Vajina Darlığı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Dar vajina, çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Vajina, kızlık zarı hizasından başlayarak içeriye kadar uzanan, 8-9 cm uzunluğunda , bağ ve kas dokusundan oluşan bir yapıdır. Adet kanının dışarı atılmasını, doğumu ve cinsel ilişkiyi sağlar. Vajina, esneme ve genişleme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile doğum sırasında fayda sağlar.

Vajina darlığı nedir?

Vajina, doğuştan dar ya da kısa olabilir. Bazı durumlarda da vajina yokluğu da söz konusu olabilmektedir.  Doğuştan rahimin olmaması olarak açıklanan müllerian agenezi varlığında, vajina dar ve kısadır. Rahim yokluğuna bağlı olan vajina darlığı durumunda, kadınlar adet göremezler ve cinsel ilişkiye giremezler.

Bu durumda vajina olması gerekenden kısadır ya da yok denecek kadar azdır. Yumurtalıklar normal yapı ve görünümde, kadınlık hormonları da normal olmasına rağmen hiçbir zaman adet göremezler.

Doğuştan rahim olmaması durumuna bağlı vajina darlığı, doğuştan gelen bir anomalidir. Genellikle 17-18 yaşına gelindiğinde jinekoloğa başvurulur. Tedavi yöntemi ise yeni vajina ameliyatı oluşturma yönündedir. Yapılacak vajinal kanal sayesinde cinsel ilişkinin gerçekleşmesi amaçlanır.

Ameliyat sonrasında yapışmayı önlemek için vajina içine genişletici çubuklar yerleştirilir. Doğumsal rahim yokluğuna bağlı vajinal darlığı olan kadınların adet görmeleri, hamile kalmaları mümkün değildir.

Vajina Darlığı 1

Doğumsal sebepler dışında halk arasında bilinen vajinal darlık biraz daha farklıdır. Kızlık zarının kenarlarının yüksek olması nedeni ile cinsel ilişkiye girememe,, cinsel ilişki sırasında acı ve ağrı olması, kasılma neden ile penisin vajinaya girememesi gibi durumlar vajina darlığına bağlanır.

Aslında bunların vajina darlığı ile bir ilişkisi yoktur. Basit jinekolojik ya da psikolojik problemler olup, kolaylıkla tedavi edilebilir.

Vajina Darlığı 2

Dar vajina, vajina darlığı ameliyatı sonrasında da gelişebilir. Bazı durumlarda ya da isteğe bağlı olarak vajina darlığı ameliyatı yapılabilmektedir. Bu ameliyat sonrasında daraltma biraz fazla olmuşsa, cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissedilebilmekte hatta cinsel ilişkiye girememe durumu da söz konusu olabilmektedir. Cinsel ilişki sırasında psikolojik korkulara bağlı kasılma ve gerginlikte, penisin vajina girişi zor olabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz