Progesteron Hormonu Kaç Olmalıdır, Nasıl Arttırılır, Neden Azalır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hanımlarda ön hipofizden salgıla­nan lutein meydana getiren hormonun (LH) dene­timi ile yumurtalıklar tarafınca salgılanan insan ve öteki canlılarda tane döngüsü, gebelik ve embriyogenez de önemli tesiri olan cinsiyet ve steroit hormonudur. Progesteron hormonu tertipli bir halde her ay rahmi hamilelik için hazırlayan bir öteki kadınlık hormonudur.

Ayın ikinci yarısından itibaren progesteron miktarı, bir iki gün içinde yükselir ve rutin tane kanaması ile beraber düşer. Kullanılan doğum denetim hapları progesteron bileşik formlarıdır. Progesteron yumurtalıkların salgıladığı bir cinsiyet hormonudur.

Ön hipofizden salgılanan lutein yapıcı hormonun denetimi ile beraber üretilir. Döl yatağı, uterus kas dokusunun ikazlarını minimum seviyeye indirerek, kasılmasını zorlaştırır. Böylelikle bu salgının artmasına destek sağlar. Düşük tehlikesinin olduğu durumlarda erken kalınan hamilelikte kimi zaman progesteron azca olması durumu düşünülerek düşüğü engellemek adına azca oranda progesteron ilaç türevleri (duphaston ve progestan şeklinde) doktorun tavsiyesi ile birlikte kullanılmaktadır.

[reklam id=1]

Progesteron Hormonu Nasıl Arttırılır?

Hormon salınımını artıran hap şeklinde birçok ilaç bulunmaktadır ve kısa sürede tesirini göstermektedir. Ancak bu eksikliği ilaçlar yerine organik yollar ile tertipli olarak sağlarsak daha sağlıklı olacağı aşikârdır.  Avokado, progesteron yüksekliği sağlayacak bir meyve olarak bilinir ve insanoğlun genel sağlığı için doktorlar tarafınca tavsiye edilmektedir. Dereotu, içinde bulundurduğu güçlü antioksidanlardan dolayı çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bitkilerden biridir.

Progesteron Hormonu Kaç Olmalıdır, Nasıl Arttırılır, Neden Azalır?

Tedavisinde kullanıldığı hastalıklar o denli geniştir ki uzmanlar çoğu hastalarına günlük olarak yoğurtla beraber ve ya yemeklerin içinde dereotu kullanımını tavsiye etmektedir. 2006 senesinde yapılmış olan bir araştırmaya bakılırsa tertipli olarak dereotu kullanan kişilerde progesteron salınımının terfi etmiş olduğu görülmüştür.

Ispanak ve domates şeklinde sebzeler dışarıda rahatça bulabileceğimiz ve hormon artırımını elde eden gıdalardan birkaçıdır. Hanım rahminde aylık tertipli olarak yumurtlamaya vitaminlerin tesiri büyüktür. Özellikle B6 vitamini bu vakada önemli rol almaktadır. Domates ve Ispanak şeklinde sebzeler ise ihtiva ettikleri B6 vitamini ile progesteron seviyesini belirleme edebilir pozisyondadırlar.

Vücuda alınan bazı baharatlar progesteron hormonunun üretilmesini tetikleyebilir. Kekik, zerdeçal ve keklik otu şeklinde baharatları yemeklerinize katmanız natürel yoldan vücudunuzdaki salınımı arttıracak metotlardan biridir.

Progesteron Hormonu Neden Azalır?

Progesteron düşüklüğü, hanımlarda bir nevi cinsiyet hormonu denilen bir hormonun bazı nedenlere bağlı olarak düşmesidir. Bu hormon hamilelik döneminde aşırı bir şekilde yükselerek kadınlarda rahmin hazırlanması ve kalınlaşmasında etkili olmaktadır. Hamilelik devri haricinde bu horon aslına bakarsanız düşüktür. Progesteron değerleri için belirli standartlar vardır.

Progesteron Hormonu Kaç Olmalıdır, Nasıl Arttırılır, Neden Azalır? 1

Hanımlarda hamilelik dönemleri haricinde bu hormon seviyesinin standartlar çerçevesi içinde olması, çok sayıda şeyin düzgüsel bulunmuş olduğunun emaresidir. Hanımlarda menopoz döneminde ve bu döneme yaklaşmalar durumunda ciddi olarak hormonal değişimler görülür. Bu dönemlere çok sayıda hormonda yükseliş meydana gelirken çok sayıda hormonda da düşüşler meydana gelir. Düşüş gösteren hormonlar içinde progesteron hormonu da önemli bir yer tutmaktadır. Çoğu süre bu dönemlerde hanımlarda östrojen ve progesteron hormonu seviyesi ciddi bir halde düşer.

Gene hanımlarda meydana gelen dış gebelik probleminde yumurtaların rahim içinden başka bir yere tutunması sebebiyle oluşmaktadır. Bu şeklinde bir rahatsızlığın meydana gelmesi durumunda progesteron düşüklüğü ortaya çıkar. Hanımlarda bulunan fallop tüpü üzerinde meydana gelen bu iltihaplar, direk olarak hormonların düzey değiştirmesine niçin olur.

Progesteron Hormonu Kaç Olmalıdır, Nasıl Arttırılır, Neden Azalır? 2

Bu durumlarda direk olarak progesteron düşüklüğü de meydana gelecektir. Bu konum kimi zaman insanlarda fallop tüpünün doğuştan gelen problemleri sebebiyle oluşmaktadır. Bunun haricinde bazı insanlarda fallop tüpüne meydana getirilen cerrahi operasyonlar sebebiyle bu iltihaplar oluşum gösterir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz