Rahim Filminde Tüplerin Kapalı Çıkması

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kadında tüplerin kapalı olup olmadığının kontrol edildiği yöntemlerden biri rahim filmi HSG çekilmesidir. HSG’de tüplerin kapalı ve açık olmasının güvenilirlik oranı yüksek midir? sorusu en çok akla gelen sorulardan biridir.

Histerosalpingografi anlamına gelen HSG yani ilaçlı rahim-tüp filmi, tüplerden birinin ya da ikisinin kapalı görülmesi hakkında bilgi verebilir. HSG ilaçlı rahim filmidir. Rahim filmi çekimi esnasında tüplerde spazm yani kasılma meydana gelebilir.

Rahim Filminde Tüplerin Kapalı Çıkması 1

Bu da ilacın geçmesini engelleyebilecek bir durumdur. Bu nedenle rahim filmi neticesinde tüpler kapalı şeklinde bir görüntü oluşabilir ancak aslında bu tüp açıktır. Yapılan araştırmalar rahim filminde tıkalı gözlenen tüplerin yaklaşık üçte birinin normalde açık olduğu göstermektedir. Araştırmalarda bu oran değişiklik gösterse de  yapılan tespit doğrudur.

Yine benzer bçimde rahim filminde açık olarak saptanan tüplerin yaklaşık %15-20 si laparoskopi ile kontrol edildiğinde sorun olduğu saptanmıştır. HSG yani rahim filminde tüp açık izlense bile o tüple ilgili %100 sorun olmadığı garantisi bulunmamaktadır.

Bu sepeplerden dolayı özellikle rahim filminde iki tüpün birden kapalı izleniyorsa, durumun netleşmesi için laparoskopi yöntemi kullanılır.

Rahim filminde tüplerden birinin kapalı olması durumu

Rahim filminde tüplerden biri kapalı tespit edilmiş ise, kendiliğinden ya da ilaç tedavisi ile hamile kalma ihtimali bulunmaktadır. 3-6 ay süre ile ilaç tedavisi ve aşılama yöntemleri denenebilir. Fakat hastanın yaşının çok ileri olması ve erkeğin sperm parametrelerinde bozukluk tespit edilmesi durumunda tüp bebek yöntemi önerilir. Bu her hastaya özel olarak değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

Rahim filminde tüplerin ikisinin kapalı olması

Rahim filminde tüplerin ikisi de kapalı olarak tespit edilmiş ise, durumun netleşmesi için laparoskopi (kapalı ameliyat) yöntemi uygulanır. Laparoskopi yönteminde de her iki tüp tıkalı teşhisi konulmuş ise bu durumda beklemeden hasta tüp bebek tedavisine yönlendirilir.

Rahim Filminde Tüplerin Kapalı Çıkması 2

Laparoskopi yapıldığında tüplerin birisinin ya da ikisinin açık olduğu izlenmişse,hastanın tüp bebekten önce ilaç tedavisi görerek hamilelik elde etme şansı vardır. Yine bu durumlar her hastaya göre ayrı ayrı değerlendirilir ve karar verilir.

Rahim filminde tüpleri kapalı olanlar kendiliğinden hamile kalabilir mi?

Rahim filminde tüpler kapalı olarak gözlenmişse, laparoskopi  yöntemi ile bu durum onaylanmamışsa tüplerin kapalı olup olmadığından emin olunmayacağı için, her zaman düşük de olsa hamile kalma şansı vardır. Laparoskopi ile deher iki tüpün kapalı olduğunun tespit edilmesi durumunda bile nadir de olsa kendiliğinden gebe kalan hastalar bulunmaktadır.

Ancak bunlar olağan durumlar değildir.  Kısırlık (infertilite) tedavisinde en önemli nokta geç kalınmamasıdır. Yaşın ilerlemesi bazı tedavilerin başarı şansını azaltmaktadır. Bu sebeple tüpleri kapalı olan hastalar doktorlarının önerileri ve yönlendirmeleri ile zamanı en doğru şekilde değerlendirmeye çalışmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz