Regl Hesaplama

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
2149

Halk arasında adet dönemi olarak da bilinen regl dönemi, kadınların en önemli dönemlerinden biridir. Bu dönemde ruhsal ve hormonal değişikliklerin meydana gelmesinin yanında üreme için de önemli aşamalar meydana gelir. Genel olarak her kadında ayda bir kere yaşanan bu döngü, her kadında farklı zaman aralıklarında ve değişik sürelerdedir.

Regl Hesaplama 1

Regl ya da adet kanaması, kadınların ihtiyacı olmayan dokuları vajina yolu ile atması anlamına gelir. Kadınlarda oluşan yumurtaların döllenme ihtimaline karşı her ay rahim duvarında kalınlaşma meydana gelir. Cinsel birleşme ile vajina kanalından geçerek rahimdeki yumurtaya ulaşan spermin yumurtaya döllemesi ile kalınlaşan rahim duvarı yumurta çevresinde koruyucu bir tabaka halini alır.

Döllenen yumurtanın gelişmesi, plesenta ve bebeğin oluşması ile daha da kalınlaşan bu duvar en son doğum sırasında parça parça çıkarak yok olur. Her ay üreme dönemindeki bayanlarda meydana gelen bu duvar, yumurtanın döllenmediği zamanlarda adet kanaması şeklinde 3ila 10 gün arasında vücuttan atılır.

Belirli bir düzen ile meydana gelen bu olay, kadınların en özel dönemleridir. Adet kanamasının yanında başka etkileri de bulunan regl döneminin iyi bilinmesi, mümkünse bu konu için özel regl hesaplama takvimi tutulması gerekir. Özel olarak tutulan bu takvimde her ay görülen adetin ilk günü ile son günü işaretlenir.

Yapılan işaretlemelere göre regl döneminin düzeni belirlenebilir ve bayanlar bu bir sonraki ay regl olacakları tarihleri tahmin ederek planlarını ona göre belirleyebilir.

Regl Hesaplama 2

Regl kanaması genelde 21 gün ila 35 gün arasında görülebilir. Bu dönemlerin dışında yaşanan regl kanamaları normal sayılmaz. Senede 1 ya da 2 kere adet düzensizliği yaşanması normal olarak karşılanabilir. Ancak bunun sürekli olması, hastalık habercisi olabilir. Bu nedenle regl günü hesaplama tarihlerine uymayan tarihlerde düzensiz adet görüldüğünde mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir.

Regl kanamasının düzensizliğinden ya da gecikmesinden bahsetmek için normalde görülen adet günlerinin geçmesi ve bu durumun 3 ay üst üste aynı şekilde tekrarlanması gerekir. Ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilen adet gecikmesi, düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşayan bayanlarda hamilelik belirtisi de olabilir. Adet gecikmesinin yanında mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik ya da ruh halinde değişiklikler yaşanmaya başladıysa gebelik testi ile hamile olunup olunmadığına bakılmalıdır.

Regl dönemi hesaplama otomatik uygulamalar ile de mümkündür. Aylar sonra her hangi bir tarihte regl döneminde olup olmayacağınızı öğrenmek için bu hesaplama uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Genel olarak son adet tarihinden sonraki 1 senelik adet döngüsünü gösteren bu uygulamalar, ayrıca her ay için hamile kalınabilecek dönemleri de verir.

Regl Hesaplama 3

Eğer hamile kalmak ve bebek sahibi olmak istiyorsanız, bu tarihlerde düzenli cinsel ilişki ile bebek sahibi olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Regl tarihi hesaplama için kullanılan uygulamalar, düzenli adet gören bayanlar için uygundur. En son adet tarihi ve adet döngüsü gününü yazarak hesapla butonuna basıp muhtemel adet tarihlerinizi ve hamile kalma zamanınızı öğrenebilirsiniz. Adet döneminiz düzenli değilse bu hesaplamalar ile doğru bilgileri alamayabilirsiniz.

Regl tarihleri kadınların sağlıkları için önemlidir. Bazen ciddi kadınsal hastalıkların ilk belirtilerini veren adet düzensizliği hamile kalamama sorununa da neden olabilir. Bu nedenle adet tarihlerinde düzensizlik yaşayanlar vakit kaybetmeden doktora başvurup kontrollerini yaptırmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz