Sertleşememe Sorunu Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Erkeklerde sertleşme sorunu sadece cinsel hayatı değil tüm hayatı olumsuz yönde etkiler. Özellikle evli erkeklerde bu sorunun yaşanması düzenli cinsel ilişki olmaması ve partnerinin de bu durumdan hoşnut olmamasına neden olmaktadır. Erkeklerde sertleşmeme sorunu bitkisel tedavisi ve doktor kontrollü tedavisinde uygulanan yöntemleri birlikte inceleyelim.

Sertleşememe Sorunu Tedavisi

Erkeklerde sertleşeme sorunu tedavisi psikolojik etkilerden kaynaklanan sertleşme sorunu ya da fiziksel nedenlerden kaynaklanan sertleşme sorunları olarak iki şekilde ele alınmalıdır. Psikolojik etkilerden kaynaklanan penis sertleşememe sorununun çözümü için psikolojik sorunların çözümü sağlanmalıdır. Sorunun kaynağına inilmesi ve hastanın bu sorun için rahatlatılması sağlanmalıdır.

Bu şekilde psikolojik etkiler ortadan kaldırıldıktan sonra sertleşmeme sorunu tedavisi bitkisel olarak devam edilebilir. Bitkisel tedavi için cinsel istek arttıran yiyecek ve içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi yeterli olabilir. Aynı şekilde fiziksel nedenlerden kaynaklanan sertleşme sorunu için de fiziksel etkilerin ortadan kaldırılmasından sonra yiyecek ve içeceklerden destek alınabilir.

[reklam id=1]

Erkeklerde sertleşmeme sorunu tedavi yöntemleri bitkisel olmanın dışında doktorların kontrolünde de uygulanabilir. Genel olarak uygulanan erkeklerde sertleşme sorunu tedavi yöntemleri;

  • Hormon tedavisi
  • İlaç tedavisi
  • Damar tedavisi
  • Penis içi enjeksiyon
  • Vakum cihazları
  • Penise takılan protezler

Sertleşememe Sorunu Tedavisi 1

Hormon Tedavisi: Çok az bir hastada hormonlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı sertleşmeme sorunu yaşanabilir. Bu hastaların cinsel isteklerinde azalma meydana geldiği için sertleşme oluşmaz. Tablet ilaçlar ya da enjeksiyon ilaçları ile hormon desteği verilebilir.

İlaç Tedavisi: Penis düz kası üzerindeki gevşetici etkinin azaltılmasını sağlayan ilaçlar çoğu hastada işe yarıyor. Hastaların yüzde 40-80 oranında başarı sağlıyor. İlk kullanımlarda bazı yan etkileri meydana gelse de zamanla yan etkilerin hepsinin yok olduğu gözlemleniyor.

Damar Tedavisi: Peniste kan akımı ve basıncının arttırılması için uygulanan cerrahi br yöntemdir. Bu yöntem özellikle genç yaşlarda penisteki kan akımını olumsuz etkileyecek kazalar geçirmiş olan erkeklere uygulanır. Çok sık uygulanmasa da etkili bir yöntemdir.

Penis içi Enjeksiyon: Hastanın cinsel ilişkiden önce penisine uyguladığı ilaç enjeksiyonu yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan doz her hasta için farklıdır. Hastalar evde kendileri kendi ilaçlarını cinsel ilişkiden 10-15 dakika önce uyguyabilirler. Yaklaşık 30-40 dakika ereksiyon sağlayan bir yöntemdir.

Vakum Cihazları: Penise takılan özel vakum cihazları ereksiyon olmasını sağlıyor ve hasta bu alet yardımı ile cinsel ilişkiye girebiliyor. Vakum cihazları da günümüzde uygulanan sertleşme tedavileri arasındadır.

Sertleşememe Sorunu Tedavisi 2

Penise Takılan Protezler: Ne bitkisel ne de diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, hiç bir şekilde sertleşme sağlanmayan hastalara uygulanan protezlerdir. Bu protezler farklı modellerde ve türlerde olabilir. Kişinin cinsel ilişkiye girmek istediği zaman sertliğini ayarlayabileceği özel bir düzeneği vardır. Bunun sayesinde zarar görmeden ve karşısındaki bayana zarar vermeden rahatça cinsel ilişkiye girebilir.

Erkeklerde sertleşmeme sorunu sadece erkekleri değil karşılarındaki kadın partnerlerini de olumsuz yönde etkiler. İstedikleri gibi bir cinsel ilişki yaşayamayan çiftler zaman içinde birbirlerine karşı sabırlı olamayıp yıpranabilir. Bu nedenler erkeklerde sertleşme sorunu olduğunda tedavi için cinsel partnerlerinin de destek olması, bu sorunun çözümü için birlikte tedavilere gidilmesi gerekir.

Morali yerinde olan ve eşinin desteğini alan erkek hastalar daha kısa sürede tedaviye cevap verip sertleşme sorunundan kurtulabiliyor.

Sertleşememe Sorunu Tedavisi 3

Sertleşme tedavisi için erkeklerin bazıları doktora gitmekten çekinir. Sorunlarını anlatmak ya da sertleşme problemleri için çözüm aramakta sıkıntı çeken erkekler tedaviyi erteleyerek geç kalabilir. Geç kalınmış tedaviler daha uzun süreli ve başarı oranı daha düşük olan tedavilerdir. Bu nedenle 6 ay gibi uzun bir süre tam sertleşme, yarı sertleşme ya da erken boşalma gibi sorunlar yaşıyorsanız, daha fazla vakit kaybetmeden br doktora başvurun.

Yorumlarınızı Bekliyoruz