Sık Adet Görme

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Sık adet olmak, tıp dilinde polimenore olarak isimlendirilir. İki adetin başlangıç günleri arasının 24 günden daha kısa olması erken adet olma, sık adet olmak olarak ifade edilir. Burada ifade edilen süre, bir adetin bitiminden diğer adetin başlangıcına kadar kanamanın olmadığı süre değildir.

Bir adetin ilk başlangıç gününden, bir sonraki adetin ilk başlangıç gününe kadar geçen sürenin 21 günden kısa olması normal değildir, anormal olarak kabul edilir. Bu anormla durum halk arasında ayda 2 kez adet oluyorum olarak söylenir. Ya da adet arasında lekelenme ya da ara kanama görüyorum olarak ifade edilebilir.

Sık adet olmak hangi nedenlere bağlıdır sebepleri neler olabilir sıralayalım. Olası bu nedenler, muayene, ultrason kontrolü ve tahliller ile belirlenebilir.

  • Myom,polip ya da hormonal sebepler
  • Aşırı stres
  • Hipertiroidi (guatr hormonu bozukluğu)

Sık adet görmenin zararları var mıdır bu durumu yaşayan kadınların endişelerindendir. Sık adet görmek sebebinin araştırılması ve mutlaka değerlendirilmesi  gereken normal olmayan bir durumdur. Sebebi belirlendikten sonra, sebebe göre tedavi planlanır. Eğer sık adet olmak  myom, polip gibi iyi huylu gelişimlerse , sık adet görmenin  sonucu olarak fazla kan kaybetme ve kansızlık yani anemi gelişmesine neden olur.

Sık Adet Görme 1

Bu doğrultuda da bir tedavi uygulanır. Hormonal bozukluklardan kaynaklanıyorsa bunların tedavisi planlanır. Adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi mümkün olabilirken bazen de sebep olan myom, polip gibi oluşumlarsa cerrahi müdahale ile ameliyat tedavisi gerekebilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz