Sperm Alerjisi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Sperm sıvısı başka bir deyişle semen, meni  içinde bulunan maddelere karşı kadında gelişen alerjiye sperm alerjisi adı verilir. Sperm alerjisi tam anlamıyla doğru terim değildir. Çünkü alerji, spermlere karşı değil spermin içinde bulunduğu seminal plazmaya yani semen sıvısına karşı gelişir, bu nedenle doğru ifade seminal plazma alerjisi veya seminal sıvı alerjisidir. Bunun dışında halk arasında ise balayı alerjisi veya vajina alerjisi olarak ifade edilir.

Sperm Alerjisi 3

Bu durum etkisini lokal olarak vajina ve çevresinde alerjik reaksiyonlar şeklinde ya da tüm vücutta reaksiyon olarak gösterebilir. Alerjik reaksiyon cinsel ilişki ensasında ya da sonrasında oluşabilir.

Sperm alerjisi durumunun hemen hemen yarısı ilk cinsel ilişki sırasında meydana gelir.Fakat bazı durumlarda da ilk cinsel ilişkide bir sorun yaşanmadığı halde sonradan ortaya çıktığı da görülmüştür.

Sperm Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Sperm alerjisi, bazı sistemik belirtilerle kendini gösterebilir. Sistemik şikayetler de çoğunlukla atopik bünyelerde görülür.

  • Dış genital bölge (vulva) ve vajinada kaşıntı, yanma, şişme, kızarıklık, ağrı
  • Yüz bölgesinde, dudaklarda, dilde şişme ve ödem
  • Nefes darlığı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı

Belirtiler cinsel ilişki esnasında erkeğin kadının vajinasına boşalmasından hemen sonra başlayabileceği gibi bir süre sonra hatta saatler sonra da meydana gelebilir. Alerjik durumla ilgili şikayetler çoğunlukla ilişkiden sonraki yarım saat içerisinde ortaya çıkmaya başlar ve bir gün içerisinde de ortadan kaybolur.

Belirtilerin kondom kullanıldığında değil, cinsel ilişki ile meydana gelmesi tanı için önemli bir kriterdir. Cilt testleri ile kesin tanı desteklenir. Boşalma vajina içine olmadan boşalma olmadan, cildin sadece meni ile teması etmesi ile de alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Sperm Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Aynı zamanda alerjinin ilişki esnasında kullanılan kayganlaştırıcı kremler, latex ya da başka maddelere karşı gelişip gelişmediği de incelenmelidir. Mantar enfeksiyonları (Kandidiyazis), vajina bölgesinde sorun (vajinavulvovajinit) ce cilt tahrişleri ayırıcı tanı olarak değerlendirilebilir.

Seminal plazmaya alerjisi, infertiliteye yani kısırlığa doğrudan neden olmaz. Ancak kondomsuz cinsel ilişkiye giremedikleri için ilk etapta hamilelik elde edilmesi gecikebilir. Hamilelik  isteyen çiftler aşılama yöntemi ile gebelik elde edebilirler.

Aşılama yöntemi uygulanırken spermler seminal plazmadan arındırılarak yıkanır ve ayrılan spermler rahim içerisine verildiği için alerji oluşmaaz. Hamilelik planlayan çiftler için diğer bir seçenek desensitizasyon tedavisidir. Tedavi sonrasında normal yolla ilişki ile gebelik elde edilebilir.

Sperm Alerjisi Belirtileri Nelerdir? 1

Sperm Alerjisi Tedavisi

Tedavi için en pratik yöntem prezervatif yani kondom kullanılmasıdır. Bunun dışında doktor önerisi ile cinsel ilişki öncesinde anti-alerjik ilaçlar alınması, alerji tedavisi  ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi yöntemler de vardır. Ayrıca halk arasında korunma yöntemlerinden biri olarak bilinen geri çekme yöntemiyle ilişkide içeri boşalma olmayacağı için alerji meydana gelme durumu aza indirgenir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz