Rahimde Yanma

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Rahimde yanma hissi kadınların büyük kısmında olan bir sorundur. Ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilen bu sağlık sorunu, toplum içinde kadınların kendilerini huzursuz hissetmelerine neden olabilir. Mutlaka önemsenmesi ve doktor kontrolü gerektiren bir durumdur. Rahimde kaşıntı yanma nedenleri ve teedavisi hakkına detayları yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Rahimde Yanma 1

Rahimde hafif kaşıntı hissi genelde her bayanda olabilir ve çok fazla üzerinde durulması gerekmez. Ancak rahimde kaşıntı ve yanma birlikte görüldüğünde ciddiye alınması gerekir. Genel olarak rahimde yanma nedenleri şu şekildedir…

 • Bakteriyel vajinozis: Rahimde enfeksiyona yol açan bakterilerin oluşumu yanmaya neden olabilir. Bu sorun yanmanın yanında kaşınma, tahriş, iltihaplanma ve rahimde koku oluşumuna da sebep olabilir.
 • Menopoz: Yaşın ilerlemesi durumunda her kadında meydana gelen menopoz ile östrojen hormonunda düşme yaşanır. Bu düşme rahim duvarında incelemeye sebep olur. Bu incelme de rahimde yanma hissine sebep olur
 • Mantar enfeksiyonu: Çoğu kadının hayatında en az bir kere karşılaşığı sorunlardan bir tanesidir rahimde mantar. Cinsel ilişki, hamilelik, antibiyotik kullanımları ve bağışıklık sistemlerinin zayıf olması kadınlarda rahimde mantar enfeksiyonuna neden olur ve bu mantar enfeksiyonu da rahimde yanma hissini beraberinde getirebilir.

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Genital siğiller, bel soğukluğu, genital herpes ve trikomoniyazis hastalıkları, rahimde yanma hissine neden olabilen hastalıklardır.
 • Kimyasal temizlik ürünleri: Genital bölgeyi temizlemek için kullanılan bazı kişisel temizlik ürünleri, rahimde yanma hissine neden olabilir. Örneğin; kokulu kremler, antiseptik sular, kimyasal sabunlar, köpüklü maddeler, prezervatifler bu soruna neden olabilir.

Rahimde yanma neden olur, sorusunun cevabının iyi bilinmesi ve doğru teşhis edilmesi tedavi için önemlidir. Tedavi sırasında ilk olarak bu nedenlerin yok edilmesi gerekir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için antibiyotik kullanılarak tedavi uygulanabilir.

Rahimde Yanma 2

Menepoz döneminden kaynaklanan yanma ve kaşıntı için östrojen kremi ya da tablet kullanılabilir. Yine benzer şekilde mantar enfeksiyonu için antimantar ilaçları kullanılabilir.
Rahatsız edici bu sorun ile karşılaşmamak için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemlerden de kısaca bahsetmek istiyoruz.

 • Kaşıntı ve yanma esnasındaki kuruluk için vajinal nemlendiriciler kullanılabilir.
 • Rahimde yanma ve kuruluk sorunu sırasında cinsel ilişkiye girilmemesinde fayda vardır.
 • Kokulu tuvalet kağıtları ve yine kokulu pedlerden uzak durulmalıdır.
 • Kokulu ve kimyasal içeren sabunları kremleri genital bölge temizliği için kullanmamalısınız. Bu bölgenin temizliği için katkısız kokusuz sabun kullanmalı ve bol su ile durulama yapılmalıdır.
 • Giyilen iç çamaşırlarının pamuklu olmasına dikkat edin.
 • Rahimde yanma hissi sorunu sırasında cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalıdır.

Yukarıdaki maddelere dikkat ederek var olan rahimde yanma hissinin tedavisini kolaylaştırabilir ya da bu sağlık sorununu engelleyebilirsiniz. Hafif şekilde yanma hissi genelde kendiliğinden tedavi edilebilir. Ancak şiddetli ve aşırı rahim yanma hissi ilaç tedavisi gerektirir.

Rahimde Yanma 3

Rahimde yanma hissinin nedenleri araştırılırken detaylı muayene ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Yapılan muayenelerin ardından alınan verilerin incelenmesinin ardından en doğru teşhis konulup gerekli tedaviye başlanabilir. Alınan ilaçlar ve yapılan tedaviye göre iyileşme süresi de değişiklik gösterebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz