Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Çok sayıda hanımefendin kâbusu haline gelen regl dönemleri oldukça sancılı ve acı verici olabilmektedir. Bu regl sancısı, kanamanın düzgüsel sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının bireylere ağrı olarak yansıması sonucu oluşmaktadır. Bu tür ağrılar kadınların rutin yaşamını etkilememesi için bayağı ağrı kesiciler ile de denetim altına alınabilirken, kimi süre ağrı kesiciler de etki etmeyebilmektedir.

Adet ağrısı birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil regl sancıları düzgüsel şiddette ve herhangi bir sıhhat koşuluna bağlı olmadan, regl devri esnasında ya da öncesinde yaşanmış olan sancılardır. İkincil regl sancıları ise, rutin yaşamın çok kötü etkilendiği, hastanelerin hanım hastalıkları kısmının yüzde 10’unu oluşturan şikâyetlerden olan, çok şiddetli ve devamlı hissedilen ağrılardır.

Hanımların kimi süre şiddetli kimi süre ise hafifçe olarak hissettikleri bu ağrıların şu demek oluyor ki rahim kasılmalarının sebebi, rahim içi tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını minimum seviyede tutmaktır.

Prostaglandin maddesi, bu kasılmalar esnasında rahimde bölgesel olarak salgılanmaktadır. Bu maddenin aşırı derecede fazla ya da oldukça azca salgılanması regl sancılarının oluşma sebebidir. Glandin salgısı özellikle yumurtlamalı bir regl döngüsünde gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden regl olmadan kısa süre önce başlamış olan ve kanama bittikten daha sonra tümüyle kaybolan regl sancısı bundan önceki regl döngüsünde yumurtlama bulunduğunun en güvenli emarelerinden biridir.

Regl ağrısı çoğu süre regl görmeden önceki 24 saat içinde başlamaktadır ve âdetin başlamasıyla birlikte şiddetli ya da kısa süreli olarak artar ya da hafifler. Buna ek olarak bazı öteki emareler de regl sancısına etki edebilmektedir. Sırt ağrısı, baş ağrısı, bulantı, bacakların iç yüzünde kırılganlık olabilir.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir? 2

Ayrıca, ağrı eşiğinin de normalden düşük hissedilmesi, regl devri öncesi ve esnasında, acıya karşı hassaslığı artırabilmektedir. Regl karın ağrısına ne iyi gelir? Sorusu, kadınlar için son derece önemlidir.

Regl döneminde maksimum sorula sual regl ağrısına ne iyi gelir. Ağrıların birincil veya altında yatan başka bir probleme bağlı olup olmadığını algı etmek için detaylı bir muayene yapılmalıdır. Herhangi bir enfeksiyon ya da kist şeklinde bir durumu ayırt etmek için kan ve idrar tetkikleri ile ultrason incelemesi çoğu süre lüzumlu olmaktadır. Regl sancıları oluşmasını önlemek mümkün değildir. Sadece ağrının şiddetine bakılırsa yapılabilecek bazı tedavi şekilleri bulunabilmektedir.

Regl döneminde karın ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna cevap olarak orta şiddetli ağrılar için, bölgesel ılık havlu uygulanabilir. Ya da sıcak bir duş alınabilir sadece, bunu yaparken ne olursa olsun karna direkt olarak ısı uygulanmamalıdır.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir? 3

İyi beslenme, B vitamini varlıklı yiyecekler tüketme, kuru yemiş tüketerek yağ miktarını artırma şeklinde yöntemler de ağrıları hafifletecek yöntemlerdendir. Bununla birlikte bölgeye yapılacak masaj ya da tertipli egzersiz yapılması da oldukça etkili bir tedavi şeklidir. Çok şiddetli ağrılar için ise jinekolojik muayene yapılmalı ve ihtiyaç duyulan ilaçlar tertipli olarak kullanılmalıdır.

Regl sancısına ne iyi gelir? Sorusu, bu kapsamda çok sayıda kadın tarafından sorulmaktadır. Zencefil regl ağrısına neden olan prostaglandinlerin seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynar. Ek olarak regl öncesi sendrom ile ilişkili bitkinlik savaşım ve düzensiz döngü problemlerinin üstesinden gelir.

Nebat kafein asit içerdiğinden dolayı alerjik ve ağrı unsurlarına neden olan ve bu biçim şeylerin bir sonucu regl sancısının ortadan kalkmasını sağlar.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir? 1

Regl sancı ve krampları için öteki bir etkili seçenektir. Kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum açısından varlıklı olan, şeker kamışı pekmezi kan pıhtılaşmasını azaltarak rahim duvarları kaslarını yatıştırmaya destek verir. Böylece regl esnasında kramp azaltır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz