Üstüne Görme Nedir ?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Üstüne görme, halk arasında bilindiğinin aksine bir adet kanaması değildir.  Üstüne görme kanamaları, gebeliğin rahim iç duvarına yerleştiğinin bir göstergesidir. Bir diğer adıyla implantasyon kanamasıdır. Ancak ne var ki, bu kanamalar her gebe kadında görülmez, dolayısıyla normal bir adet kanamasından kolay kolay ayırt edilemez. Çünkü üstüne görme kanaması tam da adet tarihine denk gelen dönemlerde kendini gösterdiğinden hamile olduğunu bilmeyen kadınlar bunu adet kanaması olarak değerlendirirler ve bir dahaki adet döneminde kanama olmadığını fark edip gebelik testi yaptırana kadar bu durumu anlayamazlar.

Aslında üstüne görme kanamasını adet kanasından ayıran bir takım özellikler vardır. Örneğin normal bir adet kanaması oldukça koyu renkli ve yoğun kıvamda olurken, üstüne görme kanaması ise daha açık renkte, hafif ve düzensizdir. Daha önce bir gebelik geçirmiş ve bu gebeliğinde de aynı şekilde üstüne görme kanaması geçirmiş olan kadınlar bu durumu fark edebilir ancak ilk defa hamile kalan kadınların bu durumu hemen fark etmeleri mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda şayet korunmasız bir cinsel birliktelik söz konusu ise yani zaten planlanmış bir gebelik durumu var ise üstüne görme olarak adlandırılan düzensiz kanamalarda hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise en yakın eczaneden bir gebelik testi alınıp durum tespit edilebilir.

Üstüne Görme Nasıl Olur ?

Yazımızın başında da kısaca belirttiğimiz gibi hamilelikte üstüne görme; gebeliğin rahim iç duvarına yerleşmesiyle oluşmaktadır. Yapılan araştırmalara göre her 200 kadından birinde görüldüğü tespit edilmiştir. Üstüne görme belirtileri ilk önce kendini hafif bir lekelenme olarak gösterirken bir sonraki günler bu kanama biraz daha artış gösterebilmektedir. Bu halk arasında gebe kadınlarda bebeğin yerleşeceği döl yatağının temizlenmesi olarak algılansa da bu tarz söylemlere itibar etmemek gerekir;  çünkü her kadında görülmeyen bir durumdur.

[reklam id=1]

Üstüne görme olayı her ne kadar bebeğe zarar vermese de, aslında gebe olduğunu fark etmeyen bir kadın bu dönemde olası bir rahatsızlık anında kullanacağı ilaçlar nedeniyle bebeğini düşürebilir. Ya da ağır aktivitelerde bulunarak vücudunu yorar ve bu da düşük gibi üzücü sonuçlara neden olabilmektedir. Dolayısıyla burada önemli olan şey bir kadının adet döngüsünü iyi hesap etmesi ve kendinde beklenmedik bir şekilde bu tarz lekelenmeler fark ettiği anda hemen bir gebelik testi yaptırmasıdır.

Ayrıca gebe olduğunu bilen bir kadının bu tarz kanamaları gayet normal bir şeymiş gibi karşılamaması gerekir çünkü bu kanamaların bir üstüne görme kanaması değil de ani bir düşük ya da bebeğin anne karnında ölümünden kaynaklanan bir kanama olma olasılığı da yüksektir. Bu da durumun ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesidir.

Üstüne Görme Nedir 1

Üstüne Görme Kaç Gün Sürer ?

Genelde kadınlar tarafından çok fazla sorulan sorulardan birkaçı da; üstüne görme nedir, kaç gün sürer, üstüne görme ne zaman olur sorularıdır. Üstüne görme kanamaları genel olarak 3 günden fazla sürmez ancak çok nadir de olsa bu durum bazı kadınlarda bir haftaya kadar sürebilmektedir. Bir haftadan daha fazla süren kanamalarda, özellikle de kanamayla birlikte kasık ya da karın ağrısı şikayeti varsa hemen bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Böylelikle düşük gibi olumsuz durumların önüne geçilmiş, bebek ölümü gibi ağır riskler engellenmiş olur.

Yorumlarınızı Bekliyoruz