Pyelektazi Hidronefroz

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeğin anne karnında böbreğinin idrar toplayan bölümüne renal pelvis yani böbrek pelvisi adı verilir. Hamilelikte böbrek pelvisinin ön-arka çapı 4 ila 10 mm arasında genişlerse hafif hidronefroz (hafif pyelektazi), 10 mm’nin üzerinde bir genişleme görülüyorsa bu duruma ağır hidronefroz ya da ağır pyelektazi adı verilir.

Pyelektazi Hidronefroz

%1 ila 4 oranında gebelikte bebekte böbrek genişlemesi görülür. Fakat yalnızca 500’de 1’inde anne karnında bebeğin böbrek büyümesi önemli bir soruna sebep olur. Gebelikte bebekte böbrek genişlemesi varsa ürolojik (idrar yolları ile ilgili) sorun ihtimali arttığı gibi, özellikle down sendromu gibi bazı kromozomal anomali durumları ile zayıf bir ilişkisi vardır.

Bu durumun şiddetli olması durumunda ürolojik sistemle ilgili anormallik görülme riski artar. Fakat şiddetli hidronefroz  kromozomal anormallik görülme riskini artırmaz.

Anne Karnındaki Bebekte Böbrek Büyümesi Neden Olur ?

Anne karnında bebeğin böbrek büyümesi durumunun yarıya yakını geçicidir. Kalan diğer kısım ise böbrek yapısının genetik olarak ya da farklı etkenlerden dolayı yapısal bozukluğundan kaynaklanır. Genel takip ile kontrol edilmelidir.

Böbreğin büyümesine neden olan, geçici olmayan doğuştan görülen bozuklukları şöyle sıralayabiliriz;

  • Böbreğin üst idrar yolu ile birleştiği bölgede darlık olması
  • Böbreklerden süzülen ve mesaneye inen idrarın, önleyici savunma yapısı oluşmadığı için böbreklere tekrar kaçma durumu
  • İdrar yolunun mesaneye girdiği bölümde darlık olması
  • Erkek bebeklerde alt idrar yolunda idrarın çıkmasını engelleyen bir sorun olması

Pyelektazi Hidronefroz 2

Pyelektazi yani bebeğin böbreğinde büyüme doğum sonrasında da devam ediyorsa bunun sebebi , böbrekten idrar torbasına idrarı taşıyan boru şeklinde yapı yani üreter ile böbrek pelvisinin birleştiği yerde bir tıkanıklık olması ya da idrar torbasından böbreğe doğru idrar kaçışı  genellikle üreterin  olmasıdır. Daha nadir görülen sebepler ürolojik anormalliklerdir.

Anne karnında bebeğin böbrek büyümesi  takip ve tedavisi nasıl olur?

Gebelikte bebekte böbrek genişlemesi, hamilelik süresince ultrason ile takip edilir. Artış ya da azalması kontrol altında tutulur. Her iki böbrekte ciddi oranda hidronefroz veya pyelektazi söz konusu ise bu daha riskli bir durumdur. Bebeğin suyunun azalması söz konusu olabileceği için suyunun da takip edilmesi gerekir.

Amniyon suyunun aşırı azalması durumunda erken doğum tehlikesi söz konusu olabilir. Hamilelik ilerledikçe böbrek pelvisi artıyorsa ve çift taraflıysa böbreklere zarar verme olasılığı artar. Doğum sonrasında bebeğin böbrekleri ultrason ile kontrol edilmesi ve değerlendirilmelidir.

Pyelektazi Hidronefroz 3

Genişleme az ve tek taraflı ise doğumdan önce düzelme olabileceği gibi doğumdan birkaç ay sonrasında da düzelme söz konusu olabilir. Fakat genişleme fazla ise çocukluk döneminde ameliyat gerekebilir. Doğumdan sonrası yapılan ultrason kontrolleri, değerlendirmeler ve testler ameliyata gereke olup olmadığına karar verme konusunda göz önünde bulundurulur.

Yorumlarınızı Bekliyoruz