Sertleşme Problemi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Cinsel bir birliktelik oluşması için erkeklerde penis sertleşmesinin meydana gelmesi gerekir. İdeal sertliğe ulaşmayan ya da hiç sertliği olmayan penislerde sertleşme probleminden söz edilebilir. Ancak her sertleşmeme ya da sertliğin uzun sürmemesi durumu sertleşme sorunu olarak nitelendirilemez. Bu yazımızda sertleşme problemi nedir, nedenleri ve tedavisi hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

Sertleşme Problemi 1

Erkeklerde sertleşme problemi farklı şekillerde görülebilir. Bu sorunu üç ana grupta incelemek mümkündür.

  • Penisin hiç sertleşmemesi
  • Penisin ideal sertliğe ulaşmaması
  • Penisin vajina içindeyken sertliğini kaybetmesi

Üç durum için de eğer 6 aydan uzun süredir devam ediyorsa, sertleşme probleminden söz edilebilir. Bunun dışında zaman zaman yaşanan kısa süreli sertleşememeler halk arasında iktidarsızlık olarak da adlandırılan penis sertleşmeme sorunu ile aynı değildir.

[reklam id=1]

Sertleşme problemi neden olur: Sertleşme problemi bazı fiziksel nedenler ya da kişinin psikolojik sorunlarından kaynaklanabilir. Genel olarak 40 yaş üzerindeki erkeklerin setleşme problemleri fiziksel, daha genç yaştaki erkeklerin ise psikolojiktir. Yine de tam bir teşhis için doktora başvurulması gerekli testlerin yaptırılması gerekir.

Tam nedeninin anlaşılabilmesi için bazen erkeklerin eşlerinin de yanlarında olmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda hastalar eşleri ile birlikte tedaviye başlamalıdır. Sertleşme probleminin nedeninin doğru belirlenmesi tedavinin daha kısa sürede sonuçlanması ve başarılı olması için önemlidir.

Sertleşme Problemi 2

Sertleşme problemi nedenleri: Erkeklerde sertleşme probleminin nedenleri fiziksel ve psikolojik olarak incelenebilir. Fiziksel etkiler genelde ilerleyen yaştan kaynaklanan bazı hastalıklardır. Örneğin kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı penis sertleşmesini olumsuz yönde etkiler. Bazen hastalıklar için kullanılan ilaçlar, yan etki olarak da sertleşme sorunu yaşanmasına neden olur.

Sertleşme sorunu yaşamaya başlayan hastalar ilk olarak kullandıkları ilaçlar varsa bunların yan etkilerini gözden geçirmeli, yan etkisi olan ilaçlar hakkında doktorlarını bilgilendirmelidir.

Sertleşme sorununun psikolojik etkileri ise erkekten ya da partnelerinden kaynaklanabilir. Partnerden kaynaklanan sorunlar, kadının cinsel ilişkiye isteksiz olması, cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissetmesi ya da bir çeşit kadın cinsel hastalığı olan vajinismus hastası olmasından kaynaklanabilir. Erkekler bu durumda partnerlerine tam bir istek ile yaklaşamayabilir ve cinsel birliktelik de tam manası ile gerçekleşmeyebilir.

Erkeğin kendisinden kaynaklanan psikolojik sorunlar ise partnerinden soğumak, her hangi bir neden ile depresyona girmiş olmak, kayg ve korkular yaşamak, geçmişte başarısız bazı cinsel deneyimleri olması olarak sıralanabilir. Bu psikolojik nedenlerin doktor tarafından tam olarak anlaşılması için hastanın utanmadan sorunlarını anlatması gerekir. Sorunun gerçek nedeni anlaşıldıktan sonra tedavisi daha verimli olacaktır.

Sertleşme Problemi 3

Sertleşme problemi tedavisi için nedenlerin belirlenmesinin ardından yöntemler uygulanmaya başlanabilir. Fiziksel nedenlerden kaynaklanan sertleşme sorunu için hastalıkların tedavisine yönelik ilaç kullanımı ve penisi uyarıcı penis enjekteleri kullanılabilir. Ayrıca vakumlu çalışan penis pompalarından da sertleşme tedavisi için destek alınabilir.

Sertleşme sorununun tedavisinde psikolojik etkileri ortadan kaldırmak için hastanın bilinç altında yer eden korkuların üstesinden gelinmesi gerekir. Eğer hasta partneri ile birlikte bir sıkıntı yaşıyorsa tedaviye birlikte gitmeleri gerekir. Doktorun yönlendirmesi ile eşler birbirlerine cinsel masaj ya da rahatlama yöntemlerini uygulayarak sertleşme sorununu çözebilirler.

Sertleşememe sorununun tedavisi sırasında hastanın kendine güvenmesi ve tedaviyi aynen uygulaması çok önemlidir. Doktordan çekinmeden sorunlarını anlatan ve tedaviyi de birebir uygulayan hastalar daha kısa sürede sağlıklı cinsel hayatlarına kavuşur. Aynı durum eşler ile birlikte yapılan tedaviler için de geçerlidir. Hastanın kadın partnerinin desteği de sertleşme sorununun çözümünde son derece etkilidir. Bunun için bayanların da sabırla eşlerine destek olması, tedaviyi uygulamasına yardımcı olması gerekir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz