Sperm Nasıl Oluşur, Sayısını Arttırmanın Yolları, Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Erkek Spermi, yalnızca erkeklere özgü olan sperm, bir kaç farklı bezin eşgüdümlü olarak çalışması sonucunda doğar. Sperm testislerde üretilerek sperm biriktirme kanalı olan epididim de olgunlaşır. Her bir spermin oluşması için 10 haftalık bir süreç gerekir. Olgun hale gelmiş spermler insanoğlunun cinsel boşalma yaşayacağı ana kadar 2 hafta kadar bekleyebilmektedirler.

Spermler cinsel boşalma esnasında penisten dışarıya akıtılır. Erkeklerdeki üreme organları sperm üretmek üzere ve cinsel birleşme esnasında üretilmiş olan bu spermleri bayanın vajinasına aktarılabilecek şekilde yapılandırılmıştır. Adamların pek çoğunda bir testis diğerinden birazcık daha büyüktür. Bu konum çok normaldir.

Erişkin genç bir erkekte testislerde saniyede 1000 sperm üretilir. Sperm sayısı, erkeklerin fizyolojik ve biyolojik farklılıklarına göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Testilerde bulunmakta olan leyding hücreleri, insanın cinsel özelliklerinden görevli erkeklik hormonu olan testosteronu üretir.

Sarmal şekilde testislerin peşinde bulunan sperm biriktirme kanalı (epididim) 6 metre uzunluğunda bir tüp yumağıdır. Skrotum vücudun haricinde sarkık olarak durur. Bu gibi bölgelerin verimli bir şekilde sperm üretebilmesi için, vücut ısısından 5 derece kadar daha az sıcak olması gerekmektedir. Bu düşük ısı sperm üretimine yardımcı olur.

Düzgüsel bir cinsel boşalmada 3-6 milimetre sıvı olup, her milimetre meni içinde ise 20-200 milyon arası sperm bulunmaktadır. Sperm sayısını arttırmak için birbirinden farklı ve çok sayıda doğal ya da kimyasal yöntem öz konusudur.

Sperm Nasıl Oluşur, Sayısını Arttırmanın Yolları, Sperm Testi Nasıl Yapılır? 2

Sperm Sayısını Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Sağlıklı ve erişkin bir adam 1 günde 70-150 milyon içinde değişen sperm üretiyor olmasına karşın epididimde biriken spermler ile birlikte cinsel boşalma anında bu sayının averaj 3 katı kadar spermi dışarı atar. 1 günde üretilen sperm miktarı bu kadar fazla olmasına rağmen bu biçim şeylerin tam olarak olgun hale gelmeleri ay şeklinde bir süreyi bulabilmektedir. Ortam ve şartların olması durumunda ise bu süre 1 haftaya kadar düşebilmektedir.

Spermlerin de cinsiyeti vardır. Spermlerin de bir cinsiyeti vardır ve bu cinsiyetlerin de farklı özellikleri vardır. Dişi spermler çok daha yavaş hareket etmesine karşın daha güçlü bir özelliğe sahiptir. erkek spermler ise, daha hızlı fakat bir o kadar da güçsüz bir özelliğe sahip olmaktadır.  Sperm sayısı nasıl artar? Sorusu da, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmeye devam etmektedir.

C vitamini içeren tüm gıdalardan bol miktarda tüketilebilir. Yaban mersini de sperm artışına neden olan ve C vitamini içeren bir besindir. Keten tohumu ve balık da Omega 6’yı desteklemektedir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi, adamların kısırlık sorununda ilk başlangıçta yapmış oldurması tavsiye edilen bir testtir.

Sperm Nasıl Oluşur, Sayısını Arttırmanın Yolları, Sperm Testi Nasıl Yapılır? 1

Tertipli bir cinsel yaşamı olan minimum 1 yıl süreyle korunmasız cinsel yaşam idame eden çiftlerde gebelik elde edilememişse, doktorlar tarafınca adamların yapmış oldurmasını isteyeceği ilk denetim sperm testi yada öteki adıyla spermiogram tahlilidir.

Daha hemen sonra bu alanda uzman androloji laboratuvarında ayrılmış olan özel sperm verme odasında mastürbasyon ile steril bir kabın içerisine boşalma gerçekleştirilmelidir. Penis ucundan çıkan ilk damlalar oldukça önemlidir. Bunlar asla kabın dışına taşmamalıdır.

Taştığı takdirde bu görevlilere söylenmelidir. Bu sperm örneği ile uzman uygulaman spermlerdeki sayı, hareket, akışkanlık, şekil benzer biçimde kriterleri inceler. Bu konuda daha sağlıklı neticelerin alınması için, testin 3-4 hafta arayla 2 defa sperm örneği verilerek yapılması tavsiye edilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz