Üçlü Test Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

İkili test yaptıran ya da yapırmayan anne adayları 16-20 haftalar arasında üçlü test yaptırabilirler. Peki hamilelikte 3lü test nasıl yapılır merak eden anne adayları için açıklayalım.Hamileliğin genellikle 16-20.haftalarında öncelikle anneye ultrason muayenesi uygulanır.

Daha sonra anneden kan alınır.Kan günün herhangi bir saatinde aç ya da tok olunmasına bakılmadan alınabilir. Ancak ultrason kontrolünün yapıldığı gün verilmesi gerekmektedir. Kanda bakılan değerler B-HCG, u-E2 yani serbest estriol, AFP’dir. Ultrasonda ölçülen değerler, annenin doğum tarihi bilgisi, son adet tarihi, kilosu ve bazı bilgiler ilgili programa girilir ve risk oranı hesaplanır.

Üçlü test sonuçları Trizomi 21 (Down sendromu),Trizomi 18 ( Edwards sendromu) ve nöral tüp efekti olmak üzere 3 durum hakkında ayrı ayrı bilgi verir.

Üçlü Test Ne Zaman Yapılır?

3 lü test ne zaman yapılır sorusunu genellik hamileliğin 16-20 haftalar arasında yapılır şeklinde yanıtlayabiliriz.  Ancak bazı hastanelerin ve merkezlerde 15-22 gebelik haftaları arasında da yapılmaktadır. Bu haftalar öncesinde ya da sonrasında yapılmaz.

Üçlü Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Üçlü test yapıldıktan sonra 1-2 gün içinde sonuçları alınabilen bir testtir. Sonuçların mutlaka doktor tarafından görülmesi ve yorumlanması gerekmektedir. Düşük ve yüksek risk halinde nasıl bir yol izleneceği doktor tarafından aktarılmalıdır.

Üçlü Test Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Düşük risk halinde bir müdahale yapılmaz. Yüksek riskli sonuçların alınması halinde ise amniosentez ya da CVS yapılabilir. Bununla ilgili gerekli detaylar doktor tarafında aileye aktarılır. Yapılıp yapılmaması konusunda ise kararı aile verir.

Üçlü Test Fiyatı

Üçlü test fiyatları, tanı yönteminin uygulanacağı hastane ve merkeze göre değişkenlik gösterir. Özel sigortanın anlaşmalı olduğu hastaneler ve SGK tarafından karşılanmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz