Regl Gecikmesi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Düzgüsel regl aralıkları averaj 28 gün olarak kabul edilir bir tek bu süre 21 gün ile 35 gün içinde değişebilir. Bu bilgiye bağlı olarak ‘adet gecikmesi kaç gün olur?’ sorusuna ‘7 gün’ cevabını verebiliriz. Şu demek oluyor ki 7 güne kadar gecikme ya da erken regl görme düzgüsel olarak kabul edilebilir.

Regl Gecikmesi 1

Daha uzun süreli gecikmelerde, eğer hamilelik yoksa regl düzensizliği söz mevzusu olabilir. Gebelik haricinde farklı nedenlerden dolayı her hanım regl gecikmesi yaşayabilir. Bir tek yine eden regl gecikmelerinde kesinlikle jinekoloğa görünmek gerekir. regl düzensizliği uzun süre devam ederse bununla beraber daha ciddi problemlere yol açabilir.

Hamilelik, emzirme ve menopoz regl gecikmesinin ilk akla gelen, genel nedenleridir yalnız kilo değişimi (kilo almak ya da vermek), stres (duygusal stres ya da hastalık ya da ağır egzersiz gibi nedenlerden meydana gelen fizyolojik stres), kullanılan ilaçların yan tesiri ve hormonal problemler de regl gecikmesine yol açabilir.

Başka bir sebep söylemek gerekirse, bir hanım doğum denetim haplarını kullanmayı bıraktıktan sonraki birkaç ay boyunca regl gecikmesi yaşayabilir. Tiroit problemleri ya da böbreküstü bezleri hormonlarının seviyeleri şeklinde hormonal dengesizlikler regl düzenini tesirinde bırakır. Son olarak vücudun regl görmeyle ilgili kısımlarındaki kist ya da tümörler de adetle ilgili sorunlarda rol oynuyor olabilir.

Regl Gecikmesi 2

regl döngüsü vücutta hormon seviyelerinin yükselmesi ve alçalması ile ortaya çıkar. Ortalama olarak 12-16 yaşları içinde başlamış olan adet görme yumurtlamanın sonlanmış olduğu menopoz dönemine kadar devam eder. Vücut menopozda rahmi gebelik için hazırlamayı bırakır ve regl döngüsü sonlanmış olur.

Adet en fazla kaç gün gecikir? Sorusuna yönelik olarak, birçok farklı nedenlerle regl 7 güne kadar gecikebilir. Stres vücudumuzda birçok değişikliğe neden olur. Kimi süre GnRH hormonunun seviyesini düşürerek yumurtlama sürecini geciktirebilir veya regl olmanızı engelleyebilir. Ani, kısa ya da uzun devam eden hastalıklar regl gecikmesine yol açabilir yalnız bu geçicidir.

Başka bir sağlık problemi sebebiyle tertipli olarak ilaç kullanıyorsanız ve yakın zamanda bu ilacı değiştirdiyseniz regl gecikmesi olabilir. Doktorunuza yeni ilacınızın bu yan tesiri hakkında data vererek alternatif bir ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz.

Regl Gecikmesi 3

Fazla kilo hormon dengelerini değiştirebilir ve bunlar da adetin gecikmesi sebepleri arasında yer almaktadır. Kilo kaybı ile düzgüsel regl döngüsüne geri dönebilirsiniz. Fazla kiloda olduğu şeklinde zayıflık da hormon dengesizliğine bağlı regl gecikmesine niçin olabilir. Hanımdan hanıma değişen adet döngüsü averaj 28 gün olarak kabul edilse de çoğunlukla bu süre tutmaz. Yanlış hesaplama sebebiyle adetin geciktiğini sanmak çok sık rastlanan bir durumdur.

Hanımların çoğu bir yıl içinde 11 ila 13 kere regl devri yaşar. Sizin durumunuz farklı olabilir. Yıl içerisinde bu rakamdan daha azca ya da çok regl döneminiz oluyor olabilir. regl gecikmesinden ya da regl düzensizliğinden söz ederken sizin kendi regl düzeninizin özelliklerine bakılırsa düşünmeniz gerekir.

Bebek sahibi olmayı düşünmeyen bir hanım için regl gecikmesi paniğe niçin olabilir. Çünkü adet gecikmesinin başlıca sebebi hamileliktir. Oysa derhal gebeliğin söz mevzusu olduğu fikrine kapılmadan önce gözden geçirilmesi gereksinim duyulan, regl gecikmesine yol açabilecek farklı sebepler vardır.

Regl Gecikmesi 4

Tiroit bezi vücutta boyun kısmında yer alır ve metabolizmayı düzenler. Regl gecikmesi nedenleri arasında yer alan tiroit bezine ek olarak, işlerin yolunda gitmesini sağlamak üzere vücuttaki birçok sistemle etkileşim halindedir. Tiroit hormonlarında herhangi bir biçimde dengesizlik olduğunda uyku bozuklukları, kilo değişimi, kas problemleri, kolesterol problemi şeklinde farklı belirtilerin yanı sıra regl gecikmesi de görülebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz