Spiral Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Takılır, Çıkarılır, Neden Kayar?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Sağlıklı bir anne ve aile için gebeliklerin planlı olarak yapılması, doğum kontrolüne ehemmiyet verilmesi gerekliliği çoğumuzca bilinene bir gerçektir. Özellikle de günümüzün çağıl dünyasında üst üste, arka arkaya gebelik, doğum olmaması için esenlik kurumları, sağlık ocaklarında aile planlaması çoğu süre ücretsiz olarak gerçekleştirilmekte, bu mevzuda hanıma gereksinim duyulan destek verilmektedir.

Doğum denetim hapları, iğneleri, deri altı çubukları, spiral modelleri şeklinde istenmeyen gebelikleri önleyebilecek birçok sağlıklı yöntem mevcuttur. Doğum denetim şekillerinden biriyle korunmak isteyenlerin öncelikle, jinekoloğa başvurup kendileri için en uygun olan korunma yöntemini belirlemelidirler. Günümüzde hanımların nerede ise en sık kullandıkları korunma yöntemi spiraldir.

Spiral; rahmin içine yerleştirilen 2-3 santimetre uzunluğunda, ucunda ip olan, T şeklinde metal ya da plastik bir araçtır. Spiral öncelikle yumurtanın rahim içine yetişmesini, spermin de yumurtayla buluşmasını önler, arkasından rahim iç tabakasının kalınlaşmasını engelleyerek olası bir gebelikte yumurtanın tutunmasını engeller. Klasik spiral ve hormonlu spiral olmak üzere iki çeşit spiral bulunmaktadır.

[reklam id=1]

Spiral Ne İşe Yarar?

T şeklindeki spiralin her iki ucunda ve sap bölgesinde bakır teller sarılıdır. Aslen gebelikten koruma işleminin büyük bir kısmı bu bakır teller yardımıyla gerçekleşmektedir. Hormonlu spiraller, klasik spirallerin koruyuculuğunun yanında bir de progesteron hormonu ile ekstra koruma sağlarlar. Hormonlu spirallerde bulunan küçük haznenin içinde progesteron hormonu vardır ve bu hormon rahim içine yavaş yavaş dağılır.

Rahim bölgesi haricinde her hangi bir alana ulaşamayan progesteron hormonu ne olursa olsun gebeliği önlemek haricinde herhangi bir etkide bulunmaz.

Spiral Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Takılır, Çıkarılır, Neden Kayar? 3

Bununla beraber hem klasik bununla birlikte hormonlu spiraller rahim ağzında bulunan akışkan sıvının yoğunluğunu artırırlar ve spermlerin rahmin içine girmesine engel olurlar. Bununla birlikte da spirallere sarılı olan bakır teller de boşalma esnasında vajinada biriken, rahme girmeye çalışan spermleri öldürür. Bu sayede yüksek oranda koruma sağlanmış olur. Her iki spiral de gebelikten koruma mevzusunda başarılı olmakla beraber, hormonlu spiralin çok daha çok koruyucu tesiri bulunmuş olduğunu ve yan etkisinin bulunmadığını söylemek mümkündür.

Spiral Nasıl Takılır?

Hanım İlk olarak jinekolojik muayene masasına yatırılır. Spiral takma işleminde, rahim ağzı tenekulum adında olan metal aletle tutulmaktadır. Spirallin hazırlanmasının arkasından rahim ağzından içeriye doğru yerleştirilir.  Rahim ağzını tutmaya yardımcı olan tenekulum alınır ve spiralin iplerinin fazla olan bölümü 2-3 santimetre ip kalacak şekilde makas desteği ile kesilmektedir.

Spirallerin çıkartılacağı vakit da oldukça basit bir işlemle çıkarılır. Hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Hasta, rutin yaşantısına ve işine dönebilir. Spiralin takılması peşinden kasık ağrısı yaşanabilir. Bu ağrı bayağı ağrı kesicilerle giderilebilir. Spiralin takılma süresi ise 1-2 dakikadır. Tüm spiral takma aşamaları, enfeksiyon riskini minimumda tutmak için çok titizlikle ve steril bir şekilde yapılır.

Spiral Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Takılır, Çıkarılır, Neden Kayar? 2

Spiral Nasıl Çıkarılır?

Spiral çıkarma için en doğru süre regl dönemleridir. Bir tek bazı durumlarda spiral, rahme yapışmış olabilir. Bu şeklinde durumlarda spirali çıkartmak için özel yöntemler kullanılır.

Spiralin spekulum takıldıktan ondan sonra, özel bir alet ile çıkarılmayacak duruma geldiği zamanlarda, kürtaja benzer bir uygulama yapılır ve spiral bu şekilde çıkarılır. Spiral taktıran ya da taktırmak isteyen kadınların spiral ne şekilde çıkarılır, korkusuyla, bu yöntemden uzak durmaları büyük bir yanılsamadır. Zira spiral taktırmak bazı durumlarda ağrıya niçin olsa da, spirali çıkarmak, hanımların önemli bir kısmında ağrıya yol açmamaktadır.

Spiral Nasıl Kayar?

Spiralin rahim içinden aşağı tarafa doğru ya da rahim ağzından vajinaya doğru ilerlemesidir. Bu şeklinde ihtimallerde spiral alınmalı ve yenisinin takılmalıdır. Çünkü Bu şeklinde durumlarda spiral koruyucu özelliğini yitirerek gebeliğe niçin olabilir. Üstelik aşağı tarafa doğru ilerleyen spiral cinsel beraberlik anında penise temas ederek, penisin hasar görmesine niçin olabilir.

Spiral Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Takılır, Çıkarılır, Neden Kayar? 1

Spiral kaydığı süre regl devri haricinde ara kanamalar yahut lekelenmeler oluşabilir. Spiral kaymasına yol açan en önemli unsur fazla doğum nedeni ile rahim ağzının geniş olmasıdır. Bir öteki neden ise takılma hatasıdır. İlk takılma anında tam yerine yerleştirilmemiş ise spiral gene kayabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz