Regl Ağrısı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Adet döneminde kimi süre kanamadan önce başlamış olan, kanamanın yoğun olduğu günlerde daha yoğun hissedilen, karında ve rahim bölgesinde kramplar şeklinde ortaya çıkan sancıya ‘regl sancısı’ adı verilir. Regl sancısı neden olur? Sorusuna nazaran daha çok nasıl olur sorusu daha yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Özellikle migreni olan hastalarda baş ağrılarında artış olabilir.

Regl Ağrısı 4

Bütün bunların yanı sıra regl döneminde baş ağrısı, kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Gene bu zamanda; iş ve sosyal yaşamı negatif etkileyebilecek sinirlilik, uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı meydana gelebilir.

Meydana getirilen araştırmalarda hanımların ortalama %50-60’ı regl döneminde azca ya da çok ağrı duyduğunu ve bu biçim şeylerin ortalama %25’i bu zamanda yaşam kalitelerinin negatif etkilendiğini, öğrenciler ise okul başarılarının düşmüş olduğunu ifade etmektedir.

Özellikle okul çağında genç kızlarda regl sancısı daha yaygın olarak görülür. Bu kapsamda, regl sancısı nasıl geçer? Sorusu son derece yaygın bir şekilde sorulmaktadır.

Regl döneminde, rahim içindeki kanamanın kontrollü bir şekilde atılması için rahim kasılır. Rahimde üretilen ve “prostaglandin” adı verilen kimyasallar bu kasılmalara sebep olur. Bu rahim kasılmaları, regl gören her hanımda olur sadece bazı hanımlar bu kasılmaları ağrı şeklinde hissederler.

Regl Ağrısı

Bu değişiklik bireyin ağrı algınlığı, toplumsal düzeyi ve eğitiminin yanı sıra ruhsal veya genetik faktörlerle de ilişkilidir. Ağrının sebebinin belirlenemediği durumlarda laparoskop yöntemlerle karın içinde ağrıya niçin olabilecek rahatsızlıkların varlığı sorgulanmalıdır.

Eğer herhangi bir fizyolojik sebep olmamasına rağmen şiddetli regl sancıları devam ediyorsa, ruhsal danışmanlık almak faydalı olur. Çok sayıda araştırma ruhsal sebeplerin de regl sancısı üzerinde çok çok fazla etkili bulunmuş olduğunu gösteriyor.

Ailesinde regl ağrısı öyküsü olanlarda genetik faktörler haricinde; koşullandırma yönü ile regl ağrılarının daha yaygın bulunmuş olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bu da regl ağrılarının ruhsal kökeni hakkında data vermektedir.

Bir kısım hanımda gebelikte ve emzirme esnasında değişen hormon profili sebebiyle, regl sancıları gebelikten derhal sonraki dönemde azalma izah edebilir. Gebelik ve çocuk sayısı arttıkça, regl sancılarının azalma ihtimali de artar. Bir tek, endometriozise (çikolata kisti) bağlı regl ağrıları olan hanımlarda, bir süre ondan sonra regl ağrıları gene eski düzeyine çıkabilir.

Regl Ağrısı 2

Bu durumda, endometriozis hastalığının tanısı için laparoskopik muayeneye ihtiyaç duyulabilir. Ağrının sebebi çoğu vakit rahim bölgesine yeterince oksijen gitmemesi olduğundan, bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak her şey regl sancısına iyi gelecektir.

Karnın alt bölgesine koyulan sıcak su torbaları veya buna benzer sıcak ürünler ile birlikte, kadınların yaşadıkları regl sancıları en az seviyeye indirilebilmektedir. Bu sebeple de uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Ilık duş almak, ayaklarını sıcak su içinde bekletmek de faydalı olacaktır. Averaj 40 aşama ısı önerilir ve ihtiyaç duyulan sıklıkta uygulanabilir.

Sıcak bir yatakta uzanıp derin nefesler alarak tüm vücudunuzu gevşetmeye çalışın. Ayak uçlarından başlayarak sırayla bacaklarınızı, kalçanızı, karnınızı, göğsünüzü, kollarınızı, boynunuzu ve başınızı gevşetin. Bu sırada nefesinize odaklanın, yavaş ve derin nefesler alın. Mümkünse bu şekilde dinlenmeye, hatta birazcık uyumaya çalışın.

Regl Ağrısı 3

Hemen derhal kâfi veri ve bilimsel çalışma olmamakla birlikte bazı vitamin ve bitkisel tedavilerin yararı olduğu öne sürülmüştür. B ve E vitaminleri ile magnezyum içeren ilaçlar önerilebilir. Bitkisel çayların kaslar üzerindeki gevşetici tesiri rahatlatıcı olabilir, bundan dolayı alınmasında sakınca yoktur. Aynı şekilde, sigara da vücudunuza giren oksijen miktarını azalttığından, sigara içmeyen kadınlarda daha azca regl sancısı görüldüğü biliniyor.

Yorumlarınızı Bekliyoruz