Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
2870

Düzenli bir cinsel hayatı olan çiftlerin 1 yıl geçmesine rağmen çocuk sahibi olamamaları kısırlık yani infertilite olarak değerlendirilir. Kısırlık araştırmasında ilk yapılan testlerden biri sperm testidir.

Sperm testi ne zaman ve nasıl yapılır özellikle bebek sahibi olamayan erkeklerin kısırlık sebebi araştırılırken en çok çekincede kaldıkları konulardan biridir. Spermin kolay elde edilmesi, işlemin daha hızlı sonuç vermesi ve ucuz bir test olması sebebi ile sperm testi kısırlık araştırmasında ilk istenen testtir.Sperm testi, erkekteki sperm sayısının, sperm hareketliliğinin ve sperm şeklinin mikroskobik ortamda incelendiği bir testtir.

Özellikle erkeklerin merak ettiği sperm sayısı testi nasıl yapılır, erkeklerde sperm testi nasıl yapılır sorularının detaylı yanıtlarına.

Öncelikle sperm testi hangi bölümde yapılır bunun bilgisini verelim. Kısırlık tedavisi için erkekler üroloji bölümünde bir üroloğa muaeyene olmalıdırlar. Sperm testi kısırlık tanısında  çok önemli olduğu için tecrübeli ve deneyimli androloji laboratuvarlarında yapılması ve kruger yöntemi ile çalışılması oldukça önemlidir. Gelelim erkeklerde sperm testi nasıl yapılır sorusu ile ilgili akla gelebilecek soruları yanıtlamaya.

Sperm testi yaptırmadan önce 3-4 gün cinsel perhiz yapılması yani cinsel ilişkide bulunulmaması istenir. Bu dönem içerisinde hiçbir şekilde boşalma olmaması gerekmektedir.

Sperm sayısı testi nasıl yapılır sorusunun ikinci aşaması erkekten spermlerin alınmasıdır. Masturbasyon yolu ile geniş ağızlı ve steril bir kap içerisinde meninin toplanması gerekir. Yapılan cinsel perhiz sonrasında genellikle erkeklerden özel olarak bir oda da sperm verme odasında mastürbasyon ile boşalarak meni alınır. Erkekler genel olarak sakin ve temiz bir ortam talep etmektedirler. Ayrıca uyarıyı sağlamak için film izlemek ya da dergiler en sık başvurulan yöntemlerdir.

Fakat bazı durumlarda aşırı stres ve utangaçlığa bağlı durumlardan dolayı ereksiyon kaybı ve boşalamama olabilmektedir. Böyle bir durum varlığında doktor bilgilendirilmelidir. Böyle durumlar söz konusu olduğunda sperm kabı eve verilerek evde toplaması istenebilmektedir. Ya da steril bir prezervatif verilerek ilişki sonrasında prezervatifte toplanan meniyi getirmesi istenebilmektedir. Burada önemli olan vücut sıcaklığında örneğin muhafaza edilmesi ve yaklaşık 30 dakika içerisinde laboratuvara ulaştırılmasıdır. Ayrıca mastürbasyon sırasında sperm öldürücü veya kayganlaştırıcı, sabun gibi sperm yapısını etkileyecek maddelerin olmaması gereklidir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır? 1

Sperm testi için penisten ilk çıkan damlalar çok önemli olup kesinlikle kabı dışına taşmamalıdır. Taşması durumunda görevli mutlaka bilgilendirilmelidir. Alınan sperm örneklerinde sayı, hareket, şekil, akışkanlık gibi kriterlerin incelemesi yapılarak sperm değerlendirilir. Daha sağlıklı sonuçlar alınabilmesi için 3-4 hafta ara ile sperm testinin tekrar yapılması önemlidir. Sperm yapımı 74-72 günlük süreçte olur ve sürekli aynı özelliklerde olması beklenemez. Bu yüzden sperm testi yani spermiogramın birden fazla yapılması gereklidir.

Erkeklerde sperm testi nasıl yapılır konusunda sperm testi sonucu ne zaman çıkar sorusu ise test yaptıran çiftlerin en çok merak ettiği durumlardandır. Test yapıldıktan 2-3 saat gibi kısa bir süre sonra test sonuçlarını alınabilmektedir.

Sperm testi sonuçlarının sağlıklı alınabilmesi için sperm yani semen örneği verirken bazı kurallara uyulması gerekmektedir.

  • 3-4 günlük cinsel perhiz yapılmalı
  • Semen örneği mastürbasyon ile steril bir kaba alınmalı. Mastürbasyon sırasından tükürük, kayganlaştırıcı, krem, su, sabun gibi maddeler kullanılmamalıdır.
  • Penisten ilk gelen meni çok önemlidir. Meninin tamamı kaba alınmalıdır.
  • Semen örneği laboratuvar dışında verilmişse vücut ısısında muhafaza edilmeli ve 30 dakika içinde laboratuvara ulaştırılmalıdır.
  • Sağlıklı sonuç elde etmek için 1 ay ara ile sperm testi tekrarlanmalıdır.

Sperm Testi Nasıl Yapılır? 2

Yapılan incelemede sperm testi sonuçları miktar, PH, renk, lökosit varlığı, likefaksiyonu, früktoz miktarı, sperm sayısı, hareketliliği ve sperm yapısı hakkında verileri gösterir.

Sperm testi nasıl yapılır video size testin analizinin nasıl yapıldığını gösterecektir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterlerine göre sperm testi sonuçları aşağıdaki gibi olmalıdır.

Parametre                              2010 WHO

Miktar                                     1.5

PH                                          ≥7.2

Toplam Sperm Sayısı              ≥39 milyon/ml

Konsantrasyon                                    ≥15 milyon/ml

(ml de sperm sayısı)

Motilite-Hareketlilik             %40(PR+NP**) %32 PR*

Morfoloji-Şekil                         ≥%4

Viability-Canlılık                       ≥58

İltihap Hücresi-Lökosit            ≤1 milyon/ml

Sperm Testi Fiyatı

Sperm testi fiyatı 100 TL den başlamakta olup testin yapılacağı merkeze göre değişkenlik göstermektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz