Sperm Donasyonu

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
1903

Tüp bebek tedavi yönteminin yardımcı üreme yollarından biri olan sperm donasyonu, erkeğin menisinde hiç spermin bulunmadığı ya da testislerinden sperm elde edilemeyen erkeklerde veya erkeğin spermi ile oluşacak gebeliğin önerilmediği durumlarda başvurulan bir uygulamadır.

Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanır

Ejekülatında yani menisinde sperm hücresi olmayan erkekler için, testisten iğne ile çekilerek ya da parça alınarak içinden sperm alınabilir. Bu şekilde alınan sperm yumurta dölleyebilir ve gebelik oluşur.Ancak menisinde sperm bulunmayan ya da testisinden sperm alınamayan erkekler için sperm donasyonu gündeme gelir.

Sperm donasyonu aşağıdaki durumlar için söz konusu olabilir.

 • Menisinde hiç sperm olmayan erkeklerde
 • Testisinden iğne ile çekmek ya da parça almak sureti ile sperm elde edilemeyen erkeklerde
 • Mevcut spermi ile meydana gelecek hamileliğin tıbbi açıdan önerilmediği durumlarda

Sperm Donasyonu Nasıl Yapılır

Sperm donasyonu için günümüzde kullanılan spermler Danimarka, Amerika gibi ülkelerde bulunan sperm bankalarından temin edilmektedir.

Kıbrıs sperm donasyonu için tercih edilmekte olup kullanılan spermler, tıbbi anlamda tüm tarama testleri yapılmış, sperm bağışında bulunanların tıbbi, fiziksel ve etnik tüm kayıtlarının tutulduğu, sağlıklı erkeklerden alınmış spermlerdir. Bazı ülkelerde HIV riskini azaltmak için dondurulmuş sperm kullanmak zorunlu kılınmıştır.

Sperm donasyonu için, alıcının fiziksel özellikleri, kan grubu özelliklerine uygun sperm kullanılır. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için oldukça zor bir karar olan sperm donasyonu aşılama yönteminde olduğu gibi yapılır..

Aşılama, donör sperminin döllemeye hazır hale getirilip güçlendirilmesinden sonra doğrudan rahim içine verilmesi şeklinde uygulanır. Ağrısız ve basit bir işlem olup, jinekolojik muayene masasında spekülum takılır, serviks kültür sıvısı ile yıkanır ve spermler plastik katater yardımı ile rahim içinde verilir. İnseminasyon işlemi yani sperm donasyonu yaptıranlar bir süre masada, 2 saat kadar da dinlenme odasında dinlendirilir. İnseminasyondan 2 hafta sonra gebelik testi yapılarak hamilelik olup olmadığı kontrol edilir.

Sperm Donasyonunda Donörler Nasıl Seçilir

Birçok ülkede sperm vericiler kendi istekleri ile spermlerini bağışlamaktadırlar. Bazı ülkelerde ise sperm bağışlayanlara ücret ödenmektedir. Sperm vericilerin birçoğu öğrenci olup, bir kısmı da kendi çocuk sahibi olan ve başkalarına da bu anlamda yardım etmek isteyen kişilerdir. İnterfil çiftler, kendi tanıdıkları kişiler ya da babaya benzemesi açısından babanın akrabalarından birinin spermlerini kullanmayı tercih edebilir. Ancak bilinen donörün sperminin kullanılmasının ahlaki ve ruhsal olarak sakıncaları olabilmektedir.

Sperm Donasyonu 1

Sperm verici erkekler çoğunlukla;

 • 18-55 yaş arası özellikle çocuğu olan
 • Zeka geriliği ya da genetik hastalık geçmişi olmayan kişilerden oluşmaktadır.

Sperm donörüne aşağıdaki testler uygulanır;

 • Hepatit B
 • HIV
 • Hepatit C
 • Sifilis
 • Klamidya
 • Karyotip
 • Gonore
 • Bu testlerin dışında bulunulan ülkenin yasalarına göre de ek testler talep edilebilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen , ancak bunun için sağlıklı yumurta ve sperm hücresine sahip olamayan çiftler, yumurta ve sperm donasyonu ile tüp bebek yöntemine başvururak bebek sahibi olmaktadır. Günümüzde sperm donasyonu yaptıranların sayısının gittikçe arttığı gözlenmektedir.

Bebek sahibi olmak çiftler için umut ışığı olan bu yöntemle ilgili sperm donasyonu fiyatları hakkında da küçük bir bilgilendirme yapalım. Sperm donasyonu fiyatları uygulamanın yapılacağı merkez ve diğer tedavi durumlarına göre değişiklik göstermektedir.

Kıbrıs sperm donasyonu için 5.000-10.000 Eurodan başlayan fiyatlar ile bu uygulamadan faydalanmak mümkün olmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz