Regl Nedir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Regl (regl, mens) kanı rahim iç tabakasının her regl döngüsü sonucunda dökülmesi sonucu doğar. Regl dönemi nedir? Sorusuna yönelik olarak, regl döngüsünün başlangıcında rahim iç tabakası östrojen hormonunun tesiri ile kalınlaşır buna proliferasyon fazı denir.

Adetin orta döneminde yumurtlama (ovulasyon) olur. Regl döngüsünün ikinci safhasında progesteron hormonu tesiri ile sekretuar faz görülür. Daha derhal sonra progesteron hormonunun azalması neticesinde rahim iç tabakası dökülür ve kanar.

Şu demek oluyor ki adet kanaması rahim iç tabakasının parçalarından ve bir miktar da kandan doğar. Bir kaç gün içinde rahim iç tabakası gene kalınlaşmaya adım atar, ek olarak dökülme ve kanama durur, regl kanaması sonlanmış olur. Her ay bu döngü bu şekilde sırayla devam eder.

Regl kanı karın içinden ya da yumurtalıklardan gelmez. Bir tek rahim içinden gelir. Halk içinde regl kanının kirli kan olduğu şeklinde bir inanış vardır bir tek tamamen yanlıştır. Regl kanı rahim içinden gelen kan ve parçalardan doğar, rahim içerisi de tamamen steril bir ortamdır. Bunun yanı sıra regl sancısı nedir? Sorusu da yaygınlık ile yöneltilmektedir.

Regl görülmediği zaman burada gebelik gelişecektir, bundan dolayı buranın “kirli” olması benzer biçimde bir konum düşünülemez. Hatta bazı hastalar regl kanaması azca olduğunda ya da adeti geciktiğinde bu kirli kanın içeride biriktiğini ve kendisinde hastalık oluşturacağını düşünür, bu tamamen yanlış bir inanıştır.

Regl Nedir?

Regl nedir nasıl olur? Sorusuna cevap olarak ilk önce, regl kanamasının 2-7 gün içinde sürmesi düzgüsel kabul edilir. Bir tek 1 gün kanama olup bitmesi azca miktardadır ve sebebin araştırılması gerekir. 7 günden fazla geçindiren kanamalar da uzun kabul edilir ve nedenin araştırılması gerekir. Miktarına ulaşınca bunun ölçümü ve normal olup olmadığının değerlendirilmesi birazcık daha zor olsa gerek çünkü her hanımın ped değişim yapma sıklığı değişiktir.

Yalnız genel olarak günde 3-5 pedden fazla değiştirilmesi fazla kabul edilir. Günde bir tek bir ped kafi oluyorsa bu da düzgüsel kabul edilebilir önemli olan adetin minimum 2 gün sürmesidir. Adetlerin başladığı tarihler içinde minimum 21 gün en çok 35 gün olması gerekir.

Regl Nedir? 1

Her kadının tam 28 ya da 30 günde bir regl görmesi gerekmez, 21 – 35 gün arasındaki süreler düzgüsel kabul edilir. Burada dikkat edilmesi gereksinim duyulan bu süre sayılırken bir adetin ilk gününden öteki adetin ilk gününe kadar geçen sürenin sayılmasıdır. Adetler içinde temiz kalınan günlerin sayılması doğru değildir.

Adetlerin ilk başladığı Buluğluk dönemi senelerinde adetler burada bahsedilen kurallara uyacak şekilde tertipli olmak zorunda değildir, 2-3 yıl derhal sonrasında en geç adetleri kendi kendine tedavi verilmeden düzene girecektir. Bundan dolayı yeni regl görmeye başlamış olan kızlarda regl düzensizliği (sık ya da seyrek regl görme) normaldir ve çoğu süre aşırı kanama olmadığı sürece tedavi gerektirmez.

Regl Nedir? 3

Aşırı kanama oluyorsa sebebin araştırılması ve tedavisi şarttır. Kanama bir haftadan uzun sürüyorsa ve devamlı ped değiştirmeyi gerektirecek kadar çok oluyorsa ya da hastada kansızlık geliştirmişse kanamanın çok olduğu kabul edilir.

Kanama süresi 2-7 gün olması normaldir. Bu da çoğu zaman günde 3-5 pet eder. Çoğu süre 80 ml’nin üzerindeki kanamalar fazla olarak değerlendirilir. Bu düzgüsel düzenden daha uzun geçindiren kanamalar, daha seyrek olan kanamalar, daha sık olan kanamalar ya da ara kanamalar olması regl düzensizlikleri olarak adlandırılır. Bunun çok çeşitli sebepleri olabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz