Üçlü ve Dörtlü Test Gerekli Mi? Neden Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Başarı oranı yüksek olduğu için, dörtlü test üçlü teste göre daha yaygın kullanılmaktadır. Üçlü ve dört aynı amaçtadır. Tek farkı dörtlü testte başarı oranının daha yüksek olmasıdır. Bu testler doğum öncesinde yapılan  tarama testleri olup tanı koyan testler değildir.

Doğum öncesi bebekte olabilecek bir hastalık hakkında tarama ve şüphelenilen olguları tespit etmeye yarar. Testlerin önemli yanı, bu testlerin hangi amaçla yapıldığının, hangi konularda yarar sağladığının ve hangi konularda yarar sağlamadığının anne ve babaya eksiksiz aktarılması gerekir

.Bu bilgilendirme neticesinde anne ve babanın onayı ile bu testler yapılır. Yapılması zorunlu değildir. Ancak artık günümüzde bütün gebeliklerde önerilen testlerdir.

Üçlü ve  Dörtlü Test Neden Yapılır?

3 hastalığın taranması amacı ile üçlü ve dörtlü test yapılır.

  • Trizomi 21 (Down sendromu)
  • Trizomi 18 (Edwards sendromu)
  • Nöral tüp defektleridir.

İkili testten farklı olarak, üçlü ve dörtlü testte nöral tüp defekti denilen hastalığın da taraması yapılabilir. Bunu taramayı sağlayan AFP hormon ölçümüdür.  Nöral tüp defekti için üçlü ve dörtlü test şart değildir. Yalnızca AFP hormonu ölçümü ile de bu hastalığın teşhisi konulabilir. Üçlü ve dörtlü testin asıl amacı Down sendromu ve trizomi 18 taramasıdır.

Üçlü ve dörtlü test yaptırmayı düşünenler için bilmeleri gereken önemli bilgileri şöyle sıralayabiliriz. Ancak tüm bilgileri doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayınız.öncelikle şunları bilmelidir:

Üçlü ve Dörtlü Test Neden Yapılır?

  1. Bazı uzman görüşleri, ölümcül anomalilere sahip bebekler için doğum sonrasında ölecekleri için gebeliğin erken döneminde düşükle alınmalarının uygun olduğu ifade ederler. Fakat down sendromu ölümcül bir hastalık değildir, bu nedenle düşükle alınmaları gerekmez.
  2. Bazı uzman görüşleri de, bebeklerin dünyaya geldikten sonra zor bir yaşamları olacağı için düşükle alınabileceklerini savunur. Bu konuda son karar anne ve babaya aittir. Tüm bilgiler doktor tarafında aileye aktarılır ve karar aileye bırakılır.
  3. Üçlü veya dörtlü test bir ailenin Down sendromlu bir bebek sahibi olmasını kesin engellemez. Üçlü test Down sendromlu bebeklerin ancak %70’ini tespit ederken, bu oran dörtlü testte daha yüksek olup, %80’dir. Üçlü veya dörtlü test sonucunun da normal olması bebekte kesinlikle Down sendromu olmadığı sonucu göstermez.
  4. Üçlü veya dörtlü  test sonuçlarına göre Down sendromu riski söz konusu ise, bunu netleştirmek için amniosentez yapılması gerekir. Amniosentezin de düşük riski söz konusudur.
  5. Hamilelikte yapılacak üçlü veya dörtlü  test  bebekte sadece trizomi 21 Down sendromu, trizomi 18 ve nöral tüp defekti hastalıklarının tanısı hakkında bilgi verebilir. Bunun dışındaki hastalıkların tanısı hakkında bilgi vermez.

Üçlü ve Dörtlü Test Neden Yapılır? 1

Hamilelikte üçlü ve dörtlü test yaptırmayanların karşı karşıya olabilecekleri bazı riskler söz konusudur.

  1. Hamilelikte bebekte down sendromu varsa bunu tespit edebilecek en başarılı testlerden birisi dörtlü testtir.Üçlü ve dörtlü test yapılmadığı durumda  down sendromunun tespit edilememe oranı yüksektir.
  2. Trizomi 18 tanısı için üçlü ya da dörtlü teste gerek yoktur. %90 oranında ultrason ile  de tespiti mümkündür.

Yorumlarınızı Bekliyoruz