Testosteron İğnesi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Testosteron hanımlarda çok azca bulunan fakat erkeklerdeki en etkin cinsiyet hormonudur ve erkeklerin tipik özelliklerinin oluşmasına destek verir. Testosteron kas yapımı ve güçlendirilmesinde vazife alan bir hormondur. Organik olarak eksikliğinin görüldüğü durumlarda kas gelişimini engelleyerek, kuvvette azalma hissedilecektir. Testosteron iğnesi vücut geliştirme ile ilgilenenlere de yardımcı olacaktır.

Testosteron İğnesi

Kısa süreli bir etkiye haiz olması sebebi ile kas hücrelerinin kısa sürede daha çok gelişmesini sağlar. Testosteron şu demek oluyor ki erkeklik hormonu diye bilinir. Bu hormon hem adam hem de hanım vücudunda üretilir. Erkeklerde testosteron hormonu böbrek üstü bezlerinden salgılanır.

Kandaki testosteron oranının %90 testislerden %10’u ise böbrek üstü bezlerden üretilir. Hanımlarda görülen testosteron hormonu düşük bir düzeydedir.

Testosteron hormonunda yükselme görüldüğünde hanımlarda problem oluşturur. Erkeklerde düzgüsel seyrinde bir sıkıntı oluşmaz. Lakin testosteron hormonu düşük seviyede ilerlediği süreçte testosteron sakal problemi oluşmaktadır. Kişide sakal çıkmama şeklinde sıkıntılar oluşur.

Bu problemle karşı karşıya gelen insanoğlunun dış görünüşü ile ilgili problemler yaşar. Sakal halk içinde erkeklik simgesi olduğundan kişide kendini toplumdan soyutlama ve ruhsal problemlere yol açmaya adım atar. Hayatımızın her devri dişi ve adama bizzat hususi sorunlarını ve bu şekil şeylerin bireyce çözümünü gerektirir.  Testosteron iğnesi yan etkileri, doktorlar tarafından bahsedilmeye devam etmektedir.

Testosteron İğnesi 2

Dikkatsiz iğne kullanımı prostat kanserine, kalp ve damar hastalıklarına, karaciğerde gelişen tümör kitlelerine niçin olabilmektedir. Testosteron hormonunun özellikle prostat ile direkt etkili olması prostat bezinin büyümesine ya da prostat kanserinin başlamasına niçin olabilir. Herhangi bir aile bireyinde prostat kanseri olan hastalara iğne verilmez.

Bununla beraber karaciğer yetmezliği ile böbrek yetmezliği olan hastalara, yüksek kolesterolü bulunanlara ve çok ender olmasına rağmen meme kanseri olan erkeklere iğne ve öteki hormon tedavilerini uygulamak sakıncalıdır. Testosteron iğnesi zararları içinde kısırlık problemi da yer alır. Bu tür problemler ile karşılaşmamak adına öncelikle doktora başvurmalı ve tavsiyeleri üzerine bir tedavi yolu izlenmelidir.

Bunun yanında sıhhat mensubunun de testosteron eksikliği ile bağlantısı bilimsel olarak ispatlanmış şeker hastalığı, Metabolik sendrom ya da kardiyovasküler hastalıklarda bile bu mevzuya lüzumlu önemi göstermiyor olmaları testosteron eksikliğinin tanısında eksikliğe niçin olmaktadır.

Testosteron İğnesi 3

Unutulmamalıdır ki bu hastalar düzgüsel testosteron seviyesine haiz hastalardan daha yüksek ölüm oranlarına sahiptirler. Doktorlar genel olarak hastaların testosteron eksikliği açısından taranması gerektiği mevzusunda birleşirler fakat eksikliğin sayısal olarak hangi seviyede başladığına ve daha önemlisi hangi seviyenin altında testosteron tedavisi başlanması gerektiğine dair ortak bir görüş oluşmamıştır.

Testosteron tedavisi adaylarının temel değerlendirilmesinde ne olursa olsun iki testosteron ölçümünün olması gerekir.  Bunun yanında kan testosteron seviyesinin düşüklüğüne ne olursa olsun testosteron eksikliği emarelerinden bazılarının da eşlik etmesi gerekir.

Testosteron tedavisi alması sakıncalı olan bazı hasta grupları da vardır ve bu hasta gruplarında testosteron tedavisi başlanılması hastanın sağlığı açısından zararlı olabileceğinden hastaların problemlerinin başka yollarla giderilmesine çalışılmaktadır.

Testosteron İğnesi 4

Testosteron kullanması sakıncalı olan hastaların başlangıcında yüksek PSA’ya haiz olan, dolayısıyla yüksek prostat kanseri şüphesi olan hastalar gelir. Bu hastalar prostat kanseri olmadıkları kati olarak tespit edilinceye ya da prostat kanseri açısından nihai tedaviyi görünceye kadar testosteron tedavisi kullanmamalıdır.

Bunun yanında meme kanseri geçirmiş, idrar yapmada ciddi güçlüğü olan, kan kırmızı küre sayısı çok yüksek olan ya da kontrolsüz konjestif kalp yetmezliği olan hastaların da testosteron tedavisi kullanmamaları gerekir. Obstrüktif sleep apne sendromu olan hastalarda ise tedavi kullanılırken dikkatli olunması gerekir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz