Üçlü Dörtlü Test Sonuçlarının Yorumlanması

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelikte üçlü ve dörtlü tarama testlerinin amaçları ve sonuçları birbiri ile aynıdır. Dörtlü testin üçlü testten bir farkı vardır. O da dörtlü testte down sendromlu bebekleri tespit etme oranı daha yüksektir. Üçlü ve tarama testlerinin amacının ve sonuçlarının aileye hangi konular hakkında bilgi vereceğinin aileler tarafından doğru ve tam anlaşılması önemlidir.

Testin sonucunun iyi veya kötü çıkması durumunda ne yapılmalı bilinmelidir. Testin yapılıp yapılmaması ailenin kararına bağlıdır. İkili test yaptırmış olsun veya olmasın bebek bekleyen çift bu testleri yaptırmayabilir.

4 lü tarama testi sonuçları ve 3 lü test sonuçlarına göre anne adayının kanında B-HCG, AFP, uE3 (estriol) olmak üzere 3 hormonun ölçümü yapılır. Sonuç belgesinde bu hormonların  değerleri ve bu değerlere göre hesaplanmış olan risk oranları yer alır. Dörtlü testte bu değerler dışında İnhibin-A oranı da yer almaktadır.

Trizomi 21 (Down sendromu) riski

Down sendromu için risk sınırı 1/270 olarak kabul edilir. Değerlerin 1/200, 1/100, 1/50 şeklinde çıkması yüksek risk olarak yorumlanır. 1/300, 1/1000 gibi değerler ise düşük risk olarak yorumlanır

Trizomi 18 (Edwards sendromu) riski

1/100 değeri trizomi 18 için sınırdır. Bu değerin altındaki ya da üstündeki değerler için düşük risk ya da yüksek risk yorumu yapılır.

Üçlü Dörtlü Test Sonuçlarının Yorumlanması 2

Yaş riski

Annenin yaşına göre o yaşta kaç kadından birinde down sendromu riski mümkündür bu bilgi yer alır.

AFP Mom değeri

AFP değeri 2.5 Mom üzerinde ise yüksek riskli olarak yorumlanır. Bu değerin yüksek olması ise bebeğin açık spina bifida yani nöral tüp defekti için yüksek risk grubunda  olduğunu gösterir. NTD yani nöral tüp defektleri bebeğin beyin ve omurilik ile ilgili anomalilerine verilen isimdir.

Açık spina bifida riski (Risk of open spina bifida)

4 lü tarama testi sonuçları ve 3 lü test sonuçları, yüksek risk oranında ise, bebekte ilgili oranda down sendromu görülebileceği sonucu çıkar. Edwards sendromu için sonuçlar ayrıca değerlendirilir. Down sendromu için risk değeri 1/100 olarak gelmişse, bebekte 100’de 1 oranında Down sendromu riski görülebilir olarak yorumlanır.

Üçlü Dörtlü Test Sonuçlarının Yorumlanması

Ancak bebek Down sendromludur tanısı konmaz. Böyle bir Down sendromu varlığını netleştirmek için ailenin isteği ve onayı ile amniosentez yapılabilir. Amniosenteze karar verilmiş ise durumun varlığı birkaç gün içinde netleştirilir.

4 lü tarama testi sonuçları ve 3 lü test sonuçları , risk grubu 1/270’e göre düşükse örneğin 1/1000 gibi oranda ise bebeğin Down sendromlu olma riski çok düşüktür. Ancak bu değer bebekte kesin Down sendromu yoktur demek için yeterli değildir. Örneğin risk sonuu 1/1000 ise bebeğin down sendromlu olma riski binde bir gibi bir değer yani çok düşüktür ancak sıfır değildir.

Burada anlaşılması gereken nokta 4 lü tarama testi sonuçları ve 3 lü test sonuçları ile down sendromu için kesin bir teşhis konulmayacağıdır. Risk oranı belirlenmektedir.

Üçlü Dörtlü Test Sonuçlarının Yorumlanması 3

4 lü tarama testi sonuçları ve 3 lü test sonuçları Down sendromu, Edwards sendromu ve nöral tüp defekti denilen üç hastalık için risk durumunu gösterir. Bunların dışındaki herhangi bir hastalık için bilgi vermez. Bu test sonuçlarının normal değerlerde olması bebekte her şeyin normal ve yolunda  olduğu anlamına gelmez. Bebekte kalp veya farklı organ anomalileri olabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz