Sertleşme Sorunu

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Erkeklerde sertleşme sorunu penisin cinsel ilişki sırasında yeterli sertliğe ulaşamaması ya da ulaştığı sertliği uzun süre devam ettirememesi olarak tanımlanabilir. İlerleyen dönemlerinde erkeklerin cinsel ilişkiye girememesine kadar ilerleyen bu sorun, çoğu zaman çiftler arasında da soruna neden olur. Erkeklerde sertleşme sorunu, nedenleri ve tedavisi hakkında detayları yazımızın devamında kısaca paylaşacağız.

Sertleşme Sorunu 1

Her erkek hayatında en az bir kere sertleşme sorunu yaşamıştır. Bu sorun sık sık tekrarlanmadığı sürece bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmeyebilir. Sertleşme sorununa halk arasında iktidarsızlık adı da verilebilir. 6 ay süre ile penis sertleşme sorunu yaşayan erkekler için iktidarsızlık tanısı konulabilir. Bu tür bir sağlık sorunu yaşanmak erkeklerin psikolojik olarak da kendilerini kötü hissetmelerine neden olur.

Özellikle bayan partnerlerine karşı kendilerini yetersiz hissetmek, kendini işe yaramaz gibi görmek ya da artık yaşlandığını düşünmek bu sorun sonucunda erkeklerdeki en büyük sıkıntılardır.

[reklam id=1]

Erkeklerde sertleşememe sorunu cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında anlaşılabilir. Sertleşmeyen, ideal sertliğe ulaşmayan ya da cinsel ilişki sırasında vajina içinde sertliğini çabuk kaybeden penislerde sertleşmeme sorunu var demektir. Bu sorun çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin bu isteklerini de ertelemelerine neden olabilir. Sağlıklı bir cinsel yaşam için penis sertleşmesi sorunu olan erkeklerin bu sorunlarının çözümü için en kısa sürede tedavi olması gerekir.

Sertleşme sorunu nedenleri psikolojik ve fiziksel olarak iki şekildedir. Erkeklerde 40 yaş üzerinde görülen sertleşme sorununun nedenleri fiziksel nedenler, 40 yaş altında erkeklerde görülen nedenler psikolojik nedenlerdir.

Sertleşme Sorunu 2

Fiziksel olarak sertleşme sorunu neden olur: Erkeklerde sertleşme sorununun fiziksel nedenleri;

 • Diyabet (şeker hastalığı)
 • Yaşlanmaya bağlı vücut değişiklikleri
 • Kalp-damar hastalıkları
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Endokrinolojik (hormon sistemi) hastalıklar
 • Prostat ameliyatları
 • Penis yapısındaki bozukluklar
 • Sigara, alkol veya uyuşturucu ilaç kullanımı
 • Bazı kullanılan ilaçlar

Psikolojik olarak sertleşme sorunu neden olur: Psikolojik etkiler de erkeklerde sertleşme soruna neden olur. Bu nedenler;

 • Cinsel ilişki sorunları
 • Her hangi bir neden ile depresyon yaşanması
 • Anksiyete bozuklukları ve suçluluk duyguları
 • Depresyon
 • Cinsel ilişki performansı ile ilgili aşırı beklentiler, olarak sıralanabilir.

Erkekte sertleşme sorunu tanısı konulması için belli testlern yapılması ve sonucunun değerlendirilmesi gerekir. Bu testlerden bazıları;

 • Kan testi
 • Damarsal değerlendirme
 • Duyusal/sinirsel inceleme, testleridir.

Sertleşme Sorunu 3

Yapılan bu testlerden elde edilen sonuçlara göre gerekli ise başka testler de istenip değerlendirmesi yapılmalı ve değerlendirme sonucunda tedaviye başlanmalıdır.

Erkeklerde görülen sertleşme sorunu zaman zaman karşısındaki partnerden ya da partner ile ilişkilerinden de kaynaklanabilir. Örneğin vajinismus hastalığı olan cinsel partneri ile ilişkiye girmekte zorlanan ya da giremeyen erkekler, bunu karşılarındaki bayanın zorlanmasından ve acı duymasından dolayı bir sonraki ilişkide akıllarına getirir. Bu akılda yer eden durum erkeğin de sertleşme sorununa neden olabilir. Bunun için sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin eşleri ile ilişkilerini de açıklıkla doktorlarına belirtmeleri gerekir.

Sertleşme sorunu tanısı konulduktan sonra erkeklerde sertleşme sorunu tedavisi uygulanmaya başlanabilir. Sertleşme sorunu tedavisi sırasında erkeklerin bazen eşleri ile birlikte gelmeleri de gerekebilir. Bu durumda çiftler birlikte tedavi görmeye başlar. Tedavide uygulanacak yöntemlerin belirlenmesinde nedenler çok büyük faktördür. Sertleşme sorununun nedenleri doğru olarak belirlendiğinde tedaviye başlanması ve ilk olarak bu faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir.

Sertleşme Sorunu 4

Daha sonra hala sertleşme sorunu yaşanıyorsa ağız yolu ile alınan ilaçlar, hormon takviyeleri, penise enjekte edilen ilaçlar ve vakumlu aletler ile tedaviye devam edilir. Bu tedaviler sırasında hasta, doktorun tüm dediklerine uymalı, utanmadan, sıkılmadan sorunlarını rahatça anlatmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz