Regl Gecikmesi, Hesaplama, Geciktirici Hap Nedir? Regl Döneminde Cinsel İlişki Olur Mu?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Regl gecikmesi çoğu süre akla derhal hamilelik ihtimalini getirir. Öte taraftan hamilelik haricinde da regl gecikmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Hamilelik, emzirme ve menopoz regl gecikmesinin ilk akla gelen, genel nedenleridir bir tek kilo değişimi (kilo almak veya vermek), stres (duygusal stres veya hastalık ya da ağır egzersiz şeklinde nedenlerden meydana gelen fizyolojik stres), kullanılan ilaçların yan tesiri ve hormonal problemler de adet gecikmesine yol açabilir.

Başka bir sebep söylemek gerekirse, bir hanım doğum denetim haplarını kullanmayı bıraktıktan sonraki birkaç ay süresince regl gecikmesi yaşayabilir. Tiroit problemleri ya da böbreküstü bezleri hormonlarının seviyeleri şeklinde hormonal dengesizlikler regl düzenini etkisinde bırakır. Son olarak vücudun regl görmeyle ilgili kısımlarındaki kist ya da tümörler de adetle ilgili sorunlarda rol oynuyor olabilir.

Regl Hesaplama Nedir?

Tertipli olarak oluşan bu kanama şekline regl ya da mens kanaması denir. Belli bir süreç ve süre içinde tekrarlanan vakaya regl döngüsü (siklus) , menstural döngü adı verilir.

[reklam id=1]

Regl dönemi, her kadında farklı şekilde ve şiddette geçmektedir. Bu sebeple de her kadının regl hesaplaması her zaman aynı olacak diye bir kaide de yoktur. Regl hesaplamasının doğru yapılmasına rağmen erken ya da geç regl olma gibi durumlar da söz konusu olabilir.

Halk içinde regl, hayız, regl olarak isimlendirilir. Her ay belli bir süre diliminden menopoz dönemine kadar geçindiren kimi bayanlarda değişik nedenlerle kanamasında değişiklikler olsa da tedavi edilerek düzene konulabilir. regl hesaplama süreci, kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel anlamda 21 (yirmi bir) günde bir kanama doğar. Bu süre 21 ile 35 gün içinde da değişiklik izah edebilir.

Regl Gecikmesi, Hesaplama, Geciktirici Hap Nedir? Regl Döneminde Cinsel İlişki Olur Mu? 3

Hanımlar mens dönemlerinde fizyolojik ve ruhsal olarak çeşitli işaretleri bulunmuş olduğunu fark ederler. Kanama başladığı ilk günden itibaren, 21 ya da en fazla 35 gün sonra yeniden regl olunması gerektiğinden, kadınlar bu şekilde kendilerine bir regl takvimi de hazırlayabilirler.

Regl Geciktirici Hap Nedir?

Aslolan kullanım amacı, beklenen adetin ötelenmesidir. Hanım vücudunun gebeliğe hazırlık safhasındaki bu hormonlar yardımıyla oluşan yumurtalar çatlar. Eğer döllenme olmazsa iki hormon birden azalmaya başladığı için buna bağlı bir regl süreci doğar. Daha çok yapılırsa bazı yan tesirinde bırakır görülebilir. Beklenen regl döneminden 2 gün önce kullanılmaya başlanabilir. Eğer daha uzun süre verilmesi gerekirse tabip denetimi altında alınmalıdır.

İlaç bir tek regl geciktirici bir içeriğe sahiptir, tek başına hamileliği engelleme özelliği yoktur. Eğer regl geciktirici ilaçla beraber doğum denetim hapı kullanılıyorsa koruma sağlanabilir. Regl geciktirici ilaçlar, hormon bazlı olduğundan dolayı kadınların kesinlikle doktor kontrolü olmadan bu gibi ilaçları almaması önerilmektedir. Aksi takdirde ileride daha ciddi problemler söz konusu olabilir.

Regl Gecikmesi, Hesaplama, Geciktirici Hap Nedir? Regl Döneminde Cinsel İlişki Olur Mu? 1

Regl Döneminde Cinsel İlişki Olur Mu?

Doktorlar hanım kendini rahat hissediyorsa, tüm ay süresince sekse ara vermeden devam etmenin görkemli bir şey bulunmuş olduğunu söylüyorlar. Cinsel uyarma, her hanımda değişiktir. Regl olma, kadınlardaki hormonal dengeyi bozduğundan dolayı, sinir ve gerginlik durumu söz konusu olabilir. Bu ruh hali ise, kadınların sevişmeye olan ilgisini de oldukça olumsuz etkileyebilir.

Bazıları için ise regl, bir tür cinsel uyarma aracı olabilir. Ek olarak akıntınız, sex esnasında extra kayganlaştırıcı yerine geçerek almış olduğunuz hazzı artırır. Bazı araştırmalar, orgazmın regl sancılarını ve regl öncesi sendromu yatıştırdığını gösteriyor.

Yorumlarınızı Bekliyoruz