Rus Takvimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Rus takvimi, tahmin edileceği üzere Rusya’daki anne ve babaların, çok eskiden beri uyguladıkları bebeğin cinsiyetini öğrenme ritüelidir. Dünyaya yeni bir can getirmek, aylarca bebeğin bedendeki hareketlerini hissetmek şüphesiz tıpkı doğum anı gibi mucizevi bir süreç olarak kabul ediliyor. Her kadın doğum anında çektiği acıya rağmen bebeğini kucağına aldığında müthiş bir mutluluk anı yaşar. Bebekle buluşma anı gelmeden önce ise çiftlerin başka bir tatlı heyecanları daha vardır, o da bebeğin cinsiyetinin ne olacağı düşüncesidir. Hamile olduğunu öğrenen her kadın ve baba olacağını öğrenen her erkek bebeğin cinsiyetini merak eder. Bu tatlı telaşlar anne baba olmanın en tatlı taraflarıdır. Günümüz şartlarında ultrason sistemine göre bebeğin cinsiyeti 13. hafta dolduğu zaman öğrenilebiliyor fakat genellikle 16 ve 17. haftada kesin sonuçlar alınabiliyor. Bebek cinsiyetini öğrenmek, hazırlık aşaması için de zamandan kazandırır; zira ebeveynler çocuk için hazırlayacakları odayı ve alınacak kıyafetleri cinsiyet belirlenmesinden sonra hızlandırıyorlar.

Henüz ultrason bulunmadan ve yaygın hale gelip kullanılmadan önce bebek cinsiyetini öğrenmek için çeşitli yöntemlere başvurulurdu. Yöntemler coğrafik özelliklere göre farklılıklar taşıyordu. Bölgeler kendi takvimlerine göre veya anne adayının beslenme şekline göre cinsiyet belirleyebiliyordu. Günümüzde hala devam eden fakat sadece eğlence amaçlı yapılan cinsiyet belirleme tahminleri bulunuyor. Tatlı yemenin bebeğin erkek olduğuna, ekşi yemenin ise bebeğin kız olduğuna dair genel geçer bir inanış bu örneklerden sadece biri.

Modern tıp teknolojisinin durmadan yenilenmesi ve pratik hale gelmesi anne adayları için olumlu sonuçlar sağlıyor. Cinsiyetten hastalığa kadar birçok detay kolayca öğrenilebiliyor. Ultrason makinesinin 1950’li yıllarda bulunmuş olması kadınların bu tarihe kadar çeşitli geleneksel yöntemlerle cinsiyet belirlemesini sağlıyordu. Pek çok ülke kendi yöntemini bulmuş olsa da şüphesiz global bir üne kavuşan yegâne yöntemlerden biri Rus takvimi oldu. Peki, nedir bu takvim? Bebek cinsiyeti nasıl öğreniliyor bu takvimle? Bakalım.

[reklam id=1]

Rus Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama

Rus takvimine göre cinsiyet belirleme eski zamanlardan bu yana kullanılan en geleneksel yöntem kabul ediliyor. Geçerliliği konusunda net bir şey söylemek doğru olmaz fakat ultrason çağında hala kullanılıyor olması cinsiyet belirleme çabasının ne kadar sürekli ve vazgeçilmez olduğunu gösteriyor. Rusların kullandığı cinsiyet belirleme hesabına göre bebeğin cinsiyeti anne ve babanın doğum tarihleriyle doğrudan orantılı. Şöyle ki; anne ve babanın doğum tarihinin gün/ay/yıl şeklinde yazılması ve annenin son adet (regl) tarihinin düzenlenen özel tabloya girilmesi ile bebek cinsiyeti otomatik olarak hesaplanır.

Not: Çıkan sonucun kesin olmadığı ve bunun sadece geleneksel bir yöntem olduğunun unutulmaması gerekiyor. Genellikle eğlence amaçlı kullanan takvim sonuçları ciddiye alınmamalıdır.

Rus Takvimi 1

Cinsiyet belirlemede kullanılan takvimler, yöntemler ve batıl inanışlar eskiden olduğu gibi körü körüne bir etki bırakmıyor, insanların yanlış fikirlere kapılmasını sağlamıyor. Eğlence vadeden takvimler, kişilerin tahminlerle güzel vakit geçirmesini sağlıyor. En modern tıp teknolojilerinden sayılan ultrasonda bile binde bir dahi olsa yanılma payı varken bu tarz testler, takvimler elbette kesin sonuçlar vermiyor. Ultrason teknolojisi ile gelinen nokta bireylerin sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik süreci geçirmesini destekliyor.

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için Rus – Çin takvimi seçeneklerini eğlence olarak kullanın fakat resmi ve kesin sonuçlar için 3. aydan itibaren bir sağlık kuruluşunda doktor kontrolünde bebeğin cinsiyeti öğrenebilirsiniz. Takvimlerde çıkan sonuç ile ultrason kontrolünden çıkan sonuç uyumluysa eğer, bu sadece hoş bir tesadüftür, unutmayın.

Takvimlerden veya yeme alışkanlıklarından cinsiyet belirleme gelenekleri muhtemelen her daim ultrason teknolojisine inat devam edecek olan eğlenceli bir uğraş olarak kalacak. Bu eğlenceli uğraştan geri kalmasanız bile sağlıklı ve net bir tahmin için doktorunuza başvurun ve ona güvenin.

Yorumlarınızı Bekliyoruz