Regl Dönemi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Menoraji menstrüel dönemlerde anormal derecede ağır ya da uzun süre kanama olmasını ifade eden tıbbi terimdir. Regl dönemi nedir? Ve regl dönemi kaç gün sürer? Gibi birbirinden farklı sorular da yöneltilmektedir. Regl kanaması premenopozal hanımlar içinde yaygın bir kaygı olmasına karşın, çoğu kadın menorajya kadar ciddi kan kaybı yaşamamaktadır.

Regl Dönemi 1

Dönemler içinde kanama ya da düzensiz vajinal kanama Menopozdan daha sonra herhangi bir vajinal kanama Kanamanın gündelik yaşantıyı kısıtlaması bazı durumlarda, regl düzensiz kanamanın sebebi bilinmemekle beraber, bazı durumlarda çeşitli hastalıklar menoraji niçin olabilir.

Regl dışında regl arası kanamalar ise metroraji olarak anlatılır. Regl kanamasının düzgüsel fazla gelmesi hipermenore olarak adlandırılırken, pıhtılı kanamalar da bu grup içinde incelenmektedir. Normalde regl kanamasında pıhtı gelmesi düzgüsel değildir.

Regl dönemi hesaplama, bunun haricinde regl kanamasının 8 günden uzun sürmesi veya 2 günden azca sürmesi bir probleminin varlığına işaret eder ve ne olursa olsun araştırılmalıdır. Regl düzensizlikleri iki grupta incelenmektedir. Bu gruplar aşağıda anlatılmıştır. Bunun haricinde tümör, yumurtalık kistleri şeklinde sebeplerle de regl düzensizlikleri meydana gelebilmektedir. Regl düzensizlikleri içinde görülme oranı %25 olmaktadır.

Senelik olarak görülen toplam regl kanaması sayısının artması, erken regl görme olarak ifade edilmektedir. Bu vaziyet, regl döngülerinin 21 günden daha kısa bulunmuş bulunduğunu ifade eder.

Regl Dönemi 2

Regl kanamalarının devamlı olarak erken görülmesinin en olası sebebi ise hormonal olarak yaşanmış olan dengesizliklerdir. Fakat tertipli aralıklarla regl kanaması gören bir kadının, erken kanama görmeye başlaması durumunda, akla ‘’ara kanama’’ gelmelidir. İlk olarak, bu kanamanın ara kanamamı yoksa regl kanaması mı olduğu tespit edilmelidir.

Senelik olarak görülen regl kanamasının sayısının azalmış olması yani regl döngüsünün 35 günden uzun sürmesi, seyrek regl görme olarak ifade edilmektedir. Üreme döneminde regl kanaması çeşitli sebeplerle gecikebilmektedir. Özellikle de etken cinsel yaşamı olan ve korunma şekilleri kullanmayan hanımlarda, regl gecikmesi durumunda İlk olarak akla gebelik gelmelidir.

Bu duruma yol açan ikinci sebep ise, o ay yumurtlama olmamasıdır. Şu demek oluyor ki konum, yumurtlama düzensizliklerinden meydana gelmektedir.

Regl Dönemi 3

9-14 yaşları içinde menarş olarak adlandırılan ilk regl kanaması ile vücudun doğurganlık sistemi artık dâhil olmaktadır. Bir tek hemen hemen yumurtlama fonksiyonları gerçekleşmediği için vücut ve hormonlar arası ilişki birkaç yıl içeresinde düzene oturacaktır. Bundan dolayı ilk regl kanamalarını başlaması ile tertipli bir regl döngüsü söz konusu değildir.

Vücudun uyarlama sürecinden daha sonra regl düzeni son haline kavuşacaktır. Vücudun yapmış olduğu organik bir fiil olarak kişiye bakılırsa farklı emarelerle ortaya çıkmaktadır. Regl dönemi belirtileri çoğu süre rahim kasılmaları sebebi alt karın bölgesinde ağrı, kramp ve sancılara niçin olmaktadır. Bu emareler regl sırasında ya da öncesinde görülebilir.

Regl geciktirme amacı ile en fazla kullanılan ilaçlar, progesteron olarak anlatılan rahim iç tabakasını etkileyen ilaçlardır. Geciktirmeye yarayan bu ilaçlar, yumurtlamayı etkilemez bir tek rahim içi tabakasına tesir ederek kanamanın gelmesini önler.

Regl Dönemi 4

Regl geciktirici ilaçlar hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, ne olursa olsun davranış haline getirilmemesi gerektiğidir. Regl geciktirici ilaçlar özellikle yazları hanımlar tarafınca kurtarıcı olarak bilinmektedir. Yılda yalnızca bir iki kere çıkılabilen tatilde regl olmak, herhangi bir hanımefendin arzu etmiş olduğu bir konum değildir.

Bu şeklinde durumlarda da hanımlar çoğunlukla regl geciktirici ilaçlara başvurur. Regl geciktirici ilaçlar; hap, tablet ya da iğne formunda kullanılabilir. Regl düzenini takip eden bu ilaçlar regl döngüsünde hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz