Sistit İlaçları

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
8163

Sistit, idrar kesesinin enfeksiyon sonucu iltihaplanmasıdır. En önemli belirtisi idrar yaparken yanma hissidir. İdrar yaparken yanma hissi ile birlikte sık idrara çıkma, idrar yapamama, idrarın az ve damla halinde gelmesi, alt karın ağrısı, idrar tutamama, halsizlik ve ateş gibi durumlar söz konusu ise doktora başvurulmalıdır.

Şikayetler çok değil ise, bol sıvı tüketilmesi ile daha fazla idrar yapımı olacağı için mikropların dışarı atılmasını sağlar.

Yapılan idrar kültüründe, 1 ml’de 100.000’den fazla bakteri çıkmış ise enfeksiyon siz konusudur. Bir takım idrar yolu enfeksiyonu ilaçları ile ilk etapta mesane kasılmaları azaltılarak hastanın rahatlaması sağlanır. Daha sonrasında da enfeksiyon tedavi edilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde hastanın özelliklerine ve yaşına göre bir tedavi belirlenir.

Bakteri kaynaklı sistit tedavisinde antibiyotik kullanılır. Kullanılacak antibiyotik hastaya ve bakterinin türüne göre değişir. Sistit için antibiyotik kullanımı genellikle 3-7 gün yeterli olmaktadır. Tekrar eden kronikleşmiş sistit için antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Yine kadınlarda cinsel ilişki sonrası tekrar eden sistit için antibiyotik kullanımı önerilir. Bu antibiyotikler genelde tek kullanımlıktır. Bazı durumlarda bakteri sistin için antibiyotik karşısında direnç gösterir. Bir iyileşme söz konusu değilse doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Farklı bir ilaç ile tedaviniz devam edebilir.

Sistit İlaç İsimleri ( CİPRO, piyeloseptyl, monurol )

Komplikasyonsuz idrar yolu enfeksiyonu oral yol ile alınan antibiyotik tedavisi ile iyileştirilebilir. Sistit için antibiyotik ilaç ismi

  • Trimethoprim
  • Cephalosporinler
  • Nitrofurantoin
  • Birfluoroquinolon
  • Ciprofloxacin-CİPRO
  • levofloxacin

sayılabilir. Bu ilaçlar yetişkinlerde 14 gün boyunca kullanılabilir. Ancak 18 yaş altı çocuklar ve hamilelerin kullanması sakıncalıdır. Eğer hasta da iltihabik semptomlar söz konusu ise sistit ilacı yeterli olmayabilir. Damardan antibiyotik verilmesi gerekebilir. Bu tedavi bittikten sonra hastaya ağızdan alınan sistite iyi gelen antibiyotikler tavsiye edilir ve  tedavi devam eder.

İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları arasında sistite iyi gelen antibiyotiklerden en bilineni CİPRO’dur. Çabuk etki göstermesi ve rahatlama sağlaması sebebi ile doktor tarafından reçete edilen ilk ilaçlar arasındadır.

Sistit İlaçları

İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları arasında olan diğer bir ilaç piyeloseptyl etkilidir ve şikayetlerin kısa sürede azalmasını sağlar. Nitrofurantion antibiyotiktir. İdrar torbası ve idrar yolunun başka bölümlerinde görülen enfeksiyonların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılır. Nitrofurantion’e  alerjisi olanların, böbrek rahatsızlıkları ve gebelik durumunda kullanılmamalıdır.

Sistite iyi gelen antibiyotikler arasında monurol fosfomisine duyarlı olan bakterilerin neden olduğu sistit tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte idrar yolu ile ilgili yapılacak cerrahi müdahelelerin sebep olabileceği idrar yolu iltihaplanmalarının önlenmesinde de kullanılır. Monurol, doktorun önerdiği zamanda kullanılması gereklidir. Sistit tedavisinde tek doz olarak kullanılır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz