Rahim Kanseri Nedir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Rahim dokularında gelişen birden çok çeşit kanseri ifade eden terim rahim kanseridir. En sık gelişen türü endometrium kanseridir. Endometrium, rahmin iç yüzeyinde yer alan boşluğu kaplayan zara verilen isimdir.  Sıklıkla rastlanan tür endometrium kanseri olduğu için, rahim kanseri denilince rahim içi kanser ya da rahim iç zarı kanseri de kastetilmektedir.

Rahim kanseri, kadınlarda görülen kanserler arasında dördüncü sırada yer alıp, en sık gelişen kadın üreme sistemi kanseridir. Rahim kanseri, genel olarak menopoz sonrası ortaya çıkar ve görülme yaşı sıklıkla 50-60’dır.

Rahim kanseri, endometrium dokusunda geliştikten sonra, üreme sisteminde bulunan diğer organlara da yayılma eğiliminde olan kanser türü olup, rahim ağzı (serviks), tüpler ve yumurtalıklara doğru ilerler ve daha ciddi vakalarda lenfatik damarlar vasıtası ile vücudun diğer bölümlerine atlayabilir.

Rahim kanseri risk faktörleri nelerdir bunları sıralayalım;

  • İleri yaşta menopoza girmiş olmak ( Geç menopoz)
  • Hiç çocuk doğurmamış olmak
  • Genç yaşlarda görülmeye başlanan adet düzensizlikleri, adet gecikmesi gibi sorunlar
  • Polikistik over sendromu (PCOS)
  • Aşırı kilo (obezite)
  • Yüksek tansiyon hastalığı (hipertansiyon)
  • Şeker hastalığı varlığı ( diabet)
  • Rahim kalınlaşması olarak açıklanan endometrial hiperplazi

Rahim Kanseri Nedir? 1

Rahim kanseri belirtileri nelerdir?

Rahim kanseri belirtileri arasında en sık görülen ve en önemlisi vajinal kanamadır. Vajinal kanama olması, hastanın doktora başvurmasına ve erken teşhis konulmasına neden olan en önemli etkendir. Genel olarak menopoz sonrasında dönemde ortaya çıkan rahim kanseri , vajinal kanama yaşayan hastanın doktora başvurmasına neden olur.

Bunun dışında çok sık olmasa da aşırı kilo kaybı ve ağrı da  doktora başvurmaya neden olan şikayetler arasındadır. Jinekolojik muayene sırasında, vajinal ultrason muayenesi ve rahim iç zarı kalınlığı ölçümü de rahim kanseri teşhisinde etkili olmaktadır.

Rahim kanseri belirtileri şüphesi varsa rahim kanseri tanısı konulur kadınların rahim kanseri ile ilgili en çok merak ettiği konulardandır. Rahim kanseri için kesin tanı, kürtaj yöntemi ile parça alınması ve parçanın patolojik değerlendirilmesi sonucu konulur. Patoloji sonucuna göre, kanser teşhisi konulmuşsa, derecesi ve daha sonrasında da yayılma derecesi ile ilgili değerlendirme yapılır.

Rahim Kanseri Nedir? 2

 

Rahim kanseri tedavi yöntemleri nelerdir?

Rahim kanseri tedavisinde temel prensip rahimin alınmasıdır. Hastalığı yaygınlığını ve evresini saptamak için ameliyat esnasında karın bölgesinden, alt karın bölgesi ve aort damarını çevreleyen lenf bezlerinden örnekler alınır. Tüpler ve yumurtalıklar çıkarılır.

Tüm bunlar patolojik değerlendirmeye tabi tutulur. Patoloji sonucuna göre kanserin evresi, derecesi ek tedavileri belirler. Kemoterapi, radyoterapi, ışın tedavisi gerekli durumlara göre planlanır. Rahim kanserinin bazı tiplerine göre ya da erken teşhis edilmesi ile ameliyat sonrasında ek bir tedaviye gerek duyulmaz.

Hormon tedavisi de rahim kanserinde uygulana yöntemlerden biridir. Endometrium kanseri genellikle erken evrelerde teşhis edilebilen bir kanser türüdür. Bu nedenle de tedavi de başarı oranı oldukça yüksektir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz