Sezeryan Sonrası

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kendi isteği ile veya hekimin zorunlu tutması sonucu sezeryan doğum yapanlar, sezeryandan sonra ne gibi sorunlarla karşılaşırlar? Sezeryan sonrası kanama meydana gelir mi? Sezeryan sonrası ağrı oluşur mu?  Sezeryan sonrası bakım nasıl olmalıdır? Sezeryan sonrası normal doğum mümkün müdür? Bu yazımızda sizlere bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Sezeryan cerrahi bir müdahale olması sebebiyle elbette anneye bir takım sıkıntılar yaşatacaktır. En iyi geçen ameliyatlarda dahi, cerrahiye bağlı bir nekahat dönemi olması gerekecek, bu durumda anne, doğum sonrası bakımın haricinde, bir de ameliyat sonrası bakıma ihtiyaç duyacaktır. Hele ki sorunlu bir ameliyat geçirilmiş, bir de üstüne komplikasyonlar ortaya çıkmışsa, annenin bebeği ile sorunsuz kontak kurması haftalar alabilecek, anne ya bir takım tedavileri alamayacak veya bebeğini emziremeyecektir. Sezeryan sonrası problemler sır değildir. Bunları bilmeli ve eğer  normal doğum yapmanıza engel teşkil edecek bir durum yoksa, normal doğumu tercih etmelisiniz.

Normal geçen bir sezeryan operasyonundan sonra dahi, ameliyata bağlı kanamalar ve ağrılar ortaya çıkması muhtemeldir. Bu sezeryanla ilgili değil, ameliyatın doğası ile ilgilidir. Yani sezeryan sonrasında ağrı ortaya çıkabilir ve muhtemel kanamalar yaşanabilir. Bu kanamalar bazı vakalarda ciddi boyutlara gelir ve hekim müdahalesi gereklidir.

[reklam id=1]

Ayrıca cerrahi müdahalelerin hepsinde, ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında enfeksiyon riski vardır. Bu nedenle anne özel bir bakıma alınmak durumundadır. Anne en azında 1 hafta yatmalı ve çok fazla hareket etmemelidir. Gebelikte zaten yorulan vücut, başka bir döneme göre daha zor iyileşeceğinden annenin beslenmesine daha da ciddi özen gösterilmesi gereklidir.

Annenin enfeksiyondan korunması çok önemlidir. Özellikle yaranın dış etkenlerden korunması gerekir. Anne ameliyattan sonra en az 1 hafta refakatçi olmadan yalnız bırakılmamalıdır. Sezeryandan sonra annenin bakımı büyük önem arz etmektedir. Bu konuya hassasiyet göstermek gerekir.

Sezeryan Sonrası 1

Sezeryandan Sonra Normal Doğum

Sezeryan doğrum yapanların kafasındaki bir soru da, bir sonraki doğumu normal yapıp yapamayacağı konusudur. Prensip olarak buna engel olacak bir durum söz konusu değildir. Ne rahim, ne de kanal normal doğuma engel olacak bir işlemden geçirilmez, kaldı ki bir kez sezeryan doğum yapıp sonrasında normal doğum yapmış kadınlar da bulunmaktadır. Yalnız, sezeryan doğum yapabilmek için kesilen rahim duvarı, muhtemelen bir daha plasentaya ev sahipliği yapamayacaktır. Ve plasenta büyük ihtimalle ya rahim ağzını tamamen kapatacak veya bebeğin çıkışını büyük oranda engelleyecek biçimde tutunacaktır. Bu durumda normal doğum ihtimali bulunmamaktadır. Normal doğumu engelleyen faktörlerin başında plasentanın çıkışı engellemesi durumu gelmektedir.

Yani genel olarak istatistikler ve bilimsel verileri dikkate aldığımızda, bir kez sezaryen doğum yapan annenin muhtemelen bir daha normal doğum yapabilme şansı zayıflamaktadır. İstatistiksel ihtimaller %20 dolaylarındadır.

Bu sebepler ışığına denebilir ki; kendi isteğinizle sezaryen doğumu tercih etmeyiniz. Hiçbir hekim sizi buna yönlendirmez. Anneliğin en büyük özverilerinden birisi olan doğum sancıları, sezaryenle katlanacağınız pek çok sıkıntıdan daha az acı verici, daha az zahmetli ve çok daha kıymetlidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz