Sperm Kalitesi Nasıl Artar?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
3598

Döllenmede sperm miktarı ne kadar önemli ise sperm kalitesi de o kadar önemlidir. Sperm şekli yani morfolojisi, canlılığı, hareketliliği erkek sperm kalitesini belirler.

Erkek infertilitesinde ilk yapılan ve önemli bir test olan sperm testi, erkekte spermlerin çocuk yapma potansiyelininin bir bakıma erkekte sperm kalitesinin değerlendirildiği bir testtir. Yani sperm kalitesi nasıl anlaşılır veya sperm kalitesi nasıl ölçülür sorularının cevabı sperm testi ile şeklindedir.

Peki sperm kalitesi nasıl ölçülür yani sperm testi nasıl yapılır gelin bu detaylara bakalım.

Sperm testi yaptırmadan önce 3-5 günlük bir cinsel perhiz yapılması istenir erkekten. Yani hiçbir şekilde boşalma olmaması gerekir. Bu perhiz sonrasında androloji laboratuvarlarında erkekten meni örneği alması gerekir. Erkeğin özel olarak hazırlanmış sperm verme odalarında steril bir kaba mastürbasyon yöntemi boşalarak sperm vermesi gereklidir. Sperm örneği verirken penisten çıkan ilk damlalar çok önemlidir. Boşalmanın hepsinin kaba olması dışına taşmaması istenir. Böyle bir durum söz konusu ise mutlaka görevli durumdan haberdar edilmelidir.Orgazm sonucu erkekten gelen bulutumsu beyaz renkli sıvıya semen yani sperm örneği adı verilir. Alınan meni, mikroskop altında özel yöntemler ile incelenir. Sperm testi incelemesinde spermin sayı, canlılık, hareketlilik ve yapısal olarak incelemesiyle birlikte rengi, PH oranı, lökosit varlığı, fruktoz miktarı ve likefaksiyonu değerlendirilir ve  erkek sperm kalitesi belirlenir.

Sperm üretimi 62-74 gün gibi uzun bir süreç gerektirir. Bu yüzden aynı özellikte olması beklenemez. Doğru karar verebilmek için sperm kalitesi testi 3-4 hafta ara ile en az 2 farklı sperm örneği alınarak yapılmalıdır.

Vücudumuzun tüm hücreleri olduğu gibi spermler de dış etkenlerden kolayca etkilenen hücreler arasında yer almaktadır.

Sperm sayısı ve erkek sperm kalitesi üzerinde olumsuz faktörler nelerdir detayları sizin sıraladık;

Sigara, uyuşturucu ve alkol kullanımı: Sigarada bulunan toksik maddeler ve nikotin damar büzücü etki ile sperm kalitesini olumsuz etkiler. Alkol alımı ve uyuşturucu madde kullanımı cinsel gücü azaltır ve sperm üretiminin yavaşlamasına sebep olur.

İlaç kullanımı: Uzun süre kullanılan kemoterapi ilaçları, ağır antibiyotik ilaçlar, epilepsi ilaçları, antidepresanlar erkekte sperm kalitesi üzerinde olumsuz etki yaparlar.

Cinsel birliktelik sıklığı: Cinsel ilişki sıklığı erkekte sperm kalitesini etkileyen önemli faktörlerdendir. Cinsel ilişki sıklığının doğru olması gerekmektedir. Az sayıda ya da çok sayıda cinsel ilişki sperm sayısını olumsuz etkiler. Sağlıklı sperm için cinsel ilişki sıklığının 2 günde bir ya da haftada 2-3 kez olması önerilir.

Hormonlu yiyecekler: Erkeklerde östrojen hormonunun artması sperm sayısının düşmesine sebep olur. Kırmızı et, tavuk eti, soya içeren gıdaların tüketiminde dikkatli olunması gerekmektedir.

Sıcaklık: Özellikle çok sıcak su ile banyo yapmak, sauna ve hamam gibi ortamlarda çok sık bulunmak sperm üretimi ve sperm kalitesi yönünden sakıncalıdır. Bununla birlikte çok dar iç çamaşırı ya da pantolon giyen kişilerde de sperm olumsuz etkilenir.

Çevresel Faktörler: Sperm üretimi zaman alan bir işlemdir. Bu dönemde çevresel faktörler yani hava kirliliği, egsoz gazları, maruz kalınan kimyasallar, radyasyon erkekte sperm kalitesini bozup sperm sayısının azalmasına sebep olabilir.

Sperm Kalitesi Nasıl Artar? 1

Sperm Kalitesini Artıran Yiyecekler

Sperm kalitesini olumsuz etkileyen faktörleri sıraladık. Peki sperm kalitesi nasıl arttırılır, hareketli sperm sayısı nasıl artırılır gelin bunlara bakalım şimdi de.

 • Sperm kalitesini arttırmak için ne yapmalı sorusunun ilk yanıtı stresten uzak durulmalıdır. Stres en büyük düşmandır. Stresi hayatınızdan mümkün olduğu kadar uzak tutup, spor ya da kendinizi iyi hissedeceğiniz uğraşlar edinmelisiniz.
 • Fazla kilolardan kurtulmak önemli ikinci adımdır. Kaliteli sperm için zayıflamak gerekmektedir.
 • Erkekte sperm kalitesi, dar pantolon ve lastikli kıyafetlerin kasık bölgesinde bulunan kan dolaşımını azaltması sebebi ile olumsuz etkilenmektedir. Bu tarz giyim asla tercih edilmemelidir.
 • Kasık bölgesinin uzun süre sıcak su ve sıcağa maruz kalması da sperm kalitesini olumsuz etkiler. Bu durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Sperm kalitesini arttırmak için ne yapmalı noktasında en önemli maddelerden bir tanesi sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerden ve düzensiz yaşam biçiminden uzak durulması gerektiğidir.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenin.

Sperm kalitesini artıran yiyecekler listesini de sizin için derledik;

 • Kuşkonmaz: Bol C vitamini içermesi sebebi ile sperm üretimini ve spermlerin kaliteli olmasında etkilidir.
 • Avokado: Bol miktarad folik asit içerir. E ve B6 vitaminince zengindir.
 • Muz: Seks hormonlarını düzenler. B1, A ve C vitamini içerdiğinden sperm üretimini destekler.
 • Kırmızı et: İçerdiği çinko sayesinde sperm dayanıklılığını artırır.
 • Bitter çikolata
 • Sarımsak
 • Ginseng
 • İstiridye
 • Nar
 • Ceviz
 • Badem
 • Fındık
 • Balık

Yorumlarınızı Bekliyoruz