Rahim Ağzı Kanseri

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Rahim ağzı tıp dilinde serviks, vajina ile rahim arasında bulunan bölümdür. Rahim ile vajenin birleştiği bölgedir ve rahmin alt bölümünü oluşturur. Rahim içi boşluk, servikal kanal aracılığı ile vajene açılır. Bu boşluktan da her ay adet kanı atılır.

Serviks kanseri diğer bir isim ile rahim ağzı kanseri nedir kısaca tanımlayalım. Vücutta geliştiği bölgenin ismine göre rahim ağzında yerleşen kansere serviks kanseri, servikal kanser denir.

Smear testi ve tarama programları gelişmiş ülkelerde serviks kanseri oranlarında azalma görülmektedir. Ayrıca son dönemlerde uygulanması yaygınlaşan HPV aşısı da serviks kanseri yaygınlığını azaltmaktadır. Serviks kanseri, kadın genital sistemi kanserleri arasında dünyada 3.sırada yer almaktadır. Rahim ağzı kanseri ile rahim kanseri farklıdır, birbiriyle karıştırılmamalıdır.

HPV virüsünün neden olduğu enfeksiyon, serviks kanseri gelişmesinde en önemli risk faktörlerinden biridir. Yapılan araştırmada, serviks kanserlerinin hemen hemen tamamında HPV virüsüne rastlandığı ortaya çıkmaktadır.

Dünyada bir enfeksiyon ile yüksek oranda ilişkisi olan kanser türü serviks kanseri olduğu için HPV enfeksiyonu riskini artıran durumlardan kaçınmak gerekmektedir. Kadınların yaklaşık %10 unda HPV virüsü enfeksiyonuna rastlanır. Bu enfeksiyonların büyük bir kısmı hiçbir hastalığa neden olmadan kendiliğinden kaybolurken, çok az bir kısmı serviks kanseri oluşmasına sebep olur.

Rahim Ağzı Kanseri 1

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri

Serviks kanseri için risk faktörleri nelerdir bunları sıralayalım;

  • Cinsel ilişkini erken yaşta başlaması
  • Birden fazla cinsel partner
  • Cinsel partnerin risk grubunda olması
  • CIN, VIN öyküsü olması olması
  • Cinsel yolla bulaşan hastalık öyküsü olması
  • Erken yaşta doğum yapmış olmak, özellikle 20 yaş altı
  • Çok sayıda doğum yapmış olmak (3 doğumdan fazla)
  • Düşük sosyoekonomik seviye
  • Uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak
  • Sigara kullanmak

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Serviks kanseri, bazen hiçbir belirti vermez. Jinekolojik muayene sırasında tesadüfen tespit edilebilir. En sık rastlanan belirtileri  vajinal kanama olması, lekelenme, normal olmayan akıntı, cinsel ilişki sonrası kanama olması durumudur. Daha ileri evrelerde bel ve sırt ağrısı, idrarda kan olması, vajenden idrar gelmesi gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri 2

Vajinal muayene sırasında rahim ağzından parça alınması yani biyopi yapılması ile patolojik inceleme ile kesin tanı konur. Kolposkopi ve biyopsi yöntemleri erken tanıda oldukça önemlidir. Smear testi, serviks kanseri için tarama amacı ile kullanılır. Şüpheli sonuçların alınması durumunda da farklı yöntemlerle incelemeye devam edilir ve kesin tanı konulur.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Serviks kanserinde tedavi, hastalığın evresine göre belirlenir. Erken evrelerde tedavi olarak ameliyat yöntemi kullanılırken daha ileri evrelerde radyoterapi uygulanır. Bazı durumlarda ise cerrahi müdahale, radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi tedavisi birlikte uygulanabilir.

Çok erken evrelerde teşhis edilmiş hastalık varlığında özellikle çocuk istemi varsa konizasyon tedavide çoğunlukla yeterli olmaktadır. Bu durumda rahmin alınması söz konusu olmadığı için hastanın hamile kalması mümkün olabilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz