Sistite Ne İyi Gelir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
2583

İstatistikler kadınların en az yarısının yaşamlarının herhangi bir döneminde mutlaka sistit deneyimi yaşadığını göstermektedir. Üstelik bu deneyim bir kez ile sınırlı kalmamaktadır.

Birçok nedenden dolayı ortaya çıkan sistit, idrar yaparken yanma ve zorlanma, sık idrara çıkma isteği, acil idrara sıkışma, karın alt bölgesinde ve kasıklarda ağrı, koyu renkli ve bulanık idrar gibi belirtilerle kendini gösterir.

Sistit ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Zamanında ve uygun bir şekilde tedavi edilmediği takdirde sebep olabileceği komplikasyonlar nedeni ile ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Böbrek enfeksiyonu ve idrarda kan görülmesi en ciddi olanları diyebiliriz. Böbrek enfeksiyonu, idrarda kan olması, geçmeyen şiddetli ağrı,ateş ve diğer semptomlar ciddi derecede ise mutlaka doktora görünülmesi gerekmektedir.

Tıbbi tedavi dışında sistite ne iyi gelir evimizde bulunan basit malzemeler ve dikkat edeceğimiz bazı hususlarla sistiti ve etkilerini biraz da olsa azaltabiliriz.

Elma Sirkesi:

Elma sirkesi, sistite neden olan bakterileri yok eden enzimlere, potasyum ve yararlı minerallere sahiptir. Doğal bir antibiyotik olarak tanımlanan elma sirkesini sistit olan kişiler kullanabilirler. 1 bardak suyun içine iki çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin. Tatlandırmak için limon ve bal da katabilirsiniz. Birkaç gün günde 2 kez içilebilir.

Hint Bektaşi Üzümü:

Amla olarak da bilinen hint Bektaşi üzümü bakterilerin üremesine engel olan C vitamini bakımından çok zengindir. 1 bardak suya 1 çay kaşığı hint Bektaşi üzümü tozu ve 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu ekleyin. Suyun yarısı buharlaşıp kalana kadar kaynatın. Günde 3 kez 3-5 gün kadar tüketilebilir. Ayrıca C vitamini bakımından zengin limon, portakal, muz, kivi, ahududu, domates gibi meyveleri de tüketebilirsiniz.

Kızılcık Suyu

Antibiyotik etkisi olan kızılcık suyu ayrıca içinde bulunan proantosiyanidinler gibi bileşenler üretra duvarına ulaşır ve sistite neden olan bakterile önlerler. Şekersiz olarak günde yarım bardak kızılcık suyu tüketmek oldukça faydalıdır. Sistit olan kişiler günde 3-4 bardak tüketebilirler.

Kabartma Tozu-Karbonat

1 bardak su içine 1 çay kaşığı karbonat katarak günde 1 kez içilebilir.

Çay Ağacı Yağı

Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Mesane enfeksiyonlarına sebep olan bakterilerle mücadele edilmesinde faydalıdır.

  • Banyo suyunuza 10 damla çay ağacı yağı damlatın.Üretra açıklığını bu su ile yıkayın.
  • Sistit ağrısını azaltmak için aynı miktarlarda ardıç yağı, sandal ağacı yağı ve çay ağacı yağını karıştırın. Karın bölgesinize ve mesaneye yakın bölgeye masaj yaparak sürün.

Yaban Mersini

Yaban mersini, mevcut antioksidanlar ile sistit tedavisinde etkilidir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Taze yaban mersini ya da yaban mersini suyu tüketebilirsiniz.

Sistite Ne İyi Gelir? 1

Ananas

Ananas sistit semptomlarını azaltan enzimler içerir. Bromelain adı verilen bu enzim anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Taze ananas tüketimi sistiti önlemeye yardımcıdır.

Ayı Üzümü

Sistit de dahil enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Antiseptik özelliği vardır. Böbrek hastası, karaciğer hastası, hamile ve emziren kadınlar ile çocukların kullanmaması gerekir.

Sıcak Su Torbaları

Sistit ağrılarının hafifletilmesinde yardımcıdır. İnflamasyonu azaltır, enfeksiyona neden olan bakterilerin üremesini engeller.

Bol Sıvı ve Su İçmek:

İdrar yolu enfeksiyonlarında bol ve sıvı tüketimi çok önemlidir. İdrar yapma miktarı artacağı için enfeksiyonun idrarla vücuttan atılımı olacaktır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz