Stres Ve Kısırlık

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Çağımızın hastalığı olan stres, birçok hastalığın kaynağı olup,insan hayatını olumsuz yönde etkileyen herhangi bir olumsuzluk karşısında vücudun gösterdiği tepkilerdir. Akut stres ve kronik stres olarak ikiye ayrılır.

Vücudun ani durumlar ve olaylar karşısında gösterdiği tepkiler çarpıntı, kalp atışlarının hızlanması, tansiyonun yükselmesi gibi sendromların ortaya çıkmasına neden olur. Bu akut stres olarak açıklanır. Uzun süre sürekli stres oluşturan ortamlara ve nedenlere maruz kalma neticesinde depresyon, sürekli kaygı hali yani anksiyete, sürekli sinirli olma hali, uykusuzluk, iştahsızlık gibi belirtilere neden olur. Bu da kronik stres olarak ifade edilir.

Yapılan araştırmalar stresin kanser dahil bir çok farklı hastalıkla ilişkisinin olduğunu ortaya koymaktadır.  Aynı şekilde stresin kısırlık ile ilişkisi de araştırılmıştır.

Çocuk sahibi olamama, hamile kalamama, kısırlık tedavisi süresince ortaya çıkan maddi ve manevi sorunlar strese neden olur. Bu da kadın ve erkek üzerinde hamilelik elde edilmesini  zorlaştırıcı etkilere neden olur.

Bebek sahibi olmak isteyen ancak bu konuda sorun yaşayan çiftler stres kısırlığa neden olur mu? stres hamile kalmayı engeller mi? gibi soruların yanıtını arar. Yapılan araştırmalar özellikle kronik stres etkisi üzerinde durmaktadır.

Stres, kadında hormonal değişikliklere ve yumurtlama bozukluklarına neden olmaktadır. Bu durum da kısırlığa neden olur. Aşırı stres ve bazı psikiyatrik sorunlar, kadınların uzun süre adet görmesini etkiler.  Ani ve kısa süreli yaşanan aşırı stres,  aşırı üzüntü gibi durumlar o an ya da ilerleyen dönemlerde kısırlığa (infertiliteye) neden olmayabilir.

Stres Ve Kısırlık

Ancak kronikleşmiş uzun süreli stres kadının adet düzeni, yumurtlama düzeni, gebeliğin tüpler üzerinde ve rahim içerisine yerleşme süreçlerinde etkili olabilir. Bunlar da kısırlık nedenidir. Ayrıca stres altında olankadın ve erkeğin sigara,alkol ya da zararlı madde kullanma oranlarında artış söz konusudur. Bu durum da hamile kalmayı zorlaştıran ve geciktiren faktörlerdir. Sigaranın en olumsuz yanı erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini etkilemesidir.

Ayrıca yapılan birçok araştırma, kısırlık tedavisi ve tüp bebek tedavisi sırasında aşırı stresin tedavinin başarı şansını düşürdüğünü göstermektedir. Stresten uzak durmak, gerekli olması durumunda psikolojik tedavi görmek, duygusal anlamda olumlu olmak tedavide başarı şansını artırır.

Bu nedenle, kısırlık olması halinde, kısırlık tedavisinin her aşamasında stresli ortamlardan ve stresten uzak durulması gerekmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz