Sistit Nasıl Geçer?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
2558

İdrar yollarında oluşan enfeksiyon sistit olarak tanımlanır. Kadınlarda daha sık görülen sistitin en belirgin özelliği idrar yolunda yanma olmasıdır. Bunun yanında karında keskin bir ağrı, sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı olması bilinen diğer belirgin özelliklerdir.

Tıbbi tedavinin dışında sistit tedavisi bitkisel ve doğal yöntemlerle de yapılabilir. Şikayetlerin çok olmadığı durumlarda sistit bitkisel tedavisi yapılabilir.

Öncelikle sistit olduğunuzu hissetmeye başladığınızda dikkat edilmesi gereken hususları sıralayalım;

Bol su ve sıvı tüketin: İlk enfeksiyon belirtisinin ortaya çıkması ile her saat 1 bardak su tüketmeye çalışın. Böylelikle daha fazla idrar yapabilir ve mesanenizi bakterilerden idrar yolu ile atarak temizleyebilirsiniz.

Farklı bir doğum kontrol yöntemi kullanın: Kadınlar tarafından kullanılan diyafram, mesanenin girişini sıkıştırabilir ve zarar verebilir. Bu da idrarın rahat geçememesine neden olur. Sperm öldürücü jeller, mesanenin koruyucu yapısına zarar verir, bakterilerin üremesine ve idrar yoluna girerek sistite neden olur.

Genital bölge hijyenine özen gösterin:  Vajinal deodorant veya sabun kullanmaktan kaçının. Aşırı sıcak ya da soğuk su ile yıkanmayın. Genital temizliğinizi doğru yapın.

Özellikle kadınların en sıkıntı yaşadığı durumlardan biri de sistit ağrısıdır. Sistit agrisi nasil hafifletilir ipuçlarını paylaşalım sizlerle;

 • Mutlaka idrara çıkılmalıdır. Bol su içilerek idrar akımı sağlanmalıdır.
 • Sıcak tatbik edilebilir.
 • Tek kullanımlık ilaçlar kullanılabilir.

Bu hususların yanında sistit bitkisel tedavisi için aşağıdaki yöntemlerin de faydasını görebilirsiniz.

 • 1 bardak su, iki yemek kaşığı elma sirkesi, iki yemek kaşığı balı karıştırarak her yemekte içebilirsiniz.
 • Günde 3 diş sarımsak çiğnemenin sistit tedavisi bitkisel olarak faydalı olduğu ifade edilmektedir.
 • Günde 2 kez olmak üzere, 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı karbonat katarak içebilirsiniz.
 • Mısır püskülü çayı tüketebilirsiniz. 3 yemek kaşığı mısır püskülünü 1 bardak su ile 10 dakika kaynatarak mısır püskülü çayını hazırlayabilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı maydanozu kaynatın ve için.

İbrahim Saraçoğlu-SİSTİT için Bitkisel Tedavi

Sistit bitkisel tedavisi için İbrahim Saraçoğlu’ndan sistit tedavisi bitkisel kür tarifi;

 • 1 bardak su ( su bardağı)
 • 1 tatlı kaşığı karabaşotu
 • 1 tatlı kaşığı melisa

Karabaşotu kürü:

1 su bardağı su kaynatılır. 1 tatlı kaşığı karabaşotu içine atılır.3 dakika boyunca kaynatılır. Süzülür ve ılımaya bırakılır.

Sistit Nasıl Geçer? 1

Melisa kürü:

1 su bardağı su kaynatılır. İçine 1 tatlı kaşığı melisa atılır. 3 dakika kaynatılır. Süzülür ve ılıkken içilir. 4.5. ve 6. Günler melisa kürü içilir.

Sistit bitkisel tedavisi uygulanırken ilk 3 gün karabaşotu kürü tüketilir. 4.5. ve .6 günler melisa kürü içilir. Sonraki 3 gün karabaşotu kürü tekrarlanır. 21 gün süre ile 3’er günlük planlama ile bir döngü halinde devam edin.

Günde 3 defa taze olarak hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz