incelenmesi, KOH damlatılarak koku testinin yapılması ve derhal daha sonra mikroskobik incelenmesi, trikomonas vajinit, gardnerella vajinalis vajinit ve kandidiazisin ayırıcı tanısında kullanılır. Ek olarak pH ölçümü tanıda yararlı olabilir. Sadece özellikle tedaviye güçlü ya da tekrarlayan fungal enfeksiyonlarda kültürler tanı ve dirençli bir fungal enfeksiyonu tanımlamada yardımcı olabilir.

Vajina Kaşıntısı 4

Vulva biyopsisi çok önemli bir tanı yöntemi olmasına rağmen çok azca baş yaralanan bir yöntemdir. Bunda hastaların direnmeleri kadar hekimlerin önemsememesi rol oynamaktadır. %3-5 lik asetik asetik sürdükten 5-6 dakika daha hemen sonra yapılırsa hiperkeratoz ya da hiperplazi alanları daha belirgin olarak saptanır. Gerek­tiğinde karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri ve tam kan sayımı yapılır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz